Zoti i Mizave

William Golding.

William Golding.

Zoti i Mizave është romani i vlerësuar debutues nga autori britanik William Golding. Botuar në 1954, a Zoti i mizave (emri origjinal në anglisht) konsiderohet si një klasik i letërsisë anglo-saksone të periudhës së pasluftës. Sidoqoftë, për disa vitet e para pas fillimit të tij, ai kishte një numër tregtar shumë modest.

Që nga vitet 1960 është bërë leximi i domosdoshëm në kolegjet dhe institutet e MB dhe SH.B.A. Titulli i referohet keqdashjes njerëzore të mishëruar në Beelzebub, një ikonë filistine (më vonë i përfshirë në krishterim) pseudonimi i të cilit është "zoti i mizave".

Sobre el autor

Lindja, fëmijëria dhe rinia

Më 19 shtator 1911, William Gerald Golding pa dritën për herë të parë. Sipas portalit Biografitë dhe jetët, Saint Columb Minor ishte vendlindja e tij. Shtë një fshat i vogël i vendosur në bregdetin verior të Cornwall, Angli, Mbretëri e Bashkuar. Që në moshë të hershme ai mori një edukim shumë solid, të orientuar kryesisht drejt humanizmit dhe letërsisë.

Përveç kësaj, Prinderit e tij, Alec (i cili ishte një mësues i shkencave) dhe Mildred (një avokat kryesor për votën e grave) ndikuan shumë në të menduarit racional dhe të arsyeshëm. të William të ri. Nga ana tjetër, ajo u shënua veçanërisht nga punimet e William Shakespeare dhe Alfred Tennyson. Nuk është për t'u habitur, botimi i tij i parë, (Poezi, 1934) është një përmbledhje poezish.

Para dhe pas Luftës së Dytë Botërore

Ai studioi shkenca natyrore (më vonë kaloi në letërsinë angleze) në Brasenose College, Oxford. Ai më pas punoi si mësues në mesin e viteve 30 në Institutin Michael Hall në Londër. Në 1937 ai u kthye në Oksford për të përfunduar doktoraturën dhe dy vjet më vonë u martua me Ann Brookfield, me të cilët ai kishte dy fëmijë, David dhe Judith Diana.

Në vitin 1940 u regjistrua në Marinën Mbretërore Britanike. Ndër fushatat më të dukshme në të cilat ai mori pjesë janë persekutimi dhe shkatërrimi i Bismarck Gjermane, si dhe uljen e Normandisë. Pas përfundimit të luftës, William Golding ishte në gjendje t'ia kushtonte kohën tërësisht letërsisë.

El Señor de l mizat

Zoti i Mizave.

Zoti i Mizave.

Librin mund ta blini këtu: Zoti i Mizave

Fillimisht, ky roman do të botohej nën titullin Të huajt nga brenda (Të huajt nga brenda) Por, pasi u hodh nga botues të ndryshëm, më në fund u shfaq në 1954 si Zoti i Mizave. Sot konsiderohet si një nga alegoritë më sublime në letërsinë bashkëkohore.

Ai është i lirë përshkruan kalimin e studentëve të rinj nga një gjendje fillestare naive dhe e pafajshme në shfaqjen e një të keqe makiaveliane. Atje ku foshnjat po formojnë një shoqëri nën rregullat e tyre që çon në një komunitet despotik, të qeverisur nga ligji i më të fortit.

Errësira e qenësishme e qenies njerëzore

Postimet e Mëvonshme të Golding -Trashëgimtarët (1955), Katedrale (1964) y Ritet e kalimit (1980), ndër të tjera - ndoqi vijën e tërhequr nga Zoti i mizave. Në to dëshmohet analiza e ndjenjave më të ulta dhe të poshtra të qenies njerëzore.

trashëgim

Për shkak të temës së tij transcendente - tërheqëse për njerëzit e të gjitha moshave - ajo mori çmime të shumta në jetë. Megjithëse padyshim që dy më të spikaturit janë el Çmimi Nobel në Letërsi (1983) dhe titulli i Zotëri (1988) dhënë nga Mbretëresha Elizabeth II e Anglisë. William Golding vdiq më 19 qershor 1993, në Perranarworthal, MB

Lista e punimeve të tij plotësohet nga:

 • Martin i dëbuar (Pinçer Martin, 1956). Histori.
 • Flutura prej bronzi (1958) Vepra teatrore.
 • Renie e lire (Renie e lire, 1959). Novelë.
 • Dyert e nxehta (Portat e nxehta, 1965). Koleksioni i eseve.
 • Piramida (Piramida, 1967). Novelë.
 • Zoti akrep (Zoti Akrepi, 1971). Novelë.
 • Errësirë ​​e dukshme (Errësira e dukshme, 1979). Novelë.
 • Një Synim Lëvizës (1982) Koleksioni i eseve.
 • Burra letre (Burrat e letrës, 1984). Novelë.
 • Ditari egjiptian (Një Gazetë Egjiptiane, 1985). Novelë.
 • Deri në skajet e Tokës (trilogji e romanit):
  • Ritet e kalimit (Ritet e kalimit, 1980).
  • Trup në trup (Mbylle lagjet, 1987).
  • Zjarr në zorrë (Zjarr poshtë, 1989).
 • Gjuha e fshehur (Gjuha e Dyfishtë, nëntëmbëdhjetë e nëntëdhjetë e gjashtë). Roman pas vdekjes.

Analiza e Zoti i Mizave

Komplot dhe tema

Zoti i Mizave është një roman alegorik në lidhje me konfliktin midis civilizimit dhe egërsisë së qenësishme të çdo qenie njerëzore. Ne te njejten menyre, autori argumenton se shoqëritë lindi si pasojë e thjeshtë e ligësisë së njeriut dhe nevojës së tij për të dominuar.

Nën këto ambiente, Golding merr një grup fëmijësh shkollorë të cilët bëjnë një ulje emergjente në një ishull në vitin 1945. Kur foshnjat vërejnë mungesën e të rriturve, ato organizohen të bien dakord për rregullat e tyre të bashkëjetesës. Pra, ata përbëjnë dy grupe: të vegjlit ose "masat" (të shkujdesur, ankues dhe djallëzorë) dhe të moshuarit (kryesuesit e rrethit).

Racionalizmi dhe feja

Komploti i Zoti i Mizave perfeksionon perfekte kompleksitetin e racionalizmit dhe intelektin njerezor. Në këtë kuptim, një nga personazhet e saj më emblematikë është Derrkuci. I cili, megjithë qëndrimin e tij hezitues dhe vështrimin e tij të nënshtruar, gjithmonë përpiqet ta bindë mikun e tij për gjërat që ai mund të arrijë për ta nëse ata dëgjojnë mendjet e tyre.

Citim nga William Golding.

Citim nga William Golding.

Po kështu, sjellja e njeriut nga këndvështrimi i porosive fetare është një pyetje e shpeshtë në të gjithë punën e Golding. Për ta bërë këtë, ai përdor personazhe të tillë si Simón (një nga protagonistët e romanit), i cili mishëron mirësinë dhe shenjtërinë. Në të kundërt, autori britanik përshkruan personazhe të tjerë me motivime dhe sjellje vërtet ogurzeza.

Përmbledhje

Fokusi i ngjarjeve bie në grupin e fëmijëve më të rritur. Midis tyre, Ralf vepron si "shefi", për të cilin, ai tingëllon një predhë kërmilli për të thirrur pjesën tjetër të foshnjave. Po kështu, Simon shihet si një marifet paksa i çuditshëm, ashtu si Piggy përçmohet për të qenë topolak dhe sjellja e tij këmbëngulëse.

Nga ana tjetër, Jack është personazhi më i dhunshëm, ai grupon së bashku "disidentët" të cilët nuk pajtohen me idetë e Ralf. Ky i fundit beson më shumë në bërjen e strategjive të përqendruara në marrjen e një shpëtimi për të gjithë (si një zjarr zjarri në majë të malit, për shembull). Në vend të kësaj, Jack mbron krijimin e një "fisi", ekspert në taktikat e mbledhjes, gjuetisë dhe mbijetesës.

Ndeshja

Lufta midis dy fraksioneve simpatike - Ralf kundrejt Jack - është e pashmangshme. Në mes të luftimeve, personazhe fisnikë si Simon dhe Piggy vriten, ndërsa të tjerë më të dhunshëm (Roberti, për shembull) tregojnë të gjithë çoroditjen e tyre. Përfundimisht, Ralf detyrohet dëshpërimisht të ikë (kërcënuar me vdekje) derisa të gjithë fëmijët të shpëtohen.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Kam dëgjuar shumë gjëra të mrekullueshme për këtë libër, nuk kam guxuar kurrë ta lexoj, megjithëse e di që i përket një sërë veprash kulti të letërsisë anglo-saksone. Përmbledhja është shumë tërheqëse, mendoj se do të vendos ta lexoj.
  -Gustavo Woltmann.