Antonio Machado. 30 fjali. Përvjetori i vdekjes së tij

Portreti i Antonio Machado nga Joaquín Sorolla. 1918

Antonio Machado vdiq sot në vitin 1939 në mërgimin francez të Collioure. Përfaqësuesi i Modernizmi dhe ajo Brezi i 98, ishte - dhe është akoma - një nga zërat poetikë më të rëndësishëm dhe më të njohur të vendit tonë. Në vargjet e tij, të cilat i kemi recituar të gjithë në një kohë ose në një tjetër, ai i kultivoi nga Amor, fe, kritika sociale dhe politike dhe Natyra e njeriut me të gjitha kontradiktat e saj. koha kalon, ndjenja ose realitet y reflektim mbi Spanjën e kohës së saj janë gjithashtu në punën e tij dhe mbeten në fuqi aktualisht. Sot zgjedh 30 frazat e tij te kujtosh.

30 fraza nga Antonio Machado

Poet, dramaturg dhe tregimtarNdër veprat e tij më të famshme janë: teatër, ai që shkruajti me vëllanë e tij Manuel, me tituj si Fatkeqësitë e fatit, Dukesha e Benamejí La Lola shkon në porteDhe në tek, më i njohuri i tij Vetmitë o Fushat e kastileve.

 1. Walker, nuk ka shteg, shtegu bëhet duke ecur.
 2. Ata thonë se një burrë nuk është burrë derisa të dëgjojë emrin e tij nga buzët e një gruaje.
 3. Në zemrën e tij kishte ferrën e një pasioni. Arrita ta shqyej një ditë: nuk e ndiej më zemrën.
 4. Mendova se zjarri im ishte shuar, dhe trazova hirin… I dogji gishtat.
 5. Unë ëndërrova - gabim i mrekullueshëm! - që kisha një zgjua këtu brenda zemrës sime. Dhe bletët e arta po bënin krehra të bardha dhe mjaltë të ëmbël nga dështimet e mia të vjetra.
 6. Kur e pamë për herë të parë, nuk bëmë gjë tjetër veçse i kujtonim vetes. Edhe pse mund t’ju ​​duket absurde, unë kam qarë kur isha i vetëdijshëm për dashurinë time për ju, sepse nuk ju kam dashur gjithë jetën time.
 7. Syri që shihni nuk është një sy sepse e shihni, është një sy sepse ju sheh.
 8. E vërteta është ajo që është, dhe mbetet e vërtetë edhe nëse mendon mbrapsht.
 9. A thatë gjysmën e së vërtetës? Ata do të thonë se gënjeni dy herë nëse i tregoni gjysmës tjetër.
 10. Pas së vërtetës nuk ka asgjë aq të bukur sa trillimi.
 11. Në vetminë time kam parë gjëra shumë të qarta që nuk janë të vërteta.
 12. Duke pasur parasysh zgjedhjen midis së vërtetës dhe kënaqësisë për ta kërkuar atë, ne do të zgjidhnim këtë të fundit.
 13. Më keq se të shohësh realitetin e zi është të mos e shohësh atë.
 14. Pas jetesës dhe ëndërrimit është ajo që ka më shumë rëndësi: zgjimi.
 15. E gjithë ajo që shpërfillet, përçmohet.
 16. Ngadalë dhe mirë me shkrim dore, që bërja e gjërave ka më shumë rëndësi sesa bërja e tyre.
 17. Sot është gjithmonë akoma.
 18. Burra të Spanjës, as e kaluara nuk ka vdekur, as nesër, as dje nuk është shkruar.
 19. Kurdoherë që merrem me burra nga fushat, unë mendoj se sa ata dinë dhe ne injorojmë, dhe sa pak ka rëndësi për ta të dinë se sa dimë.
 20. Në Spanjë, nga çdo dhjetë koka, nëntë sulmojnë dhe një mendon.
 21. Spanjolli i vogël që vjen në botë, Zoti të ruajt, një nga dy Spanjat duhet të të ngrijë zemrën.
 22. Në politikë triumfojnë vetëm ata që vendosin qirinjën aty ku fryn ajri; asnjëherë ai që dëshiron të fryjë ajrin atje ku e vë qirinjën.
 23. Për të dialoguar, pyet së pari; me vone ... degjo.
 24. Askush nuk duhet të ketë frikë nga ajo që ai mendon, edhe nëse mendimi i tij duket se bie ndesh me ligjet më elementare të logjikës.
 25. Nga ajo që njerëzit e quajnë virtyt, drejtësi dhe mirësi, gjysma është zili dhe tjetra nuk është bamirësi.
 26. Sa vlen një burrë, ai kurrë nuk do të ketë një vlerë më të lartë se ajo e të qenit burrë.
 27. Unë përçmoj romancat e tenorëve të zbrazët dhe korin e crickets që i këndojnë hënës. Për të dalluar unë qëndroj zërat e jehonave dhe unë dëgjoj, midis zërave, vetëm një.
 28. Lum ai që harron arsyen e udhëtimit dhe, në yll, në lule, në re, lë shpirtin e tij në zjarr.
 29. Isshtë më i miri i të mirëve që e di se në këtë jetë gjithçka është çështje matjeje: pak më shumë, pak më pak ...
 30. E mira është ajo që mban, si një shitje rruge, për ujë të etur për ujë, për pijanec verën.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Antonio Machado dijo

  Do të kishte qenë shumë më interesante dhe më e dobishme të citoje tekstet nga vijnë fjalitë. Për këtë unë kërkoj 30 fraza të Machado në Wikipedia dhe kaq.