Sterling Hayden. Aktori i shënuar, marinari dhe shkrimtari.

Sterling Hayden. Aktor, marinar dhe shkrimtar.

Sterling Hayden (1916-1986). Aktor, marinar dhe shkrimtar.

Hayden sprovuar Unë do të kisha përmbushur gjithashtu një shekull këtë vit, por ajo ra tridhjetë vjet më parë. Ai ishte 1,96 dhe kishte tipare perfekte për Hollywood-in më të ashpër të zi. Kjo është arsyeja pse ai bëri disa nga kryeveprat më të atij zhanri. Por ishte antihero të jetës së tij. Unë, një vajzë e parakohshme në shumë mënyra, e kam pasur në kujtesën time për aq kohë sa mbaj mend.

Hayden ai kurrë nuk dëshironte të ishte aktor. Ai e donte detin dhe ishte gjithashtu një shkrimtar. Kështu e tregoi ai në të tijën autobiografi, Endacak (I pastrehë). Ai gjithashtu numëroi të tijat bie në ferr gjatë Gjueti shtrigash McCarthyist, i tij denoncimet të miqve të mirë dhe të tyre pendimi kështu. Përveç kësaj, ai shkroi një roman historikUdhëtim, një roman i vitit 1896. Të dy janë shumë të mirë.

Të gjithë kanë parë (dhe nëse jo, po humbin kohë duke lexuar këtë) disa filma Sterling Hayden. Kjo do të thotë, është e pamundur që një cinefil i denjë për t'u thirrur që nuk e ka parë Xhungla prej betoni o Heist i përsosur. Kitarë Johnny apo edhe Princ trim. Për të mos përmendur Kumbari (prania e saj është arsyeja ime e vetme për ta parë), Telefoni i kuq?, Fluturuam për në Moskë o Novecento. Me fjalë të tjera, ai ka punuar me më të mirët dhe më shumë se një herë, si me Kubrick.

Itsshtë e paharrueshme Manikyr dixh, ai bandit nga bota e krimit të Xhungla prej betoni, është karakteri i ashpër dhe dështak par ekselencë. Por ai gjithashtu mishëronte në mënyrë të përsosur polic i drejtë dhe njeri i dashuruar çfarë është llogaria e tij e togerit doyle Krimi i pasionit.

Endacak

Nuk ka asgjë të keqe të jesh aktor nëse kjo është ajo që dëshiron. Por ka kur papritmas fitoni një rëndësi të ekzagjeruar thjesht sepse bëni mirë në një fotografi dhe jeni në gjendje të thoni një dialog që të tjerët kanë shkruar. […] Thjesht nuk mund ta merrja punën.

Pse të futemi në të atëherë? Dhe pse të mos dilni? E thjeshtë Të njëjtat defekte në karakterin tim që më çuan në Hollywood nuk më lejuan të shpëtoja.

Ndoshta në atë fjali të fundit përmblidhet paksa ajo që Hayden dëshironte të shprehte në autobiografinë e tij, të shkruar në 1963. pendimi për të pasur kolegë dhe miq në gjuetinë e famshme të senatorëve të shtrigave McCarthy. Endacak Ai i kushtohet mikut të tij më të mirë, të cilin ai e tradhtoi dhe i cili më vonë vdiq në burg.

Pas kësaj Hayden ai nuk ishte përsëri i njëjti dhe ai pranoi se që atëherë ai jetoi dhe do të jetonte gjithmonë "plot mut". Sidoqoftë, ai ishte gjithashtu i vetmi që rrëfeu atë pendim dhe atë vuajti thellë sepse kishte tradhtuar veten e tij.

Për jetën e tij

En Endacak takojmë një hayden aventurier dhe njeri i veprimit. Si adoleshent ai shpëtoi, punoi si peshkatar dhe shërbeu si marinar.

Në vitet 40 ai filloi të punojë si model. Të zbulohesh për kinemanë ishte e pashmangshme, kështu që menjëherë pasi ai firmosi me Paramount. Në filmin e tij të parë ai u takua me aktoren Madeleine Carroll, me të cilin u martua. Ai e tregon atë episod sa me delikatesë aq edhe me pasion, ashtu siç ankohet për xhelozinë që ajo kishte. Por pas disa filmave dhe kur ai ende nuk e kishte bërë atë të madh në Hollywood, ai u largua për të luftuar në Luftës së Dytë Botërore.

Kishte një performanca meritore në frontin evropian. Ai luftoi me partizanët jugosllavë të Marshallit Tito, kështu që në fund të luftës ata i dhanë atij Ylli i Argjendtë i Republikës Jugosllave. Pas kthimit të tij, dhe në përputhje me atë luftë, se të lidhur me Partinë Komuniste. Por pastaj hetimet e Komiteti i Aktiviteteve Jo-Amerikane, të cilat sigurisht që vunë vështrimin e tyre në Hollywood. Dhe siç kemi thënë, nga lavdia në asgjë.

Kur u largua nga filmat, ai ishte martuar tre herë dhe ai iu përkushtua jetesës, shkrimit dhe udhëtimit në anijen e tij, Kush Di (Kush e di). Stili i tij i jetës asnjëherë nuk ishte konvencionale dhe dashurinë e tij për të alkool dhe përdorimi i drogës si p.sh. hashash e futi atë në më shumë se një problem. Ai bëri filma të vetëm në vitet '60 dhe '70 (Kumbari o Novecento) Ai kishte gjashtë fëmijë dhe me gruan e tij të fundit ai ishte tashmë në përputhje me të tijin muerte për një kancer sq 1986.

Hayden sprovuar

Hayden sprovuar

Udhëtim, një roman i vitit 1876

Me më shumë se 700 faqe kjo epike historike dhe detare është një haraç për detin dhe jetën në të që vetëm një marinar mund të dijë të numërojë. Hayden e bëri atë ashtu, kohë e madhe, mbase pak si ai. Një forcë e natyrës që dështoi në forcën më të brendshme. Dhe nëse tashmë kritik autobiografia e tij kishte qenë e mirë, ato që mori ky roman ishin të jashtëzakonshme.

Historia tregon kalim të një varke me vela me katër maste nga New England në San Francisco duke rrumbullakuar Cape Horn. Narracioni është i bollshëm në detaje detare që Hayden i dinte mirë. Por përveç kësaj, personazhet dhe tensioni dramatik mes tyre janë të jashtëzakonshëm, veçanërisht në historinë e dashurisë së kapitenit dhe një pasagjeri. Dialogje, përshkrime dhe momente në të cilat nuk mungon pasioni dhe intensiteti.

Sigurisht, rekomandohet vetëm për dashamirët e këtij zhanri të aventurave dhe anijeve. Thuaj se ke prekjet de Melville, Londër ose Conrad. Bëni kujdes, nuk bëj asnjë krahasim. Por epika dhe burimet janë një haraç për ata emra.

Ashtë turp që

... nuk janë botuar në Spanjisht. Por nëse jeni një admirues i pakushtëzuar i këtij aktori (si unë), e autobiografi ose të letersi e mire e detit, ia vlen t'i marrësh. Padyshim që ju gjithashtu duhet të dini anglisht. Dhe pa dyshim ata janë të dobishëm për ta praktikuar atë.

Në çdo rast, gjithmonë do të jetë me vlerë të shikoni një nga filmat e tij. Dhe sigurisht Hayden bëri disa nga më të mirat.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)