Alkimisti

Alkimisti.

Alkimisti.

Alkimisti ishte libri i dytë i botuar nga shkrimtari brazilian Paulo Coelho. Megjithëse edicioni i tij i parë në 1988 nuk pati sukses të konsiderueshëm tregtar, sot ai është mjaft shitës të mirë botë. Ndikimi i këtij titulli të përkthyer në 56 gjuhë është i pamatshëm. Media pëlqen Gazeta e Letrave të Portugalisë konsideroj Alkimisti si libri më i shitur portugalishtfolës i të gjitha kohërave.

Teksti tregon udhëtimin e Santiagos, një bari i ri në kërkim të thesarit në piramidat egjiptiane. Në udhëtimin e tij nëpër shkretëtirë, ai mëson koncepte elementare për ekzistencën e tij për shkak të takimeve të njëpasnjëshme me personazhe të ndryshëm enigmatikë. Midis tyre, mësimet e alkimistit janë kryesore, i cili - pasi zbuloi të gjithë fuqinë e tij - do të transformojë përgjithmonë jetën e protagonistit.

Për autorin, Paulo Coelho

Lindja dhe familja

Djali i një familje të pasur të klasës së mesme, Paulo Coelho lindi në Brazil në 1947. Babai i tij, Pedro, ishte një inxhinier; nëna e tij, Lygia, një shtëpiake. Nga mosha shtatë vjeç ai mori trajnim jezuit në Colegio San Ignacio në Rio de Janeiro. Sidoqoftë, praktika e detyrueshme fetare prodhon tek i riu një efekt refuzimi ndaj masave. Por jo gjithçka ishte negative, sepse në korridoret e atij institucioni doli thirrja e tij letrare.

Periudha e mbylljes psikiatrike

Karakteri rebel i Paulos ishte i dukshëm në adoleshencën e tij, kur ai kundërshtoi qëllimin e prindërve të tij për ta bërë atë një inxhinier. Babai i tij e konsideroi këtë sjellje si një simptomë të sëmundjes dhe vendosi të pranojë djalin e tij (në dy raste) në një qendër të shëndetit mendor. Më vonë, i riu Coelho filloi të shoqërohej me një grup teatri dhe të kryente punë gazetareske.

Pas një eksperience të tretë në një spital psikiatrik - dhe me këshillën e një mjeku familjar - Paulo vendos të studiojë drejtësi për të rikthyer jetën e tij në rrugën e duhur. Shumë nga përvojat e errëta dhe ndjenjat depresive të asaj kohe u kapën nga autori në Veronika vendos të vdesë (1998).

Lëvizja hipi dhe muzika në mes të diktaturës

Coelho nuk e përfundoi trajnimin e tij universitar, përkundrazi, ai u zhyt plotësisht në skenën e hipive të viteve gjashtëdhjetë. Ato ishin periudha të eksperimentimit me substanca psikotrope dhe krijimi muzikor me Raúl Seixas. Deri në vitin 1976, Paulo kompozoi më shumë se gjashtëdhjetë këngë në albume të ndryshme që tejkaluan 600.000 kopje të shitura në total.

Në 1973, Coelho dhe Seixas u bashkuan me lëvizjen anti-kapitaliste me mendim liberal, Sociedad Alternativa, të cilët ishin gjithashtu praktikues të magjisë së zezë. Këto rituale do të shërbenin si bazë për komplotin e Valkyries (1992) Gjatë kësaj periudhe, Paulo i ri u burgos për të qenë "koka e mendimit" e komikes liridashëse. kring ha. Regjimi ushtarak diktatorial i kohës e konsideroi atë si një kërcënim serioz.

torturë

Vetëm dy ditë pasi u la i lirë, Coelho u rrëmbye nga rruga dhe u dërgua në një qendër ushtarake ndalimi. Atje, ai u torturua për disa ditë. Rrëmbyesit e tij e lanë të shkojë vetëm sepse shkrimtari bëri sikur ishte i çmendur. Tre pranimet e tij të mëparshme në spitalet psikiatrike shërbyen si provë. Sipas biografisë së vitit 2004 (Ruiza, M., Fernández, T. dhe Tamaro, E.), pasi u la i lirë, një Paulo 26-vjeçar "ishte ngopur" dhe vendosi "të kishte një jetë normale".

Martesat dhe botimet e para

Në kompaninë e regjistrimeve Polygram - ku ai punoi për një vit - ai u takua me gruan e tij të parë (Ai ishte i martuar me të për pak më shumë se dy vjet). Nga 1979, ai filloi të udhëtonte në pjesë të ndryshme të Evropës me një mik të vjetër, Christina Oiticica. Me të cilin ai më pas u martua dhe mbetet në bashkëjetesë deri më sot.

Paulo Coelho.

Paulo Coelho.

Falë një takimi me një personazh në Amsterdam (identitetin e të cilit Coelho nuk ka dashur kurrë ta zbulojë), shkrimtari brazilian fillon të pajtohet me katolicizmin. Si pjesë e kësaj rilindje shpirtërore, Paulo eci në Camino de Santiago me Christina. Përvoja e frymëzoi atë të lëshojë librin e tij të parë në 1987, Pelegrini i Compostela (Ditari i një magjistari), me numra modestë të shitjeve.

Alkimisti (1988)

Sipas vetë autorit, atij iu deshën vetëm pesëmbëdhjetë ditë për të shkruar Alkimisti. Megjithëse botimi i parë shiti vetëm 900 kopje, këmbëngulja e shkrimtarit brazilian dha rezultat Midis 1990 dhe 1998, vepra shtoi më shumë se 50 ribotime, duke tejkaluar dhjetë milion kopje që kishin ardhur. Agjencia letrare Sant Jordi shpjegon në biografinë e Coelhos se si Alkimisti përfaqësoi një pikë kthese në karrierën e tij:

“Në maj 1993, HarperCollins boton një botim ambicioz 50.000 kopje të Alkimisti, i cili përfaqëson botimin më të madh fillestar të një libri brazilian në Shtetet e Bashkuara. CEO i botuesit John Loudon prezanton librin duke thënë: Ishte si të zgjoheshe në agim dhe të shikoje diellin kur lind ndërsa pjesa tjetër e botës ishte akoma në gjumë. Prisni që të gjithë të tjerët të zgjohen dhe ta shohin edhe këtë".

Vendet ku Alkimisti kryesoi listën e bestsellerëve dhe nderimet kryesore

 • Australi, shtator 1989.
 • Brazil, 1990. Ai bëhet libri më i shitur në të gjithë historinë e kombit Rio de Janeiro.
 • Franca, e nisur gjatë prillit 1994, arriti majën në dhjetor të atij viti (qëndroi pesë vjet rresht). Në Mars 1998 revista Lit e quajti atë autorin më të shitur në të gjithë botën.
 • Spanjë, maj 1995. Çmimi i Shoqatës së Redaktorëve nga Editor Planeta (2001).
 • Portugalia, 1995. Në 2002, Redaktori Pergamino e shpalli atë autorin më të shitur në gjuhën Portugeze. Menjëherë pas, Revista e Letrave i jep atij të njëjtën dallim.
 • Itali, 1995. Super Grinzane Cavour dhe Flaiano International Awards.
 • Gjermani, 1996. Në vitin 2002, ajo theu rekordin absolut për të qenë numri 1 në top listat e Hardcover të Der Spiegel (306 javë).
 • Izrael, 1999
 • Iran, 2000 (jozyrtarisht sepse kombi Islam nuk e nënshkroi kurrë Marrëveshja Ndërkombëtare e të Drejtave të Autorit) Po atë vit, ai u bë autori i parë jomysliman që vizitoi zyrtarisht atë vend që nga viti 1979.

Sekuenca e personazheve nga Alkimisti

Personazhi kryesor është Santiago, një bari Andaluzian me mendje të gjallë në kërkim të legjendës së tij të veçantë. Pastaj shfaqet një cigane me pamje frikësuese, por ajo rezulton të jetë kryesore për interpretimin e vizionit të protagonistit. Më pas, shfaqen Melquisedec (Mbreti i Salem), tregtari, Fatima (me të cilin Santiago bie në dashuri) dhe alkimisti i fuqishëm me skifterin e tij të stërvitur të gjuetisë.

Analiza e Alkimistit

Argument

Santiago, një bari delesh shumë i kënaqur me mënyrën e tij të jetesës nomade, nis një udhëtim në të panjohurën për të gjetur një thesar. Gjë që iu zbulua vetëm kur ai deshifroi misteret e afta për të ngritur trupin, mendjen dhe shpirtin e tij. Për të zbuluar këto shenja mistike, protagonistit iu desh të linte të gjitha egon, të kultivonte shpirtin e tij dhe të linte pas çdo aluzion kotësie. Vetëm atëherë ai mund të dëgjonte universin.

Konceptet

Urtësia qëndron në thjeshtësi

Kur Santiago i kërkon ciganit të interpretojë ëndrrën e tij të përsëritur për një djalë që i tregon një thesar në piramidat egjiptiane, ai zhgënjehet me shpjegimin. Për këtë arsye, cigani shpjegon: "gjërat më të thjeshta në jetë janë më të jashtëzakonshmet dhe vetëm të mençurit mund t'i shohin ato".

Fuqia e pashmangshme e besimit

Protagonisti propozon më kot të harrojë vizionin e tij (dhe thirrjen e fatit të tij). Por një plak me veshje arabe - Melkizedeku - i kujton pagabueshmërinë e fatit. Plaku i thotë: "në një moment në jetën tonë, ne humbasim kontrollin e asaj që po na ndodh dhe jetët tona kontrollohen nga besimi".

Universi dhe shpirti i tij

Santiago është ngatërruar mes jetës së tij të zakonshme të njohur dhe një aventure plot pasiguri. Melkizedeku e nxit atë të vazhdojë kërkimin e tij; Nëse gjërat nuk funksionojnë, ju mund të ktheheni në të qenit pastor. Plaku rezulton të jetë Mbreti i Salem. Sapo të zbulojë identitetin e tij të vërtetë, ai i dorëzon Santiagos një shkëmb të vogël bardh e zi me synimin për ta ndihmuar atë me shenjat. Megjithëse ai këmbëngul në rëndësinë e "marrjes së vendimeve tuaja"

Në çdo mendim, një vendim

Sapo në Afrikë, Santiago mashtrohet nga një tregtar, i cili vjedh paratë e tij. Pastaj, protagonisti duhet të zgjedhë me cilin qëndrim të përballet me rrethanën. Kjo është, nëse e shihni veten si viktimë ose mashtruese. Sidoqoftë, ai vendos për një mundësi më të mirë: të mendojë se ai është një aventurier në kërkim të thesarit.

Një ëndërr është e pamatshme

Pas një viti duke punuar si pastrues dritaresh për një mercenar, Santiago mbledh mjaft para për t'u kthyer në jetën e tij të vjetër si një bari. Por punëdhënësi e di se çfarë vendimi do të marrë i riu, sepse "është shkruar" (nga dora e Allahut). Santiago nuk do të blejë dele, ai do të vazhdojë të kërkojë ëndrrën e tij sepse shenjat e universit janë të qarta.

Mësimi i shkretëtirës

Santiago bie në dashuri me Fatimën, një grua e re nga një karvan që po kalonte Saharanë. Ndjenja është reciproke, por ajo e nxit atë të këmbëngulë në kërkimin e ëndrrës së tij dhe premton ta presë në një oaz. Mes trishtimit për ndarjen përfundimtare, Santiago merr një vizion të disa luftëtarëve që sulmojnë oazën. Falë këtij parandjenje, Cacique dhe fisi i tij arrijnë të shpëtojnë vetveten.

Dashuria nuk e ndërpret kurrë rrugën drejt legjendës personale

Fraza nga Paulo Coelho.

Fraza nga Paulo Coelho.

Santiago e kupton këtë koncept pasi takoi një personazh plot fuqi mistike. Bëhet fjalë për një alkimist që e priste dhe shpjegon tre llojet e alkimistit. E para përpiqet të rritet dhe të zhvillohet së bashku me mjedisin e saj për të arritur gurin e ashtuquajtur filozof.

Lloji i dytë i alkimistëve e gjen dhuratën e tij pothuajse rastësisht, duke u penguar, kur shpirtrat e tyre janë gati të marrin atë rol. Lloji i tretë i alkimistëve tregon vetëm një mani me arin, për pasojë, ai kurrë nuk do të jetë në gjendje të gjejë "sekretin". Mësuesi gjithmonë u referohet gjërave të thjeshta, sepse "gjithçka që ju duhet të dini se e keni mësuar gjatë rrugës suaj".

Bëhu si stuhia

Kur një fushatë ushtarake rrëmben Santiago dhe alkimistin, ky i fundit pretendon të jetë vetëm një udhëzues dhe parashikon shndërrimin e repartit të tij në një stuhi brenda tre ditësh. Në radhë të parë, Santiago dyshon në vetvete; më vonë ai arrin të flasë me elementet dhe me universin, duke u lutur për një takim me të dashurin e tij. Më në fund, bashkimi i rërës, erës, qiellit dhe universit e shndërrojnë Santiagun në një stuhi.

Thesari

Alkimisti mëson Santiago për ta kthyer plumbin në ar. Kur i riu arrin në piramidat egjiptiane, ai sheh një scarab që varroset në të

të rërë dhe e interpreton atë si një shenjë nga universi. Ai fillon të gërmojë për thesar derisa të goditet nga një grup refugjatësh në luftë. Ata i marrin të gjithë arin Santiagos dhe qeshin duke rrëfyer ëndrrën e tij.

Por lideri i refugjatëve i tregon një ëndërr të tijën. Në vizionin e udhëheqësit, ishte një thesar i fshehur nën rrënjët e një fiku pranë rrënojave, një sakristi që frekuentohej nga barinjtë. Për këtë arsye, ish-bariu kthehet në vendin ku filloi gjithçka (dy vjet më parë) në Spanjë. Aty merr një arkë me monedha ari. Në fund, era i sjell një parfum të njohur… Santiago tashmë po shkon drejt të dashurit të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.