Aleksandër Papa. Përvjetori i lindjes së tij. Fragmente të veprave të tij

Portreti i Alexandre Papës në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Londër. Nga Mikael Dahl.

Aleksandër Papa lindi në një ditë si sot Londër. Shkrimtar, eseist dhe përkthyes, është konsideruar poeti më i rëndësishëm i shekullit të XNUMX-të Anglisht Ai ishte një bashkëkohës dhe mik i autorëve si Jonathan Swift. Ndër veprat e tij më të njohura janë të tijat Këngë baritore. Kjo është një përmbledhje zgjedhja e copës prej tyre.

Aleksandër Papa

Lindur në 1688, filloi të shkruaj poezi në të tijin fëmijëri. E tyre Këngë baritore, botuar në 1709, ishin të tijat premierë zyrtar në letërsi. Tashmë i njohur si autor, ai vazhdoi me vepra të tilla si Elegji për kujtimin e një zonje, Heloise për Abelard, Rrobat e vjedhura o Ese për njeriun. Përkthyer Iliada y Odisea dhe ai ishte gjithashtu autor i Epitaf Isaac Newton.

Prekur nga tuberkuloz dhe e një keqformim fizik që shënoi jetën e tij, ai donte ta kompensonte me shumë talent, zgjuarsi dhe një ndjenjë e shkëlqyer miqësie. Miqtë e tij ishin John Gay dhe Jonathan Swift, me të cilin ai krijoi tubimin Klub Scrubrus në Londër.

Disa fragmente të veprave të tij

Nga Eloísa në Abelardo (Fillimi)

Nga këto qeliza të tmerrshme dhe vetmi të thella
ku pushon soditja qiellore,
ku mbretëron melankolia e vërtetë e vëmendshme,
Çfarë shprehin trazimet e venave vestale?
Pse ikin mendimet e mia nga kjo tërheqje?
Pse zjarri i fshehur digjet në zemrën time?
faji është Abelardo, nëse ende dua,
dhe ai duhet të puthë emrin e tij, akoma, Heloise.

Emër fatal dhe i dashur! sekreti mbetet
e këtyre buzëve të vulosura me heshtje të shenjtë;
zemra ime, fshehu është maskimi i saj intim,
ku përzihet me Zotin qëndron ideja e tij e dashur;
emri bëhet i dukshëm -ah, mos shkruaj, dora ime-;
e plotë është komunikuar tashmë - lotët e mi e fshijnë atë! -
Heloise e humbur, është bosh që unë qaj dhe lutem,
zemra e tij akoma dikton dhe dora e tij i bindet.

Elegji për kujtimin e një zonje (fragment)

Oh gjithmonë e bukur, gjithmonë e mirë, më thuaj
A është një krim të duash shumë mirë, në parajsë?
Të kesh një zemër shumë të butë, apo shumë të fortë?
Luaj rolin e një romaku apo të një dashnori?
A nuk ka në parajsë një kthim të shkëlqyeshëm
për ata të mendimit madhështor apo vdekjes së guximshme?

Kaçurrela e vjedhur (fragment)

Kjo nimfë, e formuar për shkatërrim
Nga njerëzimi ynë, ajo ushqeu
Dy kaçurrela, që me hirin e pelegrinit
Stoli bukur huazuar
Tek prapa me dëborë në gardhe të bukura;
Rrjet dhe zinxhir në zemrën e dashur;
Dhe nëse shikimi ndodh në çdo moment
Me manën e hollë për të ndezur zogjtë: As, ti, raca perandorake e njeriut, lavdërime;
Se një bishtalec i artë e burgos atë,
Dhe një flakë e bukur,
Cila është fuqia e tij e madhe e shkurtër,
Njeriu vozit nga një qime.
Kaçurrelat që njeriu i lumtur admiron,
Vëzhgoni dhe heshtni, dhe preja thith;
Dhe e vendosur për të fituar, rruga hap
Pa harruar mashtrimin dinak ose të çmendur;
Dhe shumë kohë para Phoebus bota u praron,
Zemra e tij e urdhëron atë të lutet
Në qiellin dashamirës dhe shumë të devotshëm
me respekt e lut dashurinë.

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.