Abdulrazak Gurnah

Peizazhi detar i Zanzibarit

Peizazhi detar i Zanzibarit

Abdulrazak Gurnah është një shkrimtar Tanzanian i cili fitoi Çmimin Nobel në Letërsi në vitin 2021. Akademia Suedeze deklaroi se autori u zgjodh për "përshkrimin lëvizës të efekteve të kolonializmit dhe fatin e refugjatit në hendekun midis kulturave dhe kontinenteve ... ". Kishin kaluar 18 vjet që kur afrikani i fundit - John Maxwell Coetzee në 2003 - fitoi këtë çmim të rëndësishëm.

Gurnah shquhet për përshkrimin në një mënyrë të ndjeshme dhe të papërpunuar të kalimit të atyre që u zhvendosën nga uria dhe lufta nga brigjet afrikane në Evropë, dhe se si të arrijnë në "tokën e premtuar" ata ende duhet të kapërcejnë një det paragjykimesh, pengesash dhe kurthe. . Sot ai ka botuar dhjetë romane dhe një numër të konsiderueshëm tregimesh dhe tregimesh, të gjitha të shkruara në gjuhën angleze. - Edhe pse suahilishtja është gjuha e tij amtare. Që nga viti 2006 ai ka qenë anëtar i Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë, një organizatë në Britaninë e Madhe kushtuar studimit dhe përhapjes së letërsisë.

Të dhënat biografike të autorit, Abdulrazak Gurnah

Fëmijëria dhe studimet

Abdulrazak Gurnah lindi në 20 Dhjetor 1948 në ishullin Zanzibar (arkipelag i Tanzanisë). Në moshën 18 vjeç ai duhej të ikte nga atdheu i tij në Mbretërinë e Bashkuar për shkak të persekutimeve kundër myslimanëve. Tashmë në tokën angleze, ai ndoqi studimet e larta në Christ Church College dhe në 1982 përfundoi një doktoraturë në Universitetin e Kentit.

Profesor i kolegjit

Per dekada, Gurnah i ka kushtuar jetën e saj mësimdhënies në nivel universitar në fushën e Studimeve Angleze.Me Për tre vjet rresht (1980-1983) ai dha mësim në Nigeri, në Universitetin Bayero Kano (BUK). Ai ishte një profesor i letërsisë angleze dhe postkoloniale, si dhe drejtor i departamentit të anglishtes në Universitetin e Kentit, detyra që ai i mbajti deri në pension.

Abdulrazak Gurnah

Abdulrazak Gurnah

Veprat e tij investigative fokusohen në postkolonializëm, si dhe në kolonializmin e drejtuar në Afrikë, Karaibe dhe Indi. Aktualisht, universitete të rëndësishme i përdorin veprat e tij si material mësimor. Bien në sy lëndët e dhëna nga mësues me përvojë, si: Patricia Bastida (UIB), Maurice O'Connor (UCA), Antonio Ballesteros (UNED) dhe Juan Ignacio de la Oliva (ULL), për të përmendur disa.

Përvoja e shkrimtarit

Në karrierën e tij si shkrimtar ai ka krijuar tregime dhe ese, megjithatë, romanet e tij janë ato që i kanë dhënë më shumë njohjeMe Nga viti 1987 e deri më sot ka botuar 10 vepra narrative të këtij zhanri. Tre veprat e tij të para -Kujtimi i Nisjes (1987), Mënyra e pelegrinëve (1988) y Dottie (1990) - kanë tema të ngjashme: ato tregojnë nuanca të ndryshme të përvojave të emigrantëve në Britaninë e Madhe.

Në 1994 ai botoi një nga romanet e tij më të njohur, parajsë, e cila ishte finaliste për çmimin prestigjioz British Booker në vitin 2001. Kjo vepër ishte i pari që u soll në gjuhën spanjolle -Çfarë Parajsa -, u botua në Barcelonë në 1997 dhe u përkthye nga Sofia Carlota Noguera. Dy tituj të tjerë të Gurnahut që janë sjellë në gjuhën e Servantesit janë: Heshtje e pasigurt (1998) y Në breg (2007).

Gurnah - i konsideruar "zëri i të shpërngulurve" - ​​ka spikatur edhe për romane të tjerë, si: Nga deti (2001), Shkretëtirë (2005) y Zemër zhavorri (2017). Në 2020 ai paraqiti të tijën vepra e fundit narrative: Jetët e mëvonshme, konsiderohen nga kritikët britanikë si: "Një përpjekje për t'i dhënë një zë të harruarve."

Stili i autorit

Veprat e autorit janë shkruar në një prozë pa mbeturina; në to interesi i tyre për çështje të tilla si mërgimi, identiteti dhe rrënjët është i dukshëmMe Librat e tij tregojnë efektet e kolonizimit të Afrikës Lindore dhe atë që vuajnë banorët e saj. Kjo shihet si një pasqyrim i jetës së tij si emigrant, një element kyç që e dallon atë nga shkrimtarët e tjerë afrikanë të diasporës që banojnë në territorin britanik.

Po kështu, Anders Olsson - Kryetar i Komitetit Nobel - konsideron se personazhet e krijuara nga Gurnah janë të ndërtuara shumë mirë. Në lidhje me këtë ai shprehet: “Ndërmjet jetës që lanë pas dhe asaj që do të vijë, ata përballen me racizmin dhe paragjykimet, por edhe bindin veten që të heshtin të vërtetën ose të rishpikin biografitë e tyre për të shmangur konfliktet me realitetin”.

Një Nobel që befasoi botën

Çmimi Nobel në Letërsi

Çmimi Nobel në Letërsi

Edhe brenda botës letrare, shumë pyesin "Kush është Abdulrazak Gurnah?" ose "Pse një shkrimtar i panjohur fitoi çmimin?" Fakti është se ka disa arsye të mjaftueshme pse u bë Gurnah 2021 afrikani i pestë që fiton Çmimi Nobel në LetërsiMe Sidoqoftë, gjithçka tregon se juria mori vendimin bazuar në temën e trajtuar nga autori.

Gurnah Powers

Fakti që shumë nuk janë në dijeni të trajektores së një shkrimtari tanzanian nuk heq talentet e tij si shkrimtar. Zotërimi i tij i pasur i gjuhës, së bashku me ndjeshmërinë që arrin të rrëmbejë në çdo rresht, e bëjnë atë një autor të afërt me lexuesin.. Në veprat e tij evidentohet përkushtimi i tij ndaj realitetit të atdheut dhe bashkatdhetarëve, gjë që rrit natyrën njerëzore të penës së tij dhe lidhjen midis përvojave dhe veprës së tij letrare. Çdo histori tregon një kontekst të shënuar nga luftërat e pësuar në kontinent.

Por pse është Gurnah ndryshe? Epo, autori refuzon të rikrijojë histori të tepërta për atë që ka ndodhur midis Anglisë dhe Afrikës. Me librat e tij ai ka treguar një vizion të ripërtërirë për kontinentin afrikan dhe popullin e tij, me nuanca të dendura që pakkush i ka marrë parasysh, që ka thyer stereotipet dhe ka pohuar figurën e të shpërngulurve në sytë e atyre që lexojnë. Abdulrazak ngre realitetin e kolonializmit dhe pasojat e tij sot - migrimi është vetëm një prej tyre, por prej mishi e gjaku.

Një çmim i dominuar nga kombësi të tjera

Nuk është për t'u habitur që që nga krijimi i Çmimit Nobel për Letërsinë në vitin 1901, shumica e fituesve kanë qenë evropianë ose amerikanë të veriut. Franca renditet e para me 15 shkrimtarë fitues të çmimeve, të ndjekura nga afër nga Shtetet e Bashkuara me 13 dhe Britania e Madhe me 12. Dhe, siç u përmend paraprakisht, vetëm pesë afrikanë janë nderuar deri më tani me këtë çmim të njohur.

Kishin kaluar tetëmbëdhjetë vjet që kur eVetë Afrika e fundit i ngritur me këtë çmim të rëndësishëm: John Maxwell Coetzee. Para Afrikës së Jugut, ai u prit në 1986 nga nigeriani Wole Soyinka, në 1988 nga egjiptiani Naguib Mahfouz dhe gruaja e parë afrikane, Nadine Gordimer, në 1991.

Tani, Pse ka kaq shumë pabarazi?; pa dyshim, është dicka e veshtire per tu pergjigjurMe Megjithatë, pritet që në vitet e ardhshme të ketë ndryshime në Akademinë Suedeze, kryesisht për shkak të skandaleve për pabarazinë dhe abuzimet që ndodhën në vitin 2018. Prandaj, një vit më vonë u krijua një komision i ri me qëllim ndryshimin. vizionin dhe shmangien e skenarëve të pandershëm. Në lidhje me këtë, Anders Olsson u shpreh:

“Ne i kemi sytë hapur për shkrimtarët që mund të quhen postkolonialë. Vështrimi ynë zgjerohet me kalimin e kohës. DHE qëllimi i Akademisë është të forcojë vizionin tonë për letërsinë në thellësi. Për shembull, letërsia në botën postkoloniale ".

Këto rregulla të reja bënë që afrikani të vihej re përpara emrave të mëdhenj. Veprat e tij të veçanta unike -Me tema të vështira, por jashtëzakonisht reale- lejoi Komitetin Nobel ta klasifikonte atë si "një nga shkrimtarët më të shquar postkolonialë në botë…”.

Konkurrencë e fortë

Këtë vit kishte emra letrarësh të njohur në mjedis. Shkrimtarë të tillë si: Ngugi Wa Thiong'o, Haruki Murakami, Javier Marias, Scholastique Mukasonga, Mia Couto, Margaret Atwood, Annie Ernaux, ndër të tjera. Jo më kot ishte befasia e fitores së Gurnah, e cila edhe pse e merituar, lind në një xhungël të dendur figurash të shenjtëruara.

Xavier Marias.

Xavier Marias.

Përshtypjet e autorit pas fitimit të Nobelit

Pas marrjes së çmimit, autori tanzanian nuk ka ndërmend të braktisë temën që ka bërë laureat i Nobelit. Me njohjen ndiheni më të motivuar për të shprehur opinionin tuaj mbi një larmi temash dhe perceptimin tuaj për botën në mënyrë të sinqertë.

Në një intervistë në Londër, ai tha: "Unë shkruaj për këto kushte sepse dua të shkruaj për ndërveprimet njerëzore dhe çfarë kalojnë njerëzit kur rindërtojnë jetën e tyre ".

Përshtypjet e shtypit

Emërimi i Abdulrazak Gurnah si laureat i Nobelit habiti territorin suedez dhe mbarë botën. Autori nuk ishte ndër fituesit e mundshëm, pasi veprat e tij nuk u deklaruan nga specialistët në letërsi. Një pasqyrim i kësaj ishin komentet që dolën në shtyp pas emërimit, ndër këto mund të veçojmë:

 • "Një zgjedhje mistike e Akademisë Suedeze". Të shprehurit (Expressen)
 • "Panik dhe konfuzion kur u prezantua emri i fituesit të Çmimit Nobel në Letërsi." Ditari i Pasdites (Aftonbladet)
 • "Urime Abdulrazak Gurnah! Çmimi Nobel për Letërsi 2021 është i merituar”. Kombëtare EN (Jorge Iván Garduño)
 • "Timeshtë koha për të kuptuar se njerëzit jo të bardhë mund të shkruajnë." gazeta suedeze (Svenska Dagbladet)
 • "Abdulrazak Gurnah, një yll mbi të cilin askush nuk vuri asnjë qindarkë" Revista Lelatria (Javier Claure Covarrubias)
 • "Lajmi i Nobelit për Gurnah u festua nga romancierët dhe studiuesit që kanë argumentuar prej kohësh se vepra e tij meriton një lexues më të gjerë." New York Times

Paraíso, Puna më e shquar e Gurnah

Në 1994 Gurnah prezantoi Paraison, romanin e tij të katërt dhe të parin, tekstet e të cilit u përkthyen në spanjisht. Me këtë rrëfim, autori afrikan mori njohje të madhe në fushën letrare, duke qenë deri më tani krijimi më përfaqësues i tij. Historia tregohet me një zë të gjithëdijshëm; është një përzierje e trillimeve me kujtimet e fëmijërisë së Gurnah në tokën e tij të lindjes.

Mes rreshtave, Gurnah bën një denoncim të qartë të praktikave të tmerrshme të skllavërisë drejtuar fëmijëve, të cilat kanë ndodhur prej vitesh në territorin afrikan. Të gjitha të ndërthurura me radhë me bukuritë natyrore, faunën dhe legjendat që janë pjesë e kulturës së rajonit.

Për realizimin e tij, shkrimtari u transferua në Tanzani, ndonëse gjatë qëndrimit atje deklaroi: “Unë nuk udhëtova për të mbledhur të dhëna, por për të kthyer pluhurin në hundë”. Kjo pasqyron mohimin e origjinës së tij; ekziston një kujtim dhe njohje e një Afrike të bukur, megjithatë, nën një realitet plot konflikte serioze.

Disa specialistë kanë rënë dakord që komploti portretizon «ladoleshenca dhe pjekuria e një fëmije afrikan, një histori tragjike dashurie dhe gjithashtu një histori e korrupsionit të traditës afrikane për shkak të kolonializmit evropian ”.

Përmbledhje

Komploti paraqet Jusufin, një djalë 12-vjeçar i lindur në fillim të viteve 1900 në Kawa (qytet imagjinar), Tanzani. Babai i tij Ai është menaxher i një hoteli dhe është në borxh ndaj një tregtari të quajtur Aziz, i cili është një manjat i fuqishëm arab. Duke mos qenë në gjendje të përballojë këtë angazhim, ai detyrohet të lërë peng djalin e tij si pjesë e pagesës.

Pas një udhëtimi në lëvizje, djali shkon në bregdet me "xhaxhain Aziz". Aty fillon jeta e tij si rehani (skllav i përkohshëm i papaguar), në shoqërinë e shokut të tij Khalil dhe shërbëtorëve të tjerë. Funksioni i tij kryesor është të punojë dhe menaxhojë dyqanin Aziz, nga vijnë produktet e shitura në periferi nga tregtari.

Përveç këtyre detyrave, Jusufi duhet të kujdeset për kopshtin e murit të zotërisë së tij, një vend madhështor ku ndihet plotësishtMe Natën, ai ikën në vendin Edenik ku përmes ëndrrave kërkon të gjejë rrënjët e tij, ato të asaj jete që i janë hequr. Jusufi rritet në një djalë të ri të pashëm dhe dëshiron për dashuri të pashpresë, ndërsa dëshirohet nga të tjerët.

Në moshën 17-vjeçare, Jusufi nis udhëtimin e tij të dytë me karvanin tregtar përtej Afrikës Qendrore dhe pellgun e Kongos. Gjatë turneut ka një sërë pengesash në të cilat autori kap një pjesë të kulturës afrikane. Kafshët e egra, bukuritë natyrore dhe fiset lokale janë vetëm disa nga elementët autoktonë të pranishëm në komplot.

Me t'u kthyer në Afrikën Lindore, Lufta e Parë Botërore ka filluar dhe shefi i tij Aziz takohet me ushtarët gjermanë. Pavarësisht fuqisë së tregtarit të pasur, ai dhe afrikanët e tjerë rekrutohen për t'i shërbyer ushtrisë gjermane. Në këtë pikë, Jusufi do të marrë vendimin më të rëndësishëm të jetës së tij.

Përmbledhje e romaneve të tjera Gurnah

Kujtimi i Nisjes (1987)

Është romani i parë i autorit, është vendosur la zona bregdetare e Afrikës Lindore. Protagonisti i saj është një i ri, i cili, pasi përballet me një sistem arbitrar në vendin e tij, dërgohet në Kenia me xhaxhain e tij të pasur. Gjatë gjithë historisë, udhëtimi i tij do të pasqyrohet dhe se si rritet për të pasur një rilindje shpirtërore.

Nga deti (2001)

Bookshtë libri i gjashtë i shkrimtarit, versioni i tij spanjoll u botua në Barcelonë në 2003 (me një përkthim nga Carmen Aguilar).  Në këtë rrëfim ka dy histori që gërshetohen kur protagonistët takohen në bregun e detit Britanik. Këta janë Saleh Omar, i cili la gjithçka në Zanzibar për t'u transferuar në Angli dhe Latif Mahmud, një i ri që arriti të arratisej shumë kohë më parë dhe ka jetuar në Londër prej vitesh.

Shkretëtirë (2005)

Shtë një roman që zhvillohet në dy faza, e para në 1899 dhe pastaj 50 vjet më vonë. Në 1899, anglezi Martin Pearce shpëtohet nga Hassanali, pasi kaloi shkretëtirën dhe mbërriti në një qytet të Afrikës LindoreMe Tregtari i kërkon motrës së tij Rehana të shërojë plagët e Martinit dhe të kujdeset për të derisa të shërohet. Së shpejti, një tërheqje e madhe lind midis të dyve dhe ata kanë një marrëdhënie pasionante në fshehtësi.

Pasojat e asaj dashurie të ndaluar do të pasqyrohen 5 dekada më vonë, kur vëllai i Martinit bie në dashuri me mbesën e Rehanës. Historia përzien kalimin e kohës, pasojat e kolonializmit në marrëdhënie dhe problemet që simbolizon dashuria.

Lidhur me këtë roman, kritiku Mike Phillips shkroi për gazetën angleze Kujdestar: 

“Shumica e dezertimit është shkruar aq bukur dhe po aq e këndshme sa çdo gjë që keni lexuar kohët e fundit, një kujtim ëmbël nostalgjik i një fëmijërie koloniale dhe një kulture myslimane të zhdukur, të përcaktuar nga sjelljet e saj reflektuese dhe të zakonshme, të mbivendosura nga kalendari i festivaleve dhe kremtimeve fetare.

Punimet e plota Abdulrazak Gurnah

Novelas

 • Kujtesa e Nisjes (1987)
 • Mënyra e pelegrinëve (1988)
 • Dottie (1990)
 • parajsë (1994) - Paraíso (1997).
 • Duke admiruar Heshtjen (1996) - Heshtje e pasigurt (1998)
 • Nga deti (2001) - Në breg (2003)
 • Shkretëtirë (2005)
 • Dhurata e Fundit (2011)
 • Zemër zhavorri (2017)
 • Jetët e përtejme (2020)

Ese, tregime të shkurtra dhe vepra të tjera

 • mish (1985)
 • kafaze (1992)
 • Ese mbi Shkrimin Afrikan 1: Një Rivlerësim (1993)
 • Strategjitë transformuese në trillimin e Ngũgĩ wa Thiong'o (1993)
 • Fiksi i Wole Soyinka ”në Wole Soyinka: Një Vlerësim (1994)
 • Zemërimi dhe zgjedhja politike në Nigeri: Një konsideratë e të çmendurve dhe specialistëve të Soyinka, Njeriu vdiq dhe sezoni i anomisë (1994, botuar konferenca)
 • Ese mbi shkrimin afrikan 2: Letërsia bashkëkohore (1995)
 • Pika e mesme e britmës ': Shkrimi i Dambudzo Marechera (1995)
 • Zhvendosja dhe transformimi në enigmën e mbërritjes (1995)
 • Shoqërues (1996)
 • Nga rruga e pelegrinëve (1988)
 • Duke imagjinuar Shkrimtarin Postkolonial (2000)
 • Një ide e së kaluarës (2002)
 • Tregimet e Mbledhura të Abdulrazak Gurnah (2004)
 • Nëna ime jetonte në një fermë në Afrikë (2006)
 • Shoqëruesi i Kembrixhit për Salman Rushdie (2007, hyrje në libër)
 • Temat dhe strukturat në fëmijët e mesnatës (2007)
 • Një kokërr gruri nga Ngũgĩ wa Thiong'o (2012)
 • Përralla e Mbërritësit: Ashtu siç iu tha Abdulrazak Gurnah (2016)
 • Nxitja për askund: Wicomb dhe Kozmopolitanizëm (2020)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)