Anija e fundit

Anija e fundit.

Anija e fundit.

Anija e fundit (2019) është libri i tretë nga autori i Vigo Domingo Villar. Me protagonist inspektorin Leo Caldas, titulli është mbyllja e një serie romanesh kriminale të paraprirë nga Sytë e ujit (2006) y Plazhi i mbytur (2009). Edicioni i parë i trilogjisë mori shifra modeste tregtare krahasuar me shifrat spektakolare të shitjeve të këstit të dytë.

Prandaj, nuk ishte për t'u habitur kur Plazhi i mbytur u adaptua me sukses në kinema në 2015, nën drejtimin e Gerardo Herrero. Ashtu si filmi, e gjithë trilogjia zhvillohet kryesisht në Galicia. Të gjithë personazhet e përfshirë në fillin e ngjarjeve kanë një lloj lidhje me detin dhe Rías de Galicia.

Për autorin, Domingo Villar

E diela Villar Vázquez lindi në Vigo, më 6 Mars 1971. Ai ishte një student i Historisë në Universitetin e Santiago de Compostela, edhe pse më vonë ai punoi si skenarist për filmin dhe televizionin. Më vonë ai ka qenë një komentator gastronomik dhe letrar në media të ndryshme në Madrid, qyteti ku banon aktualisht.

Villar fillimisht shkroi trilogjinë e tij të romanit të krimit me protagonist Inspektorin Leo Caldas në Spanjisht dhe Galisht. Seriali është përkthyer në disa gjuhë dhe i ka dhënë atij disa çmime letrare dhe filmike për përshtatjen e tij në ekranin e madh. Midis tyre, mund të përmendim:

 • Çmimi Antón Lozada Rodríguez.
 • Çmim nga Federata Galician e Shitësve të Librave.
 • Çmimi Frey Martín Sarmiento.
 • Çmimi i Sintagmës.
 • Brigada 21.

Stili vetanak, stili galician

Përkundër karrierës së tij relativisht të shkurtër letrare, Villa ka zhvilluar një cilësi që është shumë e kërkuar nga shumë shkrimtarë (dhe arrihet nga shumë pak): një stil më vete. Në këtë kuptim, përvoja e autorit Vigo si një skenarist audioviziv është e dukshme në mënyrën e tij për të rijetuar komplotet historike. Atmosferat e krijuara rreth personazheve mjaft të thella janë veçanërisht të habitshme.

gjithashtu, përshkrimet e skenave të tij janë shumë të hollësishme. Dinamika e fillit narrativ ka një ritëm shumë të këndshëm dhe argëtues për lexuesin (nuk mund të ishte ndryshe me një autor kaq perfeksionist). Pa e ngacmuar me prozën e tij por pa pushuar t’i sjellë momente intrigash dhe humori. Në të cilën - sigurisht - nuk mund të humbet një dozë e mirë e ironisë tipike Galike.

Trilogjia Leo Caldas sipas Domingo Villar

Në deklaratat e lëshuara për kanalin Saturno Aragón, Villar pohoi se ai kurrë nuk kishte në plan të shkruante një trilogji rreth personazhit të Leo Caldas. Në fakt, rastet e paraqitura në tre botimet mund të lexohen secila veç e veç, pa pasur nevojë të keni një renditje specifike.

Për më tepër, Villar këmbëngul në vizionin realist të historisë së tij, në një masë të tillë që integron shumë vendet dhe personazhet reale. Ai madje i emron miqtë e tij. Ai e identifikon veten si pjesë e një grupi autorësh qëllimi i të cilëve ka "nxjerrë romanin e krimit nga bota e nëntokës". Pa shkuar shumë larg, ajo thekson shkrimtarin e zhanrit, Fred Vargas, fitues i fundit i Çmimit Princesha e Asturias.

E diela Villar.

E diela Villar.

Argument nga Anija e fundit

Librin mund ta blini këtu: Brco-ja e fundit

Viktor Andrade, Një kirurg i shquar nga Vigo denoncon zhdukjen e vajzës së tij Mónica në stacionin e policisë së qytetit. Një mësuese tridhjetë vjeçare me një stil jetese shumë të thjeshtë (krahasuar me familjen e saj). Vendndodhja e të cilëve nuk dihet për pesë ditë. Për këtë arsye, kur Inspektori Leo Caldas hyn në veprim së bashku me ndihmësin e tij Rafael Estévez, të dhënat janë shumë të përhapura.

Çështja është nën mbikëqyrjen e Komisionerit Soto, gruaja e të cilit ishte ndërhyrë nga Andrade. Dihet vetëm për Monika se ajo jetonte në një shtëpi të vogël në Tirane, midis qyteteve Cangas dhe Moaña. Po kështu, në ditët e tij të punës ai kaloi grykëderdhjen për të dhënë klasa qeramike në Shkollën e Arteve dhe Mjeshtërive.

Përmbledhje

Inspektori introspektiv Caldas arrin në anën tjetër të grykëderdhjes për të ekzaminuar shtëpinë e gruas së zhdukur. Personaliteti i tij është plotësisht në kontrast me vervin dhe guximin (ndonjëherë edhe kokëfortë) të asistentit të tij Aragonese. Komploti i policisë ndërthur histori dhe elemente të vërteta me mitet dhe legjendat e Galicës, të gjitha këto të dokumentuara shumë mirë.

Ndërsa përparojnë marrjet në pyetje midis banorëve të Morrazos, Autori përfiton nga rasti për të përshkruar me mjeshtëri vendet unike me banorët e tyre. Në të njëjtën mënyrë, Villar bën një haraç të nënkuptuar të bukurisë së punës së poçarëve të zonës dhe krijuesve të instrumenteve muzikorë.

Personazhe të tjerë

Ndër personazhet e veçantë të enklavës Galician janë biologu detar Walter Cope, një mik anglez i Monikës, nëna e tij Rosalía dhe Andrés el Vaporoso, një peshkatar që beson në sirenat. Sidoqoftë, subjekti më enigmatik i vendit është Camilo Cruz, i riu me vizatimet madhështore (i paaftë për të komunikuar) i cili nënshkruan pikturat e tij me një spirale.

Përveç kësaj, Disa nga kolegët e Caldas, poçari Miguel Vázquez, luthier Ramón Casal marrin pjesë në qytetin e Vigo dhe Napoleoni filozofi endacak. Babai i Leo gjithashtu arrin nga kufiri Portugez dhe Inspektori Vasconcelos, i cili po kërkon një vrasës serial me pseudonimin El Caimán (i quajtur kështu sepse ai i lë viktimat e tij në vende me baltë).

Zhvillimi i Hetimit

Si një roman i mirë krimi, protagonisti i heshtur ka një evolucion të brendshëm ndërsa zbulohen çelësat e hetimit. Hetimet zhvillohen në të dy anët e grykëderdhjes dhe gradualisht gjurmët, fillimisht të paqarta, ata tregojnë fajtorin e vërtetë. Ndërsa përfundimi i la disa lexues të pakënaqur, është mjaft konsistent.

Citim nga Domingo Villar.

Citim nga Domingo Villar.

Analizë

Një libër me më shumë se 700 faqe mund të jetë frikësues. Nëse nuk është plot me të papritura, bëhet - ndoshta - një lexim shumë i rëndë. Sidoqoftë, Villar arrin të ruajë pritshmërinë deri në faqet e fundit pa përdorur kthesa dramatike ose situata ose karaktere shumë histrionike. Pjesërisht, falë një strukture të thjeshtë prej 151 kapitujsh të shkurtër.

Sigurisht, ai arrin një goditje shumë të efektshme përmes thellësisë së personazheve të tij, plot nuanca dhe papërsosmëri, shumë njerëzore, jashtëzakonisht reale. Prandaj, "Mashtrimi" i Villarit konsiston në zgjimin e ndjeshmërisë (dhe lidhjes) së lexuesve ndaj personazheve të tij në një roman shumë të shkruar mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.