Analizë e shkurtër e simboleve të Lorkës

Nënshkrimi i Federico García Lorca

Nënshkrimi i Federico García Lorca

Nëse diçka binte në sy Garcia Lorca Ishte në mjeshtërinë me të cilën ai ishte në gjendje të shtjellonte simbolet të cilat i përdori si në poezitë e tij ashtu edhe në dramat e tij. Këtu shpjegojmë disa nga më të përdorurat:

La Hënë Isshtë më kompleksi i këtyre simboleve pasi që përmban kuptime të ndryshme që shpesh kundërshtojnë njëri-tjetrin. Jeta dhe vdekja shprehen me këtë simbol nga Lorca, si dhe pjelloria dhe steriliteti, i cili është ende një referencë e qartë në të dy antiturat për ciklin e jetës. Autorë të tjerë theksojnë se Hëna është për Federico García Lorca një simbol i bukurisë dhe përsosjes.

Romancë e hënës, hënë

Romancë e hënës, hënë. // Image - Flickr / Etrusco

L metalet Ata janë një tjetër nga simbolet që bien në mesin e shumë faqeve të autorit të lindur në Granada dhe kur ato shfaqen janë sinonim i një oguri të keq pasi ato zakonisht janë pjesë e armëve me tehe që shkaktojnë ose shkaktojnë vdekjen e disa prej personazheve. Vdekja, si në hënë ose në metale mund të shfaqet në ujë, për sa kohë që është i ndenjur. Nëse rrjedh i lirë, ai është një simbol i seksit dhe pasionit të dashurisë.

Së fundi kalë, përfaqëson virilitetin mashkullor, megjithëse ka nga ata që gjithashtu shohin tek ai një lajmëtar të vdekjes. Në çdo rast, identifikimi me pasionin e një njeriu duket shumë më i qartë se ai i të dërguarit të korrësit të zymtë.

Simbolet e Lorkës në librat kryesorë të Federico García Lorca

Për ta bërë më të qartë se cilët janë elementet që Lorca përdorte rregullisht në punimet e tij, si dhe kuptimin që ai jep në secilën prej tyre, ne kemi zgjedhur disa nga veprat e tij në të cilat ne do të vendosim simbolet dhe imazhet sugjestionuese dhe kuptimi i saj.

Simbolika e Lorcës në Bodas de Sangre

Dasma e Gjakut është një nga veprat më të njohura të Lorcës, ku ai na tregon historinë e dy familjeve me fatkeqësi, por fëmijët e të cilave do të martohen, pavarësisht nga fakti se mes tyre nuk ka vërtet dashuri.

Sidoqoftë, ne po flasim për një dramë, dhe historia merr një kthesë radikale kur dashuria e vërtetë e nuses hyn në skenë.

Ndër elementet që mund të gjeni në këtë vepër janë:

 • Tokë Toka për Lorkën në këtë vepër nënkuptonte nënën, sepse bën një ngjashmëri sepse toka është e aftë të japë jetë si gruaja, dhe gjithashtu të kujdeset për të vdekurit.

 • Uji dhe gjaku. Si njëri ashtu edhe tjetri janë dy lëngje dhe të dy trupat dhe fushat janë në gjendje të ushqehen vetë. Prandaj, për autorin kjo ka një kuptim të jetës dhe pjellorisë.

 • Thikë Thika është një objekt që shkakton dhimbje. Për García Lorca, ai është një simbol i tragjedisë, i një vdekjeje që do të vijë ose i një kërcënimi që shfaqet mbi personazhet e tjerë.

 • Ngjyrat En Dasma e Gjakut ka disa ngjyra të përfaqësuara që kanë kuptime të ndryshme. Për shembull, ngjyra rozë në të cilën është pikturuar shtëpia e Leonardo, autori vjen për të përfaqësuar shpresën e një jete të re, ose ndryshimin për një jetë të re. Nga ana tjetër, ngjyra e kuqe që shihet në thes është ngjyra e vdekjes (vetë thesi simbolizon fillin e jetës që ka secili person dhe si mund të pritet); ngjyra e verdhë është gjithashtu një simbol i tragjedisë dhe një shenjë që një vdekje do të ndodhë. Dhe, e bardha është ngjyra e ritit të varrimit.

 • Hëna Ai përfaqëson druvarë në Dasmën e Gjakut, por nënkupton dhunë në kuptimin që një druvar pret një jetë dhe bën që një lumë gjaku të rrjedhë, prandaj flasim në atë kuptim.

 • Kali Duke iu referuar mbi të gjitha Leonardos, ai flet për forcën, virgjërinë, pasionin e shfrenuar.

Simbolika e Lorcës në Baladat cigane

El Romancë cigane Përbëhet nga 18 romanca që flasin për natën, vdekjen, hënën ... me dy komplote qendrore: ciganët dhe Andaluzia. Ai tregon se si ekziston një popull cigan që jeton në kufijtë e shoqërisë dhe që persekutohet nga autoritetet, megjithëse García Lorca nuk përshkruan jetën e përditshme të këtij populli, por më tepër situata të ndryshme poetike përmes të cilave ata gjenden .

Në këtë rast, gjejmë:

 • Hëna Një simbol që ai e përdor pothuajse gjithmonë në të gjitha veprat e tij. Në këtë veçanti, ajo flet për feminitetin, sensualitetin, por edhe për një vdekje të paralajmëruar duke "tërhequr në magjinë e saj" këdo që e shikon.

 • Ujë Për Lorkën, uji përfaqëson lëvizjen dhe jetën. Kur ai ujë nuk lëviz, atëherë ai flet për pasionin e humbur dhe vdekjen. Në vend të kësaj, kur vibron, lëviz, etj. thuhet se ekziston një pasion i fortë dhe i tejmbushur, një dëshirë për të jetuar.

 • Vrimë. Pusi tregon se nuk ka rrugëdalje, se pasioni nuk jeton më në atë vend.

 • Kali Përsëri ne paraqesim një kalë me të njëjtin përkufizim si në Dasma e Gjakut. Ne flasim për virilëri, për pasion të egër. Por edhe të vdekjes. Në këtë rast, kali do të ishte cigan për jetën e tij të lirë, për të bërë atë që dëshiron, por gjithashtu duke u përqëndruar në një vdekje të parathënë.

 • Gjeli. Në baladat cigane, gjeli është simboli i sakrificës dhe shkatërrimit të ciganëve.

 • Garda civile. Ata përfaqësojnë autoritetin, pra simbolet e shkatërrimit dhe vdekjes mbi ciganët.

 • Pasqyrë Për Lorca, pasqyra është kultura Paya, si dhe shtëpia fikse dhe jeta ulur e njerëzve që përplasen me jetën e ciganëve.

 • Alkooli. Ai e shton atë për të përfaqësuar një simbol të "botës së civilizuar", por përveç ciganëve. Moreshtë më shumë për botën e ulur, payo.

Simbolika e Lorcës në shtëpinë e Bernarda Alba

Federico García Lorca në një oborr të Alhambra, në Granada (Spanjë)

En Shtëpia e Bernarda Alba Ne takojmë një protagoniste femër, Bernarda, e cila, pasi u ve në moshën 60 për herë të dytë, vendos që 8 vitet e ardhshme të saj do të jenë në zi. Çfarë i detyron vajzat e tyre të shtypen seksualisht dhe të paafta për të vazhduar jetën e tyre. Sidoqoftë, kur Pepe el Romano shfaqet në skenë, me qëllim që të martohet me vajzën e madhe të Bernardës, konflikti shpërthen. Të gjitha vajzat bëjnë atë që thotë nëna. Të gjithë përveç më të riut, më rebelit dhe të çmendurit.

Pasi puna të përmblidhet shkurtimisht, simbolika e Lorkës që mund të gjeni në këtë vepër është si më poshtë:

 • Hëna Siç kemi komentuar më parë, hëna është një simbol i vdekjes, por është gjithashtu një simbol i erotizmit, dëshirës, ​​epshit ... Prandaj, mund të themi se si për nënën ashtu edhe për vajzat, përveç më të voglave, do të ishte një simbol i vdekjes; Nga ana tjetër, për Adela, më e reja, do të ishte erotizëm, pasion, etj.

 • Gjaku. Përveç përfaqësimit të jetës, ajo gjithashtu mund të tregojë vdekjen dhe atë seksuale.

 • Kali Theshtë përfaqësimi i qartë i burrërisë nga García Lorca, në atë që përfaqëson erotizmin mashkullor, dëshirën seksuale, etj.

 • Kallami i Bernarda Alba. Stafi është objekt komandimi dhe fuqie.

 • Fletë. Në punë, të gjitha qëndisin çarçafë, gjë që sugjeron se ato janë lidhje që u imponohen grave.

 • Shtëpia e vetë Bernarda Alba. Meqenëse ajo i detyron vajzat e saj dhe veten të mbajnë zi në mënyrë rigoroze për 8 vjet, shtëpia e Bernarda Alba bëhet një burg për të gjithë anëtarët që banojnë në të.

 • Adela Karakteri i Adela do të thotë rebelim, revolucion, kërkim i lirisë, dhe gjithashtu rinia.

 • Qeni. Në lojë, qeni ka një kuptim të dyfishtë pasi, nga njëra anë, ai njofton vdekjen (ose tragjedinë) duke paralajmëruar ardhjen e njeriut; nga ana tjetër, kjo nënkupton besnikëri, veçanërisht në karakterin e Poncia.

 • Delet Kjo kafshë ka shumë të bëjë me Jezusin dhe është e lidhur me Adela pasi që, si shumë dele të tjera, përfundon të flijohet nga të tjerët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   anonim dijo

  Shumë falemnderit

  1.    Diego Calatayud dijo

   Për ju që na keni vizituar!

 2.   Alberto Carlos Vezë dijo

  Pershendetje

 3.   Elver Galarga dijo

  Përmbajtje shumë e mirë, më ka ndihmuar shumë në një vepër gjuhësore.

  1.    Paula Elija dijo

   Edhe unë jam këtu për detyrat e shtëpisë. XD

bool (e vërtetë)