Unë dhe Platero

Platero y yo nga Juan Ramón Jiménez

Unë dhe Platero.

Unë dhe Platero Shtë një nga pjesët lirike më emblematike të shkruara në Spanjisht. Vepra e José Ramón JiménezKa 138 kapituj, komploti i të cilave sillet rreth aventurave të një fshatari të ri Andaluzian në shoqërinë e një gomari miqësor dhe elokuent. Vargjet e tij përshkruajnë ndjenjat, peisazhet, përvojat dhe sjelljet tipike të shoqërisë rurale spanjolle në fillim të shekullit të XNUMX-të.

Megjithëse shumë e marrin atë si autobiografi - dhe, me të vërtetë, eTeksti përmban disa nga përvojat e tij -, Jiménez sqaroi disa herë se nuk është një ditar personal i "imagjinuar". Por emocioni i dukshëm dhe i riafirmuar nga autori është dashuria e shfaqur ndaj tokës së tij amtare.

Autori

Juan Ramón Jiménez është një nga shkrimtarët më të shquar iberik të gjysmës së parë të shekullit të XNUMX-të. Ai lindi në Moguer, provinca Huelva, Spanjë, më 23 dhjetor 1881. Atje studioi arsimin bazë dhe të mesëm. Pastaj ai u zhvendos në Puerto de Santa María, në Cádiz, ku mori një diplomë Bachelor të Arteve nga shkolla San Luis Gonzaga.

Botimet rinore dhe të hershme

Me imponimin e prindërve, ai studioi Juridik në Universitetin e Seviljes, por u tërhoq para se të mbaronte diplomën. Në kryeqytetin e Andaluzisë, Gjatë pesë viteve të fundit të shekullit të XNUMX-të, ai besoi se e gjeti thirrjen e tij artistike në pikturë. Ndërsa ishte një profesion i mrekullueshëm, ai shpejt e kuptoi se potenciali i tij i vërtetë qëndronte në tekstet e këngëve.

Kështu, Ai shpejt i ridrejtoi përpjekjet e tij dhe filloi të kultivonte poezi në gazeta të ndryshme në Sevilje dhe Huelva.. Me hyrjen e viteve 1900, ai u transferua në Madrid, qyteti ku arriti të botonte dy librat e tij të parë: Nimfat y Shpirtrat e Vjollcës.

Depresioni

Prishja e tij brenda qarqeve letrare spanjolle shënoi fillimin e një karriere të shkëlqyeshme, të kurorëzuar me marrjen e një çmimi Nobel për letërsi në 1956. Sidoqoftë, hapat e tij të parë drejt lavdisë u shënuan gjithashtu nga një luftë e vazhdueshme kundër depresionit. Kjo sëmundje e shoqëroi atë për pjesën tjetër të ditëve të tij ... dhe më në fund e çoi në varr në 1958.

Vdekja e babait të tij në 1901 shkaktoi betejën e parë nga shumë beteja kundër kësaj mundimi të tmerrshëm. Ai u internua në sanatoriume për një kohë, së pari në Bordeaux dhe pastaj në Madrid. Vdekja e gruas së tij në 1956 ishte goditja e fundit. Vdekja e partneres së tij ndodhi vetëm tre ditë pasi u botua lajmi i njohjes së karrierës së tij nga Akademia Suedeze.

Lidhur me këtë, Javier Andrés García shpreh sa vijon në tezën e tij të doktoratës në UMU (2017, Spanjë):

«Nga analiza e kryer ne kemi arritur në përfundimet e mëposhtme. Së pari, është e mundur të identifikohen tiparet tipike të procesit mistik në ndarjen klasike me tre faza të veprës poetike Juanramonian. Ky zbulim do të kishte implikime të shumta hermneutike, pasi zbulon ekzistencën e mundshme të një nënshtrese më të thellë të lidhur ngushtë me prodhimin e tij poetik. Së dyti, që Juan Ramón Jiménez vuajti gjatë gjithë jetës së tij simptoma të përputhshme me një çrregullim depresiv melankolik, i cili mund të gjurmohet si në historitë e tij autobiografike ashtu edhe lirike »...

Lufta civile

Juan Ramon Jimenez.

Juan Ramon Jimenez.

Si shumë nga bashkëkohësit e tij, Jiménez ishte një mbrojtës i vendosur i Republikës. Si pasojë, me triumfin e forcave rebele që çuan Francisco Franco-n në pushtet në vitin 1936, atij iu desh të arratisej në internim për të shpëtuar jetën e tij. Ai nuk u kthye më në Spanjë; Ai jetoi në Uashington, Havana, Miami dhe Riverdale, derisa u vendos përfundimisht në San Juan, Porto Riko.

Unë dhe Platero: tranzicioni i një artisti të madh

Përveç të qenit një pjesë portreti e letërsisë kastiliane, Unë dhe Platero përfaqëson një para dhe pas brenda poezisë së Jiménez. Epo, ai u largua nga stili tipik modernist - ku format mbizotëronin mbi ndjenjat - drejt një shkrimi, përmbajtja e të cilit u jep rëndësi përvojave dhe emocioneve reale.

Artikulli i lidhur:
Juan Ramón Jiménez. Përtej Plateros dhe mua. 5 poezi

Vetë autori, në njërën nga faqet e fundit, e njofton hapur këtë tranzicion. Përdorimi i një metafore për këtë, një nga burimet më të përdorura në të gjithë veprën: "Çfarë gëzimi duhet të jetë të fluturosh kështu!" (si flutura). "Do të jetë ashtu siç është për mua, poet i vërtetë, kënaqësia e vargut" (...) "Shikoni atë, çfarë kënaqësie të fluturojë kështu, e pastër dhe pa rrënoja!".

Mbiemri në maksimum

Së bashku me metaforat, një tjetër nga "strategjitë" e përdorura nga poeti për të formuar linjat e tij dhe për të kapur publikun, ishin mbiemrat prej hekuri. Kjo u dha skenave të tij detaje jashtëzakonisht të vogla. Prandaj, Edhe lexuesit më të pakujdesshëm kanë pak probleme për të parë veten e tyre në mes të peisazheve rurale të Andaluzisë 1900..

Citim nga Juan Ramón Jiménez.

Citim nga Juan Ramón Jiménez.

Dendësia e tillë përshkruese është e dukshme në segmentin vijues të linjave fillestare: “Platero është i vogël, me flokë, i butë; aq e butë nga jashtë, sa që dikush do të thoshte se është bërë prej pambuku, që nuk ka kocka. Vetëm pasqyrat reaktive të syve të tij janë të forta si dy brumbuj qelqi të zinj "(…)" Ai është i butë dhe i butë ashtu si një djalë, si një vajzë…, por i thatë dhe i fortë brenda si një gur ".

Një histori për fëmijë (e cila nuk është histori për fëmijë)

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Që nga botimi i tij origjinal në 1914, Unë dhe Platero është marrë nga publiku si një histori për fëmijë. Sidoqoftë, vetë Jiménez doli shpejt me atë deklaratë. Konkretisht, poeti andaluzian e sqaroi atë në parathënien e një botimi të dytë. Në këtë drejtim, ai tregon:

“Zakonisht besohet se kam shkruar Platero dhe Unë për fëmijë, i cili është një libër për fëmijë. Jo (…) Ky libër i shkurtër, ku gëzimi dhe trishtimi janë binjakë, si veshët e Plateros, u shkrua për… çfarë di për kë! (…) Tani që ai shkon te fëmijët, unë nuk i vë dhe nuk i marr presje. (…) Unë kurrë nuk kam shkruar dhe as nuk do të shkruaj asgjë për fëmijë, sepse besoj se fëmijët mund të lexojnë libra që burrat i lexojnë, me disa përjashtime që mendojmë të gjithë. Do të ketë përjashtime edhe për burra dhe gra, etj. ”

Të jetës dhe të vdekjes

Jeta e plotë, e bukur dhe e ndritshme, e kapur nga autori përmes ngjyrave dhe ngrohtësisë së verës për të kornizuar fillimin e punës së tij. Pastaj, zhvillimi i tekstit nuk mbart një suksesion kronologjik të ngjarjeve, megjithëse është e qartë se koha ecën përpara si pjesë e një cikli të pafund. Fundi i këtij udhëtimi - mbyllja e tij, perëndimi i diellit - përfaqësohet nga vjeshta dhe dimri.

Por jeta nuk mbaron as me vdekje. Fundi - për të cilin rrëfyesi siguron se nuk do të ndodhë me Plateron - vjen me harresë. Për sa kohë që kujtimet janë të gjalla, një lule e re do të rishfaqet dhe do të mbin në tokë. Dhe me të, pranvera do të kthehet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.