dhjetor. Përzgjedhja e risive për mbylljen e vitit

Dhjetor, një vit tjetër që iku. Ky është një përzgjedhja e risive për të thënë lamtumirë me tituj për të gjitha shijet, nga klasikët e Krishtlindjeve deri te lajmet më të fundit të serialeve televizive të suksesshme dhe natyra e pastër dhe e thjeshtë që ia kalon gjithmonë fiksionit. Ne i hedhim një sy.

Përralla për Krishtlindje - Autorë të ndryshëm

Si të mos filloni me klasike mes klasikëve për ditët e fundit të vitit dhe festivaleve më emblematike të tij. Dhe çfarë më mirë se tregimet e Krishtlindjeve, megjithëse në realitet çdo kohë është e mirë për të lexuar histori. Ky është një përmbledhje e tyre e firmosur nga autorë si p.sh Vëllezërit Grimm ose Hans Christian Andersen deri në arritjen Ray Bradbury dhe duke kaluar nëpër tregime nga shkrimtarët e shekullit të XNUMX-të për rëndësinë e Oskarit Wilde, Dikens o Çehov. Pra kemi tituj si Banketi i Krishtlindjeve, Xhuxhi kërcyes, Ushtari i kallajit ose Mbretëresha e borës.

Brenda lojës Squid (Manuali jozyrtar i udhëzimeve) - Park Minjoon

Ka qene seriali i vitit, për kontrovers dhe popullor pjesë të barabarta, kështu që ishte logjike që bota botuese përfitoi nga tërheqja. Ky manual udhëzimi është një udhëheq për të dhe gjithçka që duhet për të përfituar sa më shumë nga çdo episod. Atje jane informacion rreth tregimit, personazheve, sekretet e çdo loje dhe si t'i fitoni ato ... Me pak fjalë, nga dhe për ndjekësit e pakushtëzuar.

Ku janë të Përjetshmit - Percy Bysshe Shelley

Dhe për dashamirët e poezisë më të hollë të një të madhi të zhanrit si p.sh Percy Bysshe Shelley, eshte kjo antologji, më e plotë deri tani, se poeti, eseisti dhe përkthyesi ka përkthyer Jose Luis Rey. Në të mund të zbulosh Shellin idealist dhe më të bindurin për kapacitetin vizionar dhe çlirues të poezisë. Përveç kësaj, është paraqitur në botim dygjuhësh për të shijuar tekstin origjinal.

Moderniteti, feminizmi dhe kriza mes shekujve - Emilia Pardo Bazan

Për të dhuruar Emilia Pardo Bazan duhet ta lexoni gjithmonë, jo vetëm për veprën e tij më letrare, por për rëndësinë e tij si një nga intelektualët më të rëndësishëm të fundit të shekullit të XNUMX-të dhe fillimit të shekullit të XNUMX-të. Shkrimtar, eseist, gazetar, tregimtar (romane dhe tregime), udhëtar, folës, dramaturg, historian dhe kritik i letërsisë, shkrimtar dhe përkthyes i kuzhinës, kjo vepër përfshin një konferencë – ajo në Paris në pranverën e 1899 – dhe katër fjalime: Valencia, Orense, Madrid dhe Salamanca (1899-1905), i cili shoqërohet me një tekst (1901) për informacion mbi Joaquín Costa, Oligarquía dhe caciquismo si forma aktuale të qeverisjes në Spanjë.

Mafia ulet në tavolinë - Jacques Kermoal dhe Martine Bartolomei

Un titull kurioz si kundërvënie është kjo e firmosur nga dy gazetarë francezë ku na tregojnë për menutë, recetat dhe verërat që zinte një vend të rëndësishëm në gastronomi të mafies. I tillë është, për shembull, ai i organizuar për t'u përgatitur për zbarkimin e Garibaldit në Marsala në 1860 ose ai që kremtoi "marrjen" e Bronksit nga Maranzano. Dhe shumë festa të tjera ata dhanë për të festuar përvjetorë dhe suksese ose komplote strategjish dhe krimesh.

Më i fortë se vullkani - Abián San Gil, María Sánchez, Gabi Martínez, Ander Izagirre dhe Elsa Mabel López

Po përfundoj me momentin më të jashtëzakonshëm—të cilin ne vazhdojmë ta jetojmë, veçanërisht dhe për fat të keq, banorët e ishullit Kanarie të La Palma. Të shpërthimi i vullkanit Cumbre Vieja Më 19 shtator, e cila vijon të jetë aktive, bëri bujë dhe imazhe televizive kudo. Dhe tani del ky libri i solidaritetit.

Përmban imazhet e fotografit palmero Abian San Gil, një parathënie e kuzhinierit Jose Andres (Çmimi i Princeshës së Asturias për Concord 2021) dhe tekstet e Elsa Lopez, shkrimtari më i njohur dhe më i dashur në La Palma, dhe Ander Izagirre, Gabi Martinez y Maria Sanchez. Të gjithë kanë dashur të pasqyrojnë fenomenin spektakolar natyror dhe ndjenjën emocionale që e rrethon atë në aspektin e tij më njerëzor dhe lëvizës. Një fenomen që ka lëshuar edhe një rrymë të madhe të mbështetje dhe solidaritet.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)