Virginia Vallejo

Citim nga Virginia Vallejo.

Citim nga Virginia Vallejo.

Ka personazhe jeta e të cilëve duket se është marrë nga një histori e trilluar. Brenda kësaj kategorie është Virginia Vallejo, një gazetare dhe prezantuese e njohur kolumbiane, me një jetë të holluar gjithnjë e më shumë në ujërat e harresës. Me siguri, shumë do të thonë se është me zgjedhje; ajo do të pretendojë arsye më të mëdha: është çështje e mbijetesës.

Gazetarja ishte tashmë një personazh i famshëm në New Granada shumë kohë para se ajo të bëhej një autore më e shitur në botën e botimeve. Puna e tij Të duash Pablo, të urresh Escobar, vazhdon të jetë një nga librat më të komentuar në pjesën më të madhe të Amerikës Latine. Edhe pas gati 30 vjetësh nga fillimi i tij, kopjet vazhdojnë të shiten me entuziazëm në të gjithë botën.

Historia e një "Miss Amerikano Latine"

Vitet e para të karrierës mediatike të Virginia Vallejo ishin mjaft "normale". Shumë në stilin e Karaibeve të Amerikës së Jugut, atij i duhej vetëm të merrte pjesë në Miss Colombia dhe pasi e fitoi atë, të provonte fatin e tij në konkursin e Presidentit Donald Trump (Miss Univers).

Ai lindi më 26 gusht 1949 në Cartago, një komunë në Valle del Cauca. Jeta e saj e përditshme si vajza e një familjeje të pasur - pronarë tokash - u ndërpre nga dhuna partizane. Sidoqoftë, këto episode janë quajtur si "trillime" nga shumë prej politikanëve të vendit Andean.

Një jetë e një romani

Gjatë viteve 70, Vallejo filloi të bëhej mbizotërues në ekranet e televizionit kombëtar dhe filmave. Ai kishte pjesëmarrje të jashtëzakonshme në filma të tillë si Paco o Lidhja e Kolumbisë, për shembull. Në atë dekadë, ai gjithashtu fitoi kontrata reklamuese shumë të rëndësishme. Ndër të cilat, të qenit imazhi i Cervecería Andina ka qenë më e kujtuara.

Hapi i tij përfundimtar drejt yjeve erdhi në vitet 80. Përveçse luajti në telenovelë Hija e hijes tënde, u bë një nga spikerët më emblematikë të lajmeve në vend. Si pasojë, ai fitoi njohje të shumta (çmimi nga Shoqata e Gazetarëve Kolumbian ishte më prestigjiozi).

Para dhe pas Dashuria Pablo

Identifikimi i pikës së kthesës brenda historisë së Vallejo nuk është e vështirë, ai ka një emër dhe mbiemër. Për më tepër, ai ka qenë një nga njerëzit më emblematikë dhe më të diskutueshëm në historinë bashkëkohore të Amerikës Latine, sinonim i krimit të organizuar… Pothuajse 20 vjet pas vdekjes së tij, shumë kolumbianë vazhdojnë ta nderojnë atë si "shpëtimtarin e të varfërve": Pablo Escobar Gaviria.

Ai dhe Virginia Vallejo u takuan në 1983 në Hacienda Napoles, një ish-pronë e kapos, tani e kthyer në një qendër argëtimi familjar. Pas pak, ata u takuan në Medellín dhe gazetari u bë adhuruesi i karakterit ogurzi. Prandaj, ajo ishte një dëshmitare e vijës së parë të shumë veprimeve të saj dhe biografja e vetme që kishte qasje në "objektin e saj të studimit".

Virginia Vallejo: Një shkrimtar me një libër

Virginia Vallejo është, në fakt, një shkrimtare me një libër. Edhe pse faqja zyrtare e saj në internet flet për "libra", në shumës. "Detaji" është si më poshtë: është një titull me miliona kopje të shitura në të gjithë botën dhe i përkthyer në 16 gjuhë. Titulli në fjalë: Të duash Pablo, të urresh Escobar, një tekst që heton intimitetin e një njeriu të ngritur në kategorinë e mitit.

Në mënyrë të ngjashme, Vallejo transmeton shumë detaje të errëta dhe të diskutueshme (si nga jeta e Escobar dhe e tij). Si dhe sekrete të shumta të sferave të larta të pushtetit të kombit Granada e Re. Si shembull, mjafton të përmendim emrat e tre ish-presidentëve të portretizuar në libër: Alfonso López Michelsen, Ernesto Samper dhe varlvaro Uribe Vélez. Një ese që futet shumë në këtë botë të trafikut të drogës, por në Spanjë, është Farina, shënuar nga Nacho Carretero.

I dashur Te Pablo, urren eskobarin

Të duash Pablo, të urresh Escobar.

Të duash Pablo, të urresh Escobar.

Librin mund ta blini këtu: Të duash Pablo, të urresh Escobar

Vallejo ai e fillon historinë e tij me një hyrje jashtë diegesës së rrëfimit të tij. Atje tregon në vetën e parë momentin e largimit të tij të parakohshëm nga Kolumbia - 18 korrik 2006- në një fluturim të veçantë të Administratës së Zbatimit të Barnave të Shteteve të Bashkuara. Epo, DEA kishte aprovuar informacionin dhe bashkëpunimin e ofruar nga gazetari në raste të profilit të lartë.

Ndër të dhënat më zbuluese ishte rasti i vrasjes së kandidatit për president Luis Carlos Galán. Për më tepër, ai siguroi të dhëna mbi veprimet e mafieve kriminale kolumbiane në tokën amerikane dhe bashkëpunimin e autoriteteve të ndryshme kolumbiane. Sigurisht, nuk është libri i vetëm i shkruar nga dikush afër Escobar. Në atë kohë, Botuar Juan Pablo Escobar, Jr Pablo Escobar, babai im. Ky titull është bërë, në të njëjtën mënyrë, një shitës më i mirë.

Ditët e pafajësisë dhe gjumit

Në pjesën e parë të turneut tuaj, Vallejo justifikon (nën argumentin e rënies në dashuri) se si përfundoi kaq e lidhur me një fshatar "të përulur dhe ëndërrimtar". Në atë kohë, Escobar ishte një politikan i ri - tashmë i martuar - dhe në të njëjtën moshë me të: 32 vjeç.

Ditët e shkëlqimit

Thelbi i punës së saj portretizon rrugën e "të dashurit" të saj ndërsa ai u bë një nga burrat më të pasur në planet. Sipas revistës Forbes, pasuria e Escobar ndonjëherë arrinte shifrën e 30.000 milion dollarëve. Në fakt, Vallejo detajon se si industria e kokainës u rrit në mënyrë mbresëlënëse.

Ditët e tmerrit

Sigurisht, për një "sukses të tillë biznesi" bashkëpunimi i figurave të tilla si Alberto Santofimio, Ministri i Mbrojtjes gjatë qeverisë López Michelsen, ishte i domosdoshëm. Përveç kësaj, Përmenden ngjarje të tilla si krijimi i çetave paraushtarake dhe ushtria personale e Escobar.

Në të njëjtën mënyrë, Vallejo adreson kapituj të tjerë të dhimbshëm në historinë bashkëkohore kolumbiane. Midis tyre, sulmi me bombë në fluturimin 203 të Avianca, në të cilin vdiqën 110 okupatorët në bordin e një Boeing 727 midis Bogotá dhe Cali.

Ditët e mungesës dhe heshtjes

Gazetarja nuk e fsheh - nëse është e mirë, ajo e erëzon - dhimbjen që fundi i dashurisë së saj do të thoshte për të me "armikun numër një të Shteteve të Bashkuara". Ndarja në fjalë ndodhi në 1987, pas katër vitesh lidhje. Në fund, fokusi i historisë bie në vitet e fundit të jetës së Escobar, deri në vdekjen e tij më 2 dhjetor 1993.

Mërgim

Sot, Virginia Vallejo jeton nga honoraret nga Të duash Pablo, të urresh Escobar. Për më tepër, kjo histori doli në ekranin e madh në 2017, me protagonistë Javier Bardem dhe Penélope Cruz. po ne rregull ajo vazhdon nën programin e Mbrojtjes së Dëshmitarëve të SHBA., ende mban faqen e saj të internetit dhe "të gjithë e dinë" se ai jeton në Miami.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo Woltman dijo

  Shtë një libër anekdotik, përbëhet nga një rrëfim i thjeshtë dhe tërheqës për lexuesin. Përveç kësaj, kurioziteti i shkaktuar nga dëshira për të njohur intimitetin e një burri si Escobar, e ka bërë atë një shitës më të mirë.
  -Gustavo Woltmann.