Antoine de Saint-Exupéry, autori i "Princi i Vogël", ishte reporter në Luftën Civile Spanjolle

Antoine de Saint-Exupéry, autori i Princit të Vogël, ishte reporter në Luftën Civile Spanjolle

Kohët e fundit, një kartë është zbuluar që konfirmon atë Antoine de Saint-Exupéry, autori i "Princi i Vogël", ishte reporter në Luftën Civile Spanjolle. Konkretisht, ishte kredituar si gazetar në 1937 me qëllim të mbulimit të mosmarrëveshjeve midis shtetasve dhe republikanëve.

Me fat hetuesi kush ka gjetur një dokument të tillë ka qenë Policarpo Sanchez. Ai vetë hetoi Arkivin e Përgjithshëm të Luftës Civile Spanjolle, të vendosur në Salamanca, duke gjetur këtë dokument të veçantë, i cili nuk u gjet më parë sepse "Leja e tij për shtyp nuk ishte identifikuar deri më tani sepse nuk ishte ruajtur në të njëjtën kuti me atë të personaliteteve të tjera të mëdha që erdhën në Spanjë në ato vite, të tilla si shkrimtari Ernest Hemingway ose fotografët Robert Capa dhe Gerda Taro", siç u shpjegua më vonë nga María José Turrión, nëndrejtori i arkivit.

Të gjithë reporterët që punuan në territorin republikan duhej të regjistroheshin si të tillë në delegacionin në fjalë. Pasi lufta mbaroi, të gjitha dokumentet republikane u dërguan në Salamanca. «Nuk është aq e rrallë që karta Saint-Exupéry të shfaqet diku tjetër sepse është e gjitha shumë e fragmentuar dhe nuk ka seri të plota. Ne kishim kutinë kryesore të identifikuar me pasimet e shkrimtarëve dhe gazetarëve. Shtë një dokument që u dha atyre vlefshmërinë e Ministrisë së Propagandës për të qenë në gjendje të veprojnë dhe lëvizin në pjesën e përparme dhe të marrin fotografi dhe pjesë informuese ", shpjegoi përsëri María José Turrión.

Antoine de Saint-Exupéry, autori i Princit të Vogël, ishte reporter në Luftën Civile Spanjolle 2

Foto që shfaqet në dokumentin në fjalë

Në parim, ekzistonte një gabim në kartën e përmendur, pasi që ata gabimisht e përkthyen fjalën frënge 'écrivain'cfare do te thote shkrimtar. Këtu, megjithatë, ata e regjistruan atë si "noter" dhe aviator. Ndërsa lufta zgjati, autori francez qëndroi në Hotel Florida (në Madrid), së bashku me shkrimtarët e Amerikës së Veriut si p.sh. Hemingway ose

Dokumenti do të vazhdojë të jetë në të njëjtën kuti ku u gjet, por të gjitha informacionet në lidhje me të janë ngarkuar tashmë në faqen e internetit të Arkivit.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.