Stewart dhe Mitchum. 20 vjetori i vdekjes së këtyre dy aktorëve të mëdhenj

Për atë që jemi dashamirësit e filmave e lindjes dhe dashamirët e kohës së Hollywood me e arte James Stewart dhe Robert Mitchum Ata janë dy nga aktorët më të mëdhenj që e përfaqësojnë atë. Ata punuan së bashku në fund të karrierës së tyre në versionin e viteve shtatëdhjetë të Ëndrra e përjetshme me titull Detektiv privat këtu (1978). Ata gjithashtu përkuan në seritë e famshme televizive të viteve '80 Veriu dhe jugu, por ata nuk kishin një aeroplan.

Megjithatë, vetëm njëzet vjet më parë ata shkuan për të xhiruar filmin e tyre të fundit, Mitchum një ditë para Stewart, dhe kinemaja mbeti pa dy legjendat e saj më të mëdha. Këto dy libra biografikë Ata na tregojnë se kush dhe sa ndryshe ishin, por në të njëjtën kohë sa kishin të përbashkët për sa i përket talentit dhe personalitetit. Disa lexime që unë rekomandoj tani e tutje për këtë pushim të ri.

Robert Mitchum - Më harro, e dashur!

Mitchum (6 gusht 1917 - 1 korrik 1997) do ta kishte bërë atë në shekull këtë vit, por a kanceri i mushkërive ai e mori atë një muaj më herët dhe nuk e la duhanin as në minutën e fundit. Historiani amerikan tregon Serveri Lee në atë biografi të shkëlqyer të Me harro zemer (2002) që Mitchum hoqi maskën e oksigjenit sa më shpejt që të mundte për të zvarritur atë cigare me mendje që mungonte dhe e lanë atje. Ishte gjesti i fundit i rebelim që ky aktor, me një fizionomi kaq të veçantë, gjithmonë e tregonte, dhe po aq grindavec si poeti, këngëtari, aventuristi, mosbesimi dhe ironizuesi e cila, mbi të gjitha, ishte një madhështore aktor.

Kjo ishte biografia e parë e plotë të aktorit dhe unë dëshmoj se ky është një libër po aq i rëndësishëm, interesant dhe i diskutueshëm sa personaliteti i Mitchum. Dhe është gjithashtu argëtim. Server ishte i bazuar në mijëra dokumente dhe në pothuajse dyqind intervista me të afërmit, miqtë dhe bashkëpunëtorët e Mitchum.

Për të ditur gjithçka dhe më shumë për këtë aktor i cili vendos fizik dhe vështrim të përgjumur në disa personazhe të filmit referues, siç është ai më shumë se shqetësues Nata e gjahtarit ose krimineli tronditës Max Cady përballë Gregory Peck nga origjinali Kepi ​​i Terrorit. Një nga shumë anekdotat që thuhen dhe përshkruajnë më së miri atë që mund të ishte ose përfaqësonte Mitchum është pikërisht nga xhirimet e këtij filmi.

Peggy bowden, aktorja që luante gruan e karakterit të Peck, ndau një skenë e dhunshme me Mitchum ku e ngacmon dhe sulmon atë. Pasi e filmoi atë, Mitchum kërkoi falje për intensiteti se ai konsideronte shumë për Bowden, i cili gjithashtu pranoi se ishte pak i frikësuar, por më vonë e rrëfeu atë i kishte pëlqyer.

Por Mitchum ishte një nga horrat më të mirë, pijanecë, ushtarakë, kaubojs, sherifët, të jashtëligjshëm dhe antiheroes të kinemasë ka pasur dhe do të ketë. Dhe kjo biografia është e domosdoshme për admiruesit e tij.

James Stewart - Amerikan i qetë

James Stewart (8 maj 1908 - 2 korrik 1997) - Hap me levë për të gjithë- ishte mishërim i përsosur kinematografik i njeriut të mirë, të ndershëm dhe të bërë vetë. Me fjalë të tjera, ideali amerikan: qytetari i ndershëm, sipërmarrës dhe demokratik i një vendi që besonte në vetvete. Në majë ka shërbyer në forcën ajrore si vullnetar në Luftën e Dytë Botërore dhe arriti gradën e kolonel. Dua të them, fytyrë e kundërt me kolegun e tij Mitchum. Dhe një zemër mbase shumë e madhe dështoi një ditë pas tij. E gjithë kjo na tregon Molinea Gerard në këtë libër të vitit 1999.

Ngrini dorën tuaj që nuk ka parë Të jetosh është e bukur! diku (ose disa) çdo Krishtlindje. OSE Kalorës pa shpatë o Tregime Filadelfia o Jeto si të duash. Ose kaq shumë e kaq shumë filma të tjerë më të bukur dhe optimistë në Hollywood. Dyzet vjet të personazhe të paharrueshëm që ai rikrijoi me atë fizik të butë dhe të butë (ishte i gjatë 1,90), me përmendje të veçantë për punën e tij me regjisorët Frank Capra, Alfred Hitchcock dhe Anthony Njeri.

Ka shumë më tepër libra për James Stewart, i cili gjithashtu botoi një libër me poezi, Jimmy Stewart dhe poezitë e tij. Sa keq që ata janë vetëm në anglisht.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.