Ai profesion i mrekullueshëm i quajtur tregimtar

© Carlos Otero.

© Carlos Otero.

Vite më parë kam dëgjuar se në qytete të mëdha kishte artistë që punonin duke përsosur artin fisnik të tregimit. Dhe rastësisht, jo shumë kohë më parë pata mundësinë të marr pjesë në një ngjarje në të cilën disa të rritur ishin mbledhur në një dhomë për të parë atë kapacitet të shtuar gjatë historisë nga të urtët fisnorë dhe gjyshet nostalgjike. Po, ai profesion i mrekullueshëm i quajtur tregimtar (ose tregimtar, llogaritar dhe madje etnopoet) ekziston akoma dhe na rikthen besimin në artin antik të të diturit të tregojmë histori.

Bota rreth një historie

Ilustrim nga libri The Storyteller, nga Evan Turk ©

Ilustrim nga libri The Storyteller, nga Evan Turk ©

Gjatë fëmijërisë së tij, shkrimtari kinez Mo yan ajo e ndihmoi nënën e saj në një treg ku shisnin xhaketa dhe sende të tjera tekstili. Disa ditë, një burrë vinte në treg dhe ndalonte të tregonte histori që tërhiqnin vëmendjen e një Jani të ri, i cili, herë pas here, vjedhte për ta dëgjuar. Ai ishte një djalë llafazanë, dhe si i tillë ai do të kthehej menjëherë pas nënës së tij për t'i treguar historitë e saj ndërsa ajo thurni xhaketa për të lehtësuar dimrin e ashpër lindor. Pas disa ditësh, nëna e saj do t'i thoshte se në vend që ta ndihmonte në tezgë, ajo duhet të dëgjonte treguesin në mënyrë që t'i sillte historitë e saj të reja çdo natë.

Ka shumë virtyte (dhe disa jo aq të dukshme) në këtë art të oratorisë aq universale sa është zgjeruar gjatë gjithë historisë nga të gjitha kulturat e botës. Tregime që flisnin për legjenda etnike, për shpirtrat e vjetër dhe princeshat ose për një orë dhe një luan që simbolizon vdekjen dhe është i etur për histori të reja.

Ky personazh i fundit ishte pjesë e një prej historive që ai na tregoi disa ditë më parë Paqui Luna, një tregimtar me qendër në Madrid, dëgjuesit e të cilit ishin të rritur, duke konfirmuar rregullin se lojërat e fëmijëve mund të vlerësohen nga prindërit, gjyshërit ose xhaxhallarët e tyre në një kohë kur ata strehohen në thjeshtësinë e një historie me celularin e tyre të aktivizuar në modalitet. Aeroplani bëhet më shumë sesa është e nevojshme.

Arsyeja nuk është askush tjetër përveç aftësisë për të shpëtuar që përfshin ky art. Sepse tregimtarët nuk janë të kufizuar vetëm në tregimin e një historie, por në hapjen e shpirtit të tyre për publikun përmes gjesteve, energjisë dhe aftësisë së tyre për të endur botë të reja që mbështeten nga vëmendja e dëgjuesit, i cili bëhet pjesë e atij universi në të cilin ne të gjithë kemi një vend dhe që ne mund t'i përshtatemi vetes.

Në të njëjtën kohë, historia jo vetëm që përmbush një funksion të pakapshëm, por gjithashtu bëhet një mjet arsimor i zbatueshëm për fëmijët si për të rriturit të cilët herë pas here duhet të kujtohen për disa mësime, moral dhe mësime. Përfitimet e një oratorie që përshtatet me kohën e re falë njerëzve që e bëjnë aftësinë e tyre për të transmetuar pasurinë e tyre kryesore falë historive të thjeshta që shkojnë nga Gloria Fuertes te Ray Bradbury dhe imagjinatës, shumë imagjinatë me të cilën kamuflojnë realitetin e përditshëm të se ne ikim.

Sigurisht, disa pajisje janë gjithashtu thelbësore: ndriçimi i mirë, temperatura dhe aksesorët (veshje, materiale ...) Që lejojnë llogaritarin të joshë publikun përmes shfaqjes së tij.

Artistët të cilët janë pjesë e Rrjeti Ndërkombëtar i Tregimtarëve (RIC), një grup i njohur i themeluar në vitin 2009 nga Beatriz Montero dhe partneri i saj, shkrimtari Enrique Páez. Një rrjet që përfshin 1307 tregimtarë të përhapur në 58 vende të ndryshme, nga Sri Lanka në Spanjë, nga Zelanda e Re në një Kolumbi në të cilën një djalë i caktuar gjithashtu dëgjonte me vëmendje historitë e gjyshes së tij, duke i dhënë vend vite më vonë një qyteti të quajtur Macondo.

Ai profesion i mrekullueshëm i quajtur tregimtar Ai vazhdon të zhvillohet në shkolla, biblioteka dhe hapësira kulturore në të cilat takimet e vjetra rreth një zjarri zëvendësohen nga një përvojë shumë e rekomanduar në zemër të atij qyteti të madh ku ndalimi për të dëgjuar (dhe përpjekur për të shpëtuar) e bën atë gati meditues.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Cecilia Aguilar dijo

  👏👏😇👏👏👏👏👏👏👏😇😇😇 Duartrokitje dhe bekime Znj. Luna, çfarë kënaqësie e jashtëzakonshme të ju dëgjoj në ditëlindjen time të 64-të, gjuhë gojore që duhet të rikuperohet. Jam i ngazëllyer, faleminderit shumë.

 2.   Daniel Arenas dijo

  E bukur, kush mund të thotë se nuk është i ngazëllyer dhe kënaqet me një histori të rrëfyer mirë ...
  Të rinj dhe të moshuar janë zhytur në emocionet e tyre pasi kanë dëgjuar ose lexuar një histori ...
  Në baza ditore, bibliotekarët e Kilit e kryejnë këtë punë në shumë vende të largëta në vendin tonë ...
  Faleminderit për ndarjen e kësaj historie me ne, unë jam i ngazëllyer ...
  Një përshëndetje vëllazërore për biomobilet e Kilit.