Anije legjendare I. "Më thirr Ismael"

Replikë e Pequod. Nga seriali gjerman Moby Dick (2006)

Replikë e Pekod. Nga serialet televizive gjermane Moby Dick (2006)

28 Shtatori i kaluar ishte 125 vjetori i vdekjes së shkrimtarit amerikan Herman Melville. Krijesa e saj më e njohur, Moby Dick, është balena më e famshme në letërsinë botërore dhe sinonim i aventurave më të rrezikshme dhe emocionuese në det. Dhe unë, ndoshta sepse jam nga vendi i thatë, Kam pak gjak nga marinari Ishmael, pirati John Silver the Long dhe kapiteni Jack Aubrey.

Me ta kam udhëtuar në dete dhe oqeane duke ndjekur më shumë balena, monstra dhe armiq të ndryshëm. Unë kam kapërcyer gallatat në Kepin Horn, kam prekur njëqind porte në Mauritius ose Breshkë dhe kam gjetur thesare të pamatshme. Sepse imagjinata, fantazia, emocioni i rrezikut, i fitores dhe disfatës, i fluturimit ose nxehtësisë së betejave janë të paçmueshme. Por nuk mund të kisha jetuar kaq gjatë nëse nuk do të kisha dërguar në anijet e tyre po aq mitike sa ata. Impossibleshtë e pamundur të renditësh këdo që i kam shërbyer kështu që po i përmbahem atyre treve. Nëse dëshironi të më shoqëroni, Le të hipim në të parën: Pekod.

El Pekod

Fiksi Pekod, një brig, davitet e të cilit janë bërë nga kocka e balenës, ishte bazuar në balenën Essex, i cili në 1820 u sulmua nga një balenë e spermës. Pak të mbijetuar kaluan 95 ditë në det pasi anija u mbyt dhe u desh të përdorin kanibalizëm. Melville, i cili ishte gjithashtu një balenë, mësoi për historitë e atyre njerëzve fatkeq. Kalvari i tij përfundoi duke frymëzuar një nga romanet më të mëdhenj të aventurave të shkruara ndonjëherë.

Në fëmijërinë time kam parë ndoshta filmat më klasikë të Moby Dick y Ishulli i thesarit para leximit të romaneve. Dhe më shumë sesa argumenti, ajo që më bëri më shumë përshtypje ishin figurat, profilet dhe skicat e anijeve me vela. Kjo dhe gjuha detare. Pastaj doli se historia ishte po aq magjepsëse sa ishin. Moby Dick duhet të shtoni një frikë shtesë nga balena gjigante e bardhë, një alegori e së keqes dhe e të gjithë monstrave që persekutojnë qenien njerëzore.

Por mbase kapiteni Ahab frymëzoi edhe më shumë frikë., një simbol edhe më i madh se ajo e keqe dhe ato monstra mund të jenë vetvetja. Rrallë është përshkruar më mirë gjendja njerëzore kur merret nga urrejtja, inati dhe fiksimi për të kryer hakmarrje me çdo kusht.

Në kinema

Dhe nëse diçka mund të shoqërojë imagjinatën, ajo është rekreacioni i saj përmes kinemasë. Me aventurat e kanë të lehtë. Përshtatjet e Moby Dick në ekranin e madh janë të panumërta, por unë mendoj se kujtesa kolektive mbetet me të ai i bërë nga John Huston në 1956. Regjisori legjendar, epoka e artë e Hollywood-it, një kast spektakolar… Nga perspektiva ime modeste, versionet e mëvonshme zbehen pranë këtij.

E fundit, Në zemër të detit (Ron Howard, 2015), më besniku në historinë reale të Essex dhe plot efekte speciale, po, shumë spektakolare, por jo, nuk është e Hustonit. Dhe sigurisht jo një Gregory Peck i shkëlqyer si Kapiten Ahab. Jo një Orson Welles ose një Leo Genn si Z. Starbuck ose një Drejtësi James Robertson. E pamundur të jesh më klasike.

Si kuriozitet, në versionin e Huston, the Pekod Ishte një shkollë nga 1870. Pjesë e xhirimeve ishte në Gran Canaria, në plazhin Las Palmas dhe Las Canteras, në vitin 1954. Pra, të shihje Huston dhe Peck atje në atë kohë ishte mjaft ngjarje. Y Gregory Peck rrallëherë ka qenë më i mirë në film sesa të luash kapitenin Ashabit të butë, të trazuar dhe të dhunshëm.

Pse të hipni në Pekod

Sepse ju jeni të garantuar udhëtimi më shqetësues dhe i tmerrshëm që mund të imagjinoni. Sepse do të kërkoni mëshirë nën stuhitë dhe nuk do të jeni në gjendje të lodheni nga pafundësia e detit, e gjithë e panjohura që përfaqëson dhe fuqia e krijesave të tij. Por kryesisht sepse Do të tronditeni kur zbuloni se gjëja më kërcënuese, e rrezikshme dhe e tmerrshme është vetvetja. Nëse dini si ta pranoni dhe jeni me fat, do të mbijetoni, do të ktheheni dhe do të jeni në gjendje të tregoni për këtë. Ashtu si Ismaeli.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.