Analizë e shkurtër e veprës «Don Juan Tenorio» nga José Zorrilla

Hoy, E dashura, ne ju sjellim një analizë të shkurtër të një historie dramatike romantike, konkretisht, asaj të shfaqjes që ai shkroi Jose Zorrilla në 1844, "Don Juan Tenorio". Për ta kuptuar pak më shumë këtë vepër të zhanrit dramatik, do të dimë pak për autorin e saj dhe kohën në të cilën ndodhet.

Autori dhe konteksti

José Zorrilla i përkiste një familje me ideale monarkike absolutiste dhe filloi studimet e tij për drejtësi, të cilat më vonë i braktisi. Ai filloi të njihej në rrethin letrar pasi rrëfeu në varrimin e Larra, disa vargje në varreza për nder të tij. Mund të thuhet se ai është nga të paktët autorë të asaj kohe që gëzonte famë në jetë: ai udhëtoi në Francë dhe jetoi për një kohë në Meksikë. Puna e tij, duke folur ideologjikisht, përqendrohet në romantizmin tradicional.

"Don Juan Tenorio"

Shfaqja, e cila megjithëse ka natyrë romantike, është vënë në skenë në shumë teatro Dita e të Vdekurve, prishet me rregullin tradicional të 3 njësive. Karakterizohet nga një numër i bollshëm veprimesh, të cilat paraqiten me titull. Struktura e saj e jashtme është e ndarë në dy pjesë:

 • La pjesa e parë zhvillojnë një aventurë njerëzore dhe të dashur.
 • La pjesa e dytë përqendrohet kryesisht në fryma fetare dhe e mbinatyrshme.

Duke pasur parasysh këto dy pjesë shumë të ndryshme, një vepër me reflektim të pastër dhe të zhytur në mendime hap rrugën e saj.

Të dy pjesët, secila zhvillohet në një natë dhe ekziston një ndryshim kohor prej 5 vitesh midis tyre. Kjo vepër, e cila dëshiron për të kaluarën (karakteristikë dhe e zakonshme e Romantizmit tradicional), ndodhet në Spanjën e Carlos V.

Su personazhi kryesor, Don Juan, i pranishëm në Mashtruesi i SeviljesAi është një djalë amoral, i lirë që josh gratë, pa marrë parasysh numrin, i cili më në fund jeton një takim të mbinatyrshëm duke lëshuar kështu momentin e fundit të punës, shpëtimin e tij ose dënimin e përjetshëm. José Zorrilla, ndryshe nga vepra barok, përqendrohet në një lidhje të vetme dashurie dhe paraqet një personazh kryesor, në këtë rast Don Juan, i cili pendohet dhe arrin shpëtimin përmes dashurisë.

Karakteri i tij i dytë është Don Luis Mejía, të cilin Don Juan përfundon duke e vrarë në lojë. Ky personazh është parë si një përfaqësim i mëkatit të Don Juan. Për këtë arsye, vdekja e Luis Mejía simbolizon fundin e jetës së tij të kaluar.

Zonja Ines, personazhi përballë Don Juan, është ai që sjell mirësi dhe pafajësi në vepër. Doña Inés është ai që përkul ligësinë e Don Juan dhe duket se është shumë afër hyjnisë: një engjëll i dashurisë i cili është i aftë të veprojë si një ndërmjetës midis Zotit dhe botës. Në të, José Zorrilla përpiqet të përfaqësojë besimin në shpëtimin e qenies njerëzore, duke pasqyruar rëndësinë që ajo ka për qenien njerëzore, vlerat e mirësisë dhe besimit. Gjithashtu mundësia e gjetjes së dashurisë së vërtetë.

Skena nga shfaqja "Don Juan Tenorio" me regji të Blanca Portillo

Pak nga puna ...

 • Basti: Don Juan vë bast me Don Luis Mejía, konkurrencën e tij, se brenda gjashtë ditësh ai do të josh Doña Inés, një rishtar që do të bëhet një murgeshë, dhe gjithashtu Doña Ana, me të cilën Don Luis do të martohet.
 • Don Juan arrin qëllimin e tij, por u dashurua marrëzisht me Doña Inés, duke e rrëmbyer atë. Komandanti, babai i Inés dhe Don Luis kërkojnë hakmarrje. Don Juan, pasi provoi një pajtim të pasuksesshëm me ta, i vret ata dhe duhet të ikë nga Sevilja. Whenshtë kur Don Juan i deklaron dashurinë e tij të vërtetë Doña Inés para tragjedisë. Prandaj këto linja të famshme: Ah! A nuk është e vërtetë, engjëll i dashurisë, që në këtë breg të pastër të izoluar hëna shkëlqen dhe ti merr frymë më mirë? ».
 • Vdekja dhe shpëtimi: Kur Don Juan kthehet pesë vjet më vonë në Sevilje, shtëpia e tij, pallati i tij, ai mbledh një panteon që strehon varret e Don Luis Mejía, Komandantit dhe të Doña Inés, i cili vdiq nga trishtimi. Në fund të shfaqjes, statuja e Komandantit përpiqet ta tërheqë Don Xhuanin në ferr, por fantazma e Doña Inés ndërhyn për të, duke arritur kështu pendimin dhe shpëtimin e tij të përjetshëm.

Një histori e bukur dashurie ... Pa dyshim.

Artikulli i lidhur:
Çfarë na la letërsia e Romantizmit në Spanjë?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

11 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   McKenzie dijo

  Unë jam pesëmbëdhjetë vjeç dhe po lexoj këtë libër në shkollë. Veryshtë shumë interesante dhe tërheq vëmendjen time për një kohë të gjatë. Por nuk më pëlqen shumë Don Juan sepse ai është shumë egoist dhe beson se gjithçka në botë mund të blihet. Epo, dikush që ka një mendim të kundërt për mua, ju lutem më tregoni fjalët tuaja për këtë.

  1.    Anonimo dijo

   Unë nuk e kuptoja shumë mirë librin, a e dinte Don Juan se punët e brendshme po e vendosnin?

   1.    Bastardi dijo

    Ne jemi të gjithë shishigang

   2.    monki dijo

    dhelpra

 2.   ozuna dijo

  mbyll gojën

  1.    johana dijo

   për njerëz si ju është se ne jemi kështu

 3.   Po mirë, kush tjetër? dijo

  qij

 4.   Ignairim dijo

  M G M LEXON FLOGERA DHE DUHET TA BOJ

 5.   .................................................. .................................................. .................................................. .......................................... dijo

  Jam 11 vjec e lexoj ne klase dhe me kane thene te hetoj cfare zhanri letrar i perket, nuk jam shume i qarte

 6.   pranverë dijo

  është një tekst romantik dhe dramatik

 7.   ELSA PORRICO dijo

  Poemë PULENTO EL, SOSAMAFIA