Ndahet nga jeta Alexis Ravelo. rishikim i punës së tij

Alexis Ravelo ka ndërruar jetë sot. Ne rishikojmë punën e tij.

Fotografia: Siruela Editions

Aleksis Ravelo, shkrimtari kanarian i romaneve të zeza, ka vdekur këtë mëngjes të një infarkt në 51 vjeç. Dashamirët e zhanrit dhe veprave të tij - dhe ata prej nesh që patëm fatin ta njihnim atë - ende po e asimilojnë atë me habi dhe tronditje absolute. Ia vlen ky artikull, që nuk dëshironi ta shkruani kurrë, si haraç dhe rishikoni veprën e tij, e cila fitoi si çmime ashtu edhe favorin e lexuesve, si të tijën serie i romaneve me personazhin e tij më të njohur, Eladio Monroy. që prehu ne paqe.

Aleksis Ravelo

Lindur në Las Palmas de Gran Canaria, studioi Filozofinë e Pastër dhe ndoqi punëtoritë e shkrimit krijues të dhënë nga autorë si Mario Merlino, Augusto Monterroso dhe Alfredo Bryce Echenique. Ai ishte bashkëthemelues i revistës letrare Sheshi i shkronjave dhe krijues i hapësirës së përhapjes kulturore Matasombras.

Ai gjithashtu shkroi tregime dhe disa libra për fëmijë dhe të rinj, si dhe skenarë, por ai bëri emër në skenën letrare falë romaneve të tij kriminale. me to fitoi Awards si prestigjiozët Hammett për romanin më të mirë kriminal Strategjia e Pekingeseve ose romani Kafe Gijon 2021 nga Emrat e huazuar.

Vendi i ndërtimit

Libra për fëmijë dhe të rinj

 • Princesha e robëruar – me Alberto Hernández Rivero
 • Historia e Jolly Accountant Jester
 • qentë e gushtit
 • Nofullat e Amialit
 • Gjykimet në Mainz
 • minjtë e nëntorit

Novelas

 • natën e gurtë 
 • ditët e merkurit 
 • Strategjia e Pekingeseve
 • varri i fundit
 • The Wind and the Blood, 2013 – Botuar me pseudonimin MA West
 • Lulet nuk rrjedhin gjak
 • Ata do të vijnë nga jashtë
 • Jeta e përtejme e Ned Blackbird
 • Mrekullitë e ndaluara
 • Verbëria e gaforres
 • Një djalë me një çantë mbi kokë
 • Emrat e huazuar

Seriali Eladio Monroy

filloi në 2006, është i përbërë nga ato 6 tituj, i fundit i botuar në 2021. Dhe protagonisti i tij është një nga më të njohurit e zhanrit kombëtar noir: ish-kryeinxhinieri i marinës tregtare. Eladio Monroy i cili pas daljes në pension me pensionin dhe kthimit në Las Palmas, i është përkushtuar ndërrimit të punëve si truprojë, mbledhës borxhesh, shofer apo portier klubi nate. Dhe, në thelb gjithashtu, si hetues privat kur e kërkon çështja.

 1. Tre funerale për Eladio Monroy
 2. vetëm të vdekurit
 3. Djemtë e ashpër nuk lexojnë poezi
 4. vdes ngadalë
 5. Kohët më të këqija
 6. Nëse nuk do të kishte nesër

Alexis Ravelo dhe unë

Kam takuar Alexis në vitin 2021 në një Charla në linjë që e bëja edhe në kohë distancash e kufizimesh dhe për të argëtuar veten më shumë se çdo gjë. Ai më kishte dhënë më parë një intervistë Cili ishte kontakti im i parë me këtë shkrimtar? i sjellshëm, miqësor dhe shumë i afërtPërveç kësaj, ai shkroi mrekullisht dhe nuk e harroi me asnjë fjalë atë theksin e butë kanar. partneri i tij ishte Pere Servantes dhe kaluam pak më shumë se mirë, edhe përkundër disa problemeve teknike të zërit dhe, ndoshta, asaj diference ore me Las Palmas. Isha shumë mirënjohëse për mirësinë dhe humorin e tij të mirë dhe kështu do ta kujtoj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   RAPHA dijo

  Një njeri i madh largohet. Një referencë për të gjithë ata që jetojnë në një ishull. Ai i shkroi romanet e tij me kaq thjeshtësi dhe forcë sa të bënë të reflektosh. Ai kishte shumë çmime, por me siguri e prisnin më shumë. Lexuesit e tij e vajtojnë dhe ne do të na mungojë. Librat e tij do të qëndrojnë me ne përgjithmonë. El Casablanca, Eladio El chapis dhe Deniz. Ata do të qajnë sepse gjeniu që u dha jetë është zhdukur. Faleminderit që keni ekzistuar.