Anafora

Fraza nga Andrés Eloy Blanco.

Fraza nga Andrés Eloy Blanco.

Anafora është një figurë retorike e përdorur gjerësisht midis poetëve dhe shkrimtarëve lirikë. Përbëhet nga përsëritja e vazhdueshme e një fjale ose e një fraze, përgjithësisht në fillim të një vargu ose fjalie. Megjithëse, përfundimisht mund të shfaqet në mes. Kjo mund të shihet në fjalinë vijuese nga Amado Nervo: "Gjithçka dihet këtu, asgjë nuk është sekrete këtu".

Përdoret për t'i dhënë tekstit një qëllim të qartë dhe të qartë, si dhe një tingull specifik.. Në të njëjtën mënyrë, përdoret kur ndërtohen poezi prozë, pavarësisht nëse ato janë përsëritje të frazave të sakta ose grupe të ngjashme sintaksore. Për shembull:

"Walker, nuk ka shteg, shtegu bëhet duke ecur". (Intertekst i theksuar nga Joan Manuel Serrat, nga poezia «Cantares» nga Antonio Machado).

Retorika e qëllimshme

Përveç pajisjes së shkrimeve me një ritëm dhe tinguj të veçantë, Shtë një figurë e domosdoshme retorike kur nxjerr në pah një koncept, një ide ose të njëjtin objekt lirik që është protagonist i disa vargjeve. Retorika e qëllimshme ilustrohet më poshtë me një fragment nga Andrés Eloy Blanco:

"Një piktor i lindur në tokën time me një furçë të huaj // piktor që ndjek rrugën e kaq shumë piktorëve të vjetër // edhe pse Virgjëresha është e bardhë, më boj engjëj të vegjël të zinj". ("Më lyej engjëj të vegjël të zinj", Andrés Eloy Blanco).

Për më tepër, anafora luan një rol kryesor në diktim. Kështu, ajo e bën poezinë një shfaqje artistike - e cila, për t’u vlerësuar plotësisht - duhet të lexohet me zë të lartë. Qoftë e kënduar, recituar apo deklaruar me zë të lartë. Indshtë e paqartë nëse lexuesi është përpara një publiku që e dëgjon atë me vëmendje ose në vetminë e një dhome.

Origjina e anaforës

Termi anaforë vjen nga ndërthurja e dy fjalëve me origjinë greke. Së pari, Ann, kuptimi i të cilit është "përsëritje" ose "ngjashmëri"; plotësohet me aty, që do të thotë "lëviz". Ne anen tjeter, Ata kanë qenë rreth e rrotull shumë kohë para se të shpikohej shkrimi.

Citim nga Antonio Machado.

Citim nga Antonio Machado.

Akademikët argumentojnë se përdorimi i anaforës daton që nga kohërat kur oraliteti ishte mjeti i vetëm për transmetimin e njohurive. Prandaj, Ky burim u përdor për të mos lënë vend për dyshime në lidhje me idetë e shprehura në fjali ose mund të interpretohet keq.

Llojet e anaforës gramatikore

Brenda fushës së gjuhësisë dhe analizës gramatikore, "anafora" është një term me tre kuptime të ndryshme. Kjo - përveç përdorimit të saj si figurë retorike - përbën një nga ato veçoritë që e bëjnë Spanjishten një gjuhë të vështirë për tu asimiluar për ata që nuk janë gjuha e tyre amtare. Madje, ndonjëherë për spanjishtfolësit që nga lindja gjithashtu krijon vështirësi.

aplikimet

 • Anafora përdoret si pikë referimi ose deiktike në formën e një përemri, kuptimi i të cilit kushtëzohet nga konteksti i ligjërimit. Shënoni në frazën vijuese të Filippo Neviani “Nek”:… «Laura shpëton nga jeta ime, dhe ju që jeni këtu, pyesni pse e dua atë pavarësisht plagëve» ...
 • Në mënyrë të ngjashme, anafora mund të jetë një shprehje interpretimi i së cilës i nënshtrohet një fraze tjetër që plotëson fjalimin.
 • Së fundi, kuptimi i tij u nënshtrohet koncepteve që në kohën e përsëritjes (e fjalës ose e frazës) janë tashmë të pranishme në tekst. Për shembull: "Ishte një zog në madhësinë e një pintë ulur në jeshile limoni". (Albalucía Ángel).

Anafora dhe katafora

Anafora dhe katafora janë terma kuptimet e të cilave shpesh janë mashtruese. Sidoqoftë, ekziston vetëm një ndryshim midis të dyve, i cili është mjaft i lehtë për tu kuptuar. Nga njëra anë, kataforat përdoren brenda gramatikës kastiliane si burime të kohezionit strukturor në shkrime, duke shmangur përsëritjen e fjalëve.

Në një anaforë, përemri përdoret pasi kryefjala është paraqitur tashmë brenda një fjalie. Në vend të kësaj, në një kataforë, së pari përdoret "termi zëvendësues" dhe më vonë shfaqet protagonisti i veprimit.

Për shembull: "Ella nuk priti gjatë, a është kjo Patricia ai nuk ka durim ”.

Elipsi dhe anafora

Ekziston një "mjet" i tretë gramatikor që përdoret për të siguruar kohezionin e teksteve pa përdorur përsëritje të vazhdueshme të fjalëve. Bëhet fjalë për elipsim. Një përemër "zëvendësues" nuk përdoret këtu. Lënda thjesht hiqet, mungesa e të cilit është plotësisht e justifikuar në tekst dhe nuk ka konfuzion në lidhje me karakterin ose objektin për të cilin flitet.

Mungesa (elipsa) mund të jepet si një "lloj" anafore. Kjo do të thotë, lëshimi ndodh pasi tema tashmë është prezantuar: Marina dhe Roberto janë një çift i veçantë, ata me të vërtetë e duan shumë njëri-tjetrin. Në të njëjtën mënyrë, ajo mund të funksionojë si një kataporë "e heshtur". Shënoni në fjalinë vijuese: "Ai nuk erdhi, Eduardo është i papërgjegjshëm".

Karakteristikat e përgjithshme të anaforës si figura retorike

Megjithëse në disa raste anafora retorike dhe gjuhësore mund të duken të ngjashme, rishikimi i disa prej karakteristikave të përgjithshme të së parës shërben për të sqaruar ndryshimet midis njërit dhe tjetrit.

Hyrja

Pamja e saj zakonisht ndodh në fillim të secilës fjali. Zakonisht që nga vetë hapja e fjalisë dhe më pas, e ndjekur nga mbyllja e secilës fjali. Prandaj, në këtë rast anafora shfaqet pas një periudhe dhe të ndjekur ose një periudhe dhe veç e veç. Për shembull: “Lum ju të jeni në qytet ose në fshat. I bekuar do të jetë fryti i zorrëve tuaja dhe fryti i tokës suaj ". (Ligji i përtërirë 28).

Citim nga Miguel Hernández.

Citim nga Miguel Hernández.

gjithashtu, anafora e hyrjes mund të gjendet pas presjes ose pikëpresjes. Kjo vërehet në fragmentin vijues: “Goditni teh, mulli, derisa të bjerë gruri. // Jepi gurin, ujin, derisa të zbutet. // Jepni mullinjtë e erës, ajrin, deri në të paarritshmen ”. (Miguel Hernandez).

Një fjalë, një frazë

Në këtë lloj anafore, eBurimi mbulon më shumë se një fjalë të vetme, siç mund të shihet në fragmentin vijues nga Silvio Rodríguez: “Ka nga ata që kanë nevojë për një këngë dashurie; ka nga ata që kanë nevojë për një këngë miqësie; ka nga ata që duhet të kthehen në diell për të kënduar lirinë më të madhe ".

Me ndryshimin e gjinisë

Një nga mënyrat në të cilën mund të gjendet anafora brenda një fjali është me polipotoni. Pastaj, termi që do të përsëritet ndryshon gjininë gjatë rrjedhës së tekstit. Për shembull: "Si doni që unë t'ju dua nëse ai që dua të më dojë mua nuk më do ashtu siç dua unë?"


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltmann dijo

  Burim interesant gjuhësor dhe letrar, por duhet të keni kujdes me zbatimin e tij, duke e bërë atë shumë herë mund të bllokojë leximin ose të japë përshtypjen e të qenit i tepërt me bollëk. Artikull i shkëlqyeshëm
  -Gustavo Woltmann.