Ana Maria Matute

Ana Maria Matute

Burimi i fotografisë Ana María Matute: Zendalibros

Brenda listës së madhe të autorëve spanjollë, një nga emrat me shkronja të mëdha për t'u theksuar është, pa dyshim, Ana Maria Matute, romancier spanjoll që arriti të ishte anëtar i Akademisë Mbretërore Spanjolle duke zënë vendin "K" dhe fitues të çmimit Cervantes.

Por kush është Ana María Matute? Pse konsiderohet si një nga letërsitë më të rëndësishme të shekullit të XNUMX-të në Spanjë? Do ta zbulojmë më poshtë.

Kush është Ana María Matute

Kush është Ana María Matute

Burimi: Royal Academy of the Language

Ana María Matute Ausejo lindi më 26 korrik 1925 në Barcelonë. Ajo ishte vajza e dytë e një familjeje të borgjezisë katalanase, e karakterizuar nga besimi fetar dhe konservator. Babai i tij ishte Facundo Matute Torres, pronar i fabrikës së çadrave Matute SA, ndërsa nëna e tij ishte María Ausejo Matute. Në total ishin 7 anëtarë, 5 fëmijë dhe prindër.

Fëmijëria e Ana María Matute nuk ishte në Barcelonë, por më tepër në Madrid. Megjithatë, historitë që ai ka shkruar zakonisht nuk janë të fokusuara në këtë vend.

Në moshën katër vjeçare, autorja e ardhshme u sëmur dhe kjo bëri që e gjithë familja të shpërngulet në Mansilla de la Sierra, prej nga ishin gjyshërit e saj, për shkak të shëndetit të saj, në La Rioja.

Ella Ajo ishte një nga "vajzat" që jetuan Luftën Civile Spanjolle të vitit 1936, pasi në atë kohë ai ishte 11 vjeç. Për këtë arsye dhuna, vdekja, urrejtja, varfëria etj. Ishin situata që ajo i përjetoi dhe që u zhytën thellë në të, prandaj mundi të shkruante për atë kohë si askush tjetër.

La Romani i parë i Ana María Matute ishte në moshën 17-vjeçare. Është Teatri i Vogël, megjithëse nuk u botua deri në vitin 1950. Një vit më parë, ai prezantoi romanin e tij Luciérnagas për çmimin Nadal, i cili përfundoi duke u eliminuar në raundin përfundimtar dhe gjithashtu pësoi një censurë.

Megjithatë, kjo nuk i ngadalësoi përpjekjet e tij letrare për të bërë emër dhe ai vazhdoi të botojë për disa vite. Aq sa në vitin 1976 u nominua për Çmimin Nobel për Letërsinë.

Puna e Ana María Matute u përqendrua në arsim, pasi ajo ishte profesoreshë universiteti. Ai gjithashtu udhëtoi shumë duke mbajtur leksione në qytete të ndryshme spanjolle dhe evropiane, si dhe në Shtetet e Bashkuara.

En 1984 fitoi Çmimin Kombëtar për Letërsinë për Fëmijë dhe të Rinj me "Vetëm një këmbë të zbathur". Në vitin 1996, një tjetër nga veprat e saj të mëdha, "Mbreti i harruar Gudú", e çoi atë përsëri në yll, por, pa dyshim, ngjarja më e mirë e atij viti ishte kur Akademia Mbretërore Spanjolle e emëroi atë anëtare dhe pronare të selisë K, duke qenë gruaja e tretë që ishte pjesë e institucionit.

Ana María Matute në sediljen K

Burimi: asale.org

Çmimet kanë marrë shumë, jo vetëm përmendjet që kemi përmendur më parë. Si shembuj mund t'ju citojmë: Çmimi Planeta, Çmimi Nadal, Çmimi Kombëtar për Letrat Spanjolle, finalisti për Çmimin Princi i Asturias për Letrat, Çmimi Miguel de Cervantes ...

Ana María Matute e dashuruar

Jeta e tij e dashurisë ka qenë paksa më dramatike. Dhe a është kjo në vitin 1952 ajo u martua me shkrimtarin gjithashtu Ramón Eugenio de Goicoechea. Dy vjet më vonë lindi djali i tij, Juan Pablo, të cilit i kushtoi shumë vepra për fëmijë.

Mirëpo, 11 vite më vonë ajo u nda nga i shoqi dhe për shkak të ligjeve spanjolle të asaj kohe, nuk kishte të drejtë të takonte djalin e saj, sepse kujdestaria nuk ishte ajo, por burri i saj. Kjo bëri që ai të kishte probleme emocionale.

Vite më vonë, dashuria trokiti sërish në derën e saj me biznesmenin Julio Brocard. Por vdekja e tij në vitin 1990, pikërisht në ditëlindjen e shkrimtarit, bëri që të shtohej depresioni që tashmë po zvarritej nga më parë.

Fatkeqësisht, në vitin 2014, Ana María Matute ndërroi jetë për shkak të problemeve kardiorespiratore.

Çfarë librash keni shkruar

Librat e Ana María Matute

Nga Ana María Matute mund të gjejmë shumë romane, Por ndoshta ajo që nuk dini është se ajo ishte gjithashtu shkrimtare e tregimeve dhe dramave për fëmijë. Përveç kësaj, ato janë ende në modë dhe me siguri disa prej jush e kanë lexuar.

Konkretisht, dhe me ndihmën e Wikipedia-s, titujt e të gjithë librave të Ana María Matute janë si më poshtë (të ndarë në tre kategori kryesore):

Novelas

 • Abeli
 • Fireflies
 • Partia Veriperëndimore
 • Teatër i vogël
 • Në këtë tokë
 • Fëmijët e vdekur
 • Kujtesa e parë
 • Ushtarët qajnë natën
 • Disa djem
 • Kurthi
 • Kulla e Rojës
 • Deti
 • Mbreti i harruar Gudú
 • aranmanoth
 • Parajsë e pabanuar
 • Demonë të njohur.

Tregime të shkurtra

 • Djali në vendin tjetër
 • Jeta e vogël
 • Fëmijët budallenj
 • Jete e re
 • Moti
 • Në gjysmë të rrugës
 • Historia e Artámila
 • I penduari
 • Tre dhe një ëndërr
 • Lumi
 • Virgjëresha e Antiokias dhe histori të tjera
 • Nga askund
 • Fundi i vërtetë i Bukuroshes së Fjetur
 • Pema e Artë
 • Mbreti
 • Shtëpia e lojërave të ndaluara
 • Ato në dyqan; Mësues; Gjithë brutaliteti në botë
 • Dera e hënës. Tregime të plota
 • Muzika.

Punime per femije

 • Vendi i dërrasës së zezë
 • Paulina, bota dhe yjet
 • Karkaleca jeshile dhe nxënësi
 • Libër lojërash për fëmijët e të tjerëve
 • Kali i çmendur dhe Carnavalito
 • Udhëtari i "Ulises"
 • Paulina
 • I riu
 • Vetëm një këmbë e zbathur
 • Karkaleca jeshile
 • Dele e zezë
 • Të gjitha historitë e mia.

Cila është vepra më e rëndësishme e Ana María Matute?

Ana María Matute na ka lënë shumë vepra për ta kujtuar dhe e vërteta është se zgjedhja e vetëm njërës prej tyre është e komplikuar. Nga të gjitha ato që shkroi, ato që ranë më shumë në sy ishin ato në të cilat ai rrëfeu periudhën e pasluftës, por jo nga këndvështrimi i të rriturve, por nga këndvështrimi i fëmijëve. Gjithashtu trilogjitë e tij janë të rëndësishme.

Por cila është vepra më e rëndësishme e Ana María Matute? Në këtë rast, ne mund të citojmë disa prej tyre, por Ndoshta ai që e ka bërë më shumë të njohur autorin dhe ka pasur vlerësimet më pozitive janë Fëmijët e Vdekur.

Me këtë libër, Ana María Matute fitoi Çmimin Kombëtar të Narrativës Spanjolle në vitin 1959. Por jo vetëm kaq, por edhe Çmimin Kastilian të Kritikës Narrative.

Ai tregon historinë e dy burrave, Danielit, të mërguar në Francë, i cili kthehet në vendin e tij i sëmurë dhe i dështuar; dhe Miguel, djali i një anarkisti që kthehet në qytetin e tij dhe përfundon duke kryer një krim.

Pse ky libër? Epo, sipas kritikëve, sepse E tillë është forca dhe përfaqësimi i dhimbjes, vetmisë, dekadencës etj. që i bënte lexuesit të ndiheshin njësoj si ata personazhe.

Cili ishte libri i preferuar i Ana María Matute?

Të pyesësh një autor se cili nga librat e tij i pëlqen më shumë, është t'i vësh në një lidhje. Dhe është se, për ta, të gjithë librat kanë pjesë që u pëlqejnë dhe nuk mund të zgjidhnin një. Është e vërtetë që ka disa romane dhe libra që autorëve mund t'i pëlqejnë më shumë.

Në rastin e Ana María Matute, ajo vetë rrëfeu se kishte një të preferuar, Mbretin e harruar Gudu. Në të, autori u vendos në mesjetë, konkretisht në origjinën dhe zgjerimin e mbretërisë së Olarit, ku një vajzë jugore, një krijesë e çuditshme që jeton në nëntokë dhe një magjistar do të kalojnë rrugët e tyre.

Siç mund ta shihni, nuk është një libër nga i cili zakonisht njihet. E megjithatë është fantazi, aventurë dhe mënyra se si përcjell ndjenjat e dashurisë, fuqisë, butësisë, pasionit etj. gjë që e bëri atë që i pëlqente më shumë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.