Përshtatjet filmike për fundin e vitit 2016

Një-përbindësh-po-vjen-për-të-parë-mua-ngacmues-poster-1170x500

Nuk është sekret që Hollywood-i ka kërkuar prej kohësh libra për frymëzim. Në fakt, disa nga filmat më të njohur janë mbështetur në libra, filma të tillë si "Kumbari", "Si të vrasësh një zog tallës", "Doctor Zhivago", "Gjumi i përjetshëm", "Nuk ka vend për burrat e moshuar" dhe një listë e gjatë e punëve, duke përfshirë, natyrisht, filmat Harry Potter dhe "Magjistari i Ozit".

Sot në Literatura aktuale Unë dua t'ju tregojDisa nga adaptimet më të parashikuara për të dalë në ekranin e madh këtë vit.

"Shtëpia e Miss Peregrine për Fëmijët e Humbur", 30 Shtator

"Shtëpia e Miss Peregrine për Fëmijët e Humbur" është bazuar në librin e Ransom Riggs me të njëjtin emër. Regjisori i filmit është i njohuri regjisori Tim Burton dhe skenari është gjetur shkruar nga Jane Goldman me ndihmën e autorit, Ransom Riggs.

Historia përqendrohet te Jacob Portman (Asa Butterfield), një djalë i ri që nis një udhëtim në një ishull në kërkim të shtëpisë së fëmijës ku u rrit gjyshi i tij (Terence Stamp), i cili vdiq në një mënyrë të çuditshme. Në këtë ishull protagonistja ndesh një vend magjik të njohur si "Shtëpia e Miss Peregrine për fëmijë të veçantë", një vend ku djem dhe vajza jetojnë jashtë normales, me fuqi të çuditshme dhe për të cilët kujdeset një kujdestare magjike, Miss Peregrine. ( Eva Green).

Kohëzgjatja e filmit është 2 orë e 7 minutas dhe filmi mund të gjendet në kinematë spanjolle nga 30 shtatori.

vajza në tren

"Vajza në tren", 21 tetor

"Vajza në tren" është bazuar në librin e Paula Hawkins me të njëjtin emër. Ky film është Drejtuar nga Tate Taylor.

Në histori luan Rachel Watson (Emily Blunt), një grua e divorcuar me një problem pijesh. Çdo ditë ajo merr trenin për t'u penguar dhe treni kalon në shtëpinë e saj të vjetër, ku burri i saj jeton me gruan dhe djalin e tij të ri. Për të shmangur vështirësitë, Rachel vendos të shikojë një çift, Megan (Haley Bennett) dhe Scott Hipwell (Luke Evans), dhe fillon të krijojë në kokën e saj një jetë të ëndërruar për këtë familje. Historia ndryshon kur Rasheli, nga treni, dëshmon një ngjarje tronditëse.

Ky film, i cili është në zhanrin pezull, do të zgjasë për të 1 orë e 45 minuta dhe mund të gjenden në Kinematë spanjolle nga 21 tetori.

"Një përbindësh po vjen të më shohë", 7 tetor

Një film që vjen me synimin për të fshirë është "Një përbindësh vjen të më shohë", bazuar në romanin me të njëjtin emër nga Patrick Ness.

Filmi qëndron drejtuar nga Juan Antonio Bayona, një regjisor spanjoll i njohur për drejtimin e filmave si E pamundura dhe Shtëpia e Fëmijës.

Në histori luan Rachel Watson (Emily Blunt), një grua e divorcuar me një problem pijesh. Çdo ditë ajo merr trenin për t'u penguar dhe treni kalon në shtëpinë e saj të vjetër, ku burri i saj jeton me gruan dhe djalin e tij të ri. Për të shmangur vështirësitë, Rachel vendos të shikojë një çift, Megan (Haley Bennett) dhe Scott Hipwell (Luke Evans), dhe fillon të krijojë në kokën e saj një jetë të ëndërruar për këtë familje. Historia ndryshon kur Rasheli, nga treni, dëshmon një ngjarje tronditëse.

Filmi do të kandidojë 1 orë e 48 minuta dhe mund të gjenden në Kinematë spanjolle nga 7 tetori.

kafshë fantastike dhe ku mund t’i gjesh

 "Kafshët fantastike dhe ku t'i gjeni", 18 nëntor

"Kafshët fantastike dhe ku t'i gjeni" është ndoshta një nga përshtatjet më të pritura të vitit, sepse bazohet në romanin JK Rowling me të njëjtin emër.

Filmi qëndron drejtuar nga David Yates dhe përfshin aktorët Eddie Redmayne, Katherine Waterson dhe Colin Farrell si kryesuesit.

Pasi u përjashtua nga Hogwarts, magizologu Newt Scamander vendos të nisë në kërkim të kafshëve fantastike që gjenden në të gjithë botën. Udhëtimi i tij fillon mirë derisa të shpëtojnë disa kafshë misterioze që ai mbart, diçka që kërcënon të rrezikojë si komunitetin e magjistarëve ashtu edhe Muggles. Me ndihmën e një magjistari dhe një Muggle, Newt përpiqet të zgjidhë situatën përpara se të fillojë një luftë.

Filmi mund të gjendet në kinematë spanjolle nga 18 nëntori.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Kafe Pio03 dijo

  Përshëndetje!!! E doja, është shumë mirë. Unë kam hapur një blog dhe do të doja që të ndalesh dhe të më ndiqje për të më bërë të rritem dhe për të më inkurajuar që të vazhdoj me blogun

  PS: Unë e dua blogun tënd !!!