Tetor. Përzgjedhja e lajmeve editoriale

Tetor vjen me shumë dhe të mira lajme letrare të përballosh vjeshtën në mënyrën më të mirë. Dhe meqenëse është e pamundur të mblidhen të gjitha, kjo është përzgjedhja ime prej 6 titujshMe Novelë e zezë, komik, novelë historike ose një histori i mitur me pamje nga festat jo shumë të largëta të Krishtlindjeve.

Sekreti i farmacisë - Sara Penner

Tetor 6

Sara Penner është një shkrimtar amerikan debutimi i të cilit këtë vit në roman nuk mund të ketë qenë më brilant. Tani marrim këtu këtë titull të parë që tashmë është përkthyer në më shumë se 40 gjuhë dhe tashmë është planifikuar për një përshtatje televizive.

Në fillim shkojmë te Londër e shekullit të XNUMX -të, ku ka një farmaci shumë të fshehur që mbart , një grua misterioze, e cila flitet se siguron helm në formën e ilaçit për ata që kanë nevojë ta përdorin atë kundër burrave që i keqtrajtojnë. Por kur mbrojtësi i tij, një vajzë 12-vjeçare, bën një gabim fatal, fati i saj komprometohet nga pasojat që do të zgjasin me shekuj.

actualidad, një historian aspirues i quajtur Caroline parcewell ajo e kalon përvjetorin e dhjetë të martesës vetëm. Por ai do të gjejë një çelës për të zgjidhur vrasjet intriguese që ndodhën në Londër më shumë se dyqind vjet më parë. Dhe fatet e Caroline dhe Nella do të përzihen në një univers të fshehtave, hakmarrjes dhe mënyrave në të cilat të dy mund të shpëtojnë njëri -tjetrin, pavarësisht barriera kohore.

Vdis ne nentor - Guillermo Galvan

Tetor 13

pas Koha e kositjes y Virgjëresha e kockave, Kthen Carlos Lombardi, Pra, ata prej nesh që u pushtuan nga kjo polici e Madridit e pasluftës e krijuar nga Guillermo Galvan jemi me fat.

Tani na sjell tek Nëntor 1942, me Luftën e Dytë Botërore në sfond dhe një Spanjë, në represion të plotë, i cili është plot me spiunëMe Lombardi është kthyer përsëri Madrid dhe mbijetoni sa të mundeni me tuajat agjenci detektiveMe Kështu që nuk mund të refuzosh asnjë punë dhe do të të duhet të hetosh dhe gjurmosh një shitës misterioz gjerman udhëtues.

Në të njëjtën kohë një aspirues aktorja me reputacion të dyshimtë shfaqet e vrarë dhe policia ka pak interes për të gjetur se çfarë fshihet pas saj. Dhe Lombardi gjithashtu do të kapet në rastin e tij, ku nuk mungon një komplot i keq i prostitucionit, kinemasë dhe tregut të zi.

Derri i Krishtlindjeve - JK Rowling

Rowling kthehet në bota e fëmijëve me këtë histori të hershme të Krishtlindjeve që synohet të jetë për të gjithë familjen, jo vetëm për fëmijët.

Protagonist është Gishti, lodra e preferuar e Krik, e cila humbet në ditën e Naten e mireMe Por meqenëse është një natë e veçantë mrekullish, lodrat vijnë në jetëMe Dhe ai që i është dhënë Xhekut, derrit të ri të Krishtlindjeve (zëvendësuesi i Ditos), do të krijojë një plan shumë të rrezikshëm: atë të një udhëtimi magjik për të provuar të shërohet dhe të shpëtojë atë që kishte qenë shoku më i mirë i Xhekut.

lordemano - Jose Zoilo

Tetor 14

Pas trilogjisë Las Cenizas de Hispania dhe Emrin e Zotit, kthimet Jose Zoilo me këtë roman tani me Vikingët.

Jemi në shekullin e XNUMX -të dhe Hrolf ragnallson ka lënë të tijën Norvegji vendas për t'u vendosur me familjen e tij në Erin e largët, ku do të bëhet burrë. Gjithashtu, si i parëlinduri, ai do të jetë përgjegjës për kapitenin e Shqiponjës së Stuhive dhe drejtimin e njerëzve të tij në brigjet e tjera për të marrë pasuri dhe famë. Dhe ata do t'i vënë sytë Al AndalusMe Para se të mbërrinin në brigjet e Galecia me synimin për të plaçkitur atë që gjejnë në rrugën e tyre pa vështirësi. Por ata nuk e dinë këtë Ramiro, mbreti Asturian, ka vendosur të luftojë. Ushtria Viking është e mundur dhe Hrolf është kapur nga një grup Asturianësh. Ai bëhet skllav dhe quhet "Lordemano", kështu që do të duhet të bëjë atë që mundet për të mbijetuar.

Theodora, Krisalia e Bizantit - Jezusi Maeso de la Torre

Tetor 20

Një tjetër nga emrat më të mëdhenj të romanit historik është ai i Jesus Maeso de la Torre, që nis këtë punë të re. Këtë herë na çon në Kostandinopojë në 548, ku Perandoresha Theodora, gruaja e Perandorit Justinian, sapo ka vdekur në ankthin e madh të popullit të saj. Dhe ajo që e vajton më shumë është Nasica el Hispano, eunuku më i fuqishëm në oborr.

Ai e ka shoqëruar atë gjatë gjithë jetës së saj plot ngjarje dhe ajo do të vendosë të shkruajë historinë e vërtetë të Teodorës, një gruaje aq inteligjente, joshëse dhe me një zemër të madhe, por edhe të paepur dhe energjike kur duhej të ishte.

Blacksad 6 - Gjithçka bie (Pjesa e Parë) - Juan Diaz Canales y Imazhi i mbajtësit të vendit të Juanjo Guarnido

Tetor 28

Icshtë komiku i vitit, pa dyshim, veçanërisht për më shumë se shumë ndjekës - mes të cilëve e llogaris veten me përkushtim - të kësaj mace detektive antropomorfe nga vitet '50 të quajtura John blacksad. E juaja këstin e gjashtë, Çdo gjë bie, e cila është pjesa e parë e kësaj historie të re. Kam qenë 8 vjet pritje dhe të tjera po aq janë parashikuar për pjesën e dytë. Por kështu funksionon prodhimi i këtij lloji albumesh, aq i kujdesshëm dhe prestigjioz sa kjo sagë e krijuar nga karikaturisti dhe skenaristi ynë përkatës Juanjo Guarnido dhe Juan Diaz-Canales.

Këtë herë kemi Blacksad -in NY, ku ai do të hyjë në botën e tij nëntokësore dhe të lartë politike dhe financiare në një histori tjetër që jam i bindur se do të na njohë pak dhe do të na bëjë shumë të shkurtër.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.