Veronica Garcia-Peña. Intervistë me autorin e Ishullit të Muzave

Fotografia: Verónica García-Peña, profili në Twitter.

Verónica García-Peña është nga Alava, jeton në Gijón dhe është diplomë në Sociologji dhe Gazetari, si dhe shkrimtar. Shume faleminderit kohën dhe mirësinë tuaj për esta intervistë ku ai na tregon për romanin e tij të fundit, Ishulli i muzave, finalisti i katërt i Çmimit Planeta 2020 dhe disa këngë të tjera.

Veronica Garcia-Peña- Intervistë

 • LAJME LITERATURE: Romani juaj i fundit titullohet Ishulli i muzaveMe Çfarë na thoni në lidhje me të dhe nga lindi ideja?

VERONICA GARCIA-PEÑA: Ideja E kam ëndërruar. Mund të tingëllojë pak fantastike, por ishte. unë ëndërrova kapitulli i parë pothuajse i përfunduar, dhe e ëndërrova aq gjallërisht, ishte aq e vërtetë, sa nuk mund të rezistoja të vazhdoja me atë histori. Doja të dija se çfarë do të bëhej me personazhet, me ishullin...

Kështu lindi Ishulli i muzave në të cilën ju çoj 1936 dhe ju prezantoj Ricardo Pedreira Ulloa, një shkrimtar I torturuar nga humbja e frymëzimit, ai kthehet në shtëpinë e familjes ku u rrit, e vendosur në një ishull Galician. Aty, pamja e një gruaje misterioze ai e kthen talentin e tij, por edhe kujtimi i një historie që është varrosur nga harresa dhe ekseset për më shumë se dhjetë vjet. Një gjysmë kujtim që e përndjek dhe e detyron të përballet me enigmën e së shkuarës së tij.

 • N THE:Mund të ktheheni te libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

VGP: Libri i parë që më bëri të mendoj të isha shkrimtar ishte Shkëlqimi, nga Stephen King. E lexova në një moshë që ndoshta nuk ishte shumë e përshtatshme, 13 apo 14 vjeç. Më kujtohet pagjumësia që më shkaktoi, por mbi të gjitha një ndjesi shpimi gjilpërash që më mbolli një ide në kokë. Doja të isha në gjendje të transmetoja siç bëri King. Tregoni histori, shpikni vende, ndërtoni botë. Doja të bëhesha shkrimtar. Pas atij libri erdhën të tjerë, si Byron, Poe, Becquer, Henry James ose Wilkie Collins, dhe u dashurova me të Shakespeare dhe Calderon.

historia e parë ajo që shkrova ishte një sonet. Poezia. Ne shkolle. një sonet kushtuar vdekjes kujtimin e të cilit e ruaj ende.

 • AL: Një shkrimtar kryesor? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat. 

VGP: E kam gjithmonë të vështirë të zgjedh. Dhe nëse nuk më duhet të zgjedh, lista është e madhe. Unë do t'ju them se përveç atyre që përmendëm tashmë, si dikush për t'u frymëzuar, një reflektim, një frymëzim, do të zgjidhja të mrekullueshmen. Joyce Carol Oates. Ai e meriton Nobelin dhe e meriton tani.

 • AL: Cilin personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit? 

VGP: Krijoni një turmë dhe takoni sa më shumë të tjerë. Por dikush për të cilin mendoj shumë kur ngec është Dorian Grey. Krijimi i tij do të ishte i mrekullueshëm. Vjedhe atë nga Wilde. Dhe takoheni, ndoshta Alice gould, protagonisti i Vijat e shtrembërta të Zotit, nga Torcuato Luca de Tena. Do të ishte interesante të bisedonim me të. Shumë interesante.

 • AL: Ndonjë zakon ose zakon i veçantë kur bëhet fjalë për shkrim ose lexim? 

VGP: rilexuar shumë kapituj të mëparshëm përpara se të vazhdohet dhe Unë shkruaj shumica e tregimeve me dorë. Jam i sigurt që kam më shumë, por këto janë dy përkëdheljet e mia më të mëdha.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë? 

VGP: Ajo ka ndryshuar me kalimin e viteve. Varet nga historitë dhe kohët në të cilat jetojmë. Kështu, ka pasur raste në të cilat pjesa më manuale është bërë në dhomen e ndjenjes dhe në kuzhinë; të tjerët, në zyrë. Edhe pse duhet të rrëfej se jam gjithnjë e më shumë në favor të dhomën e vet dhe e mbyllur.

 • AL: A ka zhanre të tjera që ju pëlqejnë?

VGP: shumë. me pelqen misterin dhe romanin e zi, por unë jam eklektik në këtë kuptim. Unë lexoj gjithçka dhe kënaqem me gjithçka. Lexoni për kënaqësinë e thjeshtë të leximit. 

 • Cfare po lexon tani? Dhe shkrimi?

VGP: po lexoj Vite thatësire, nga Jane Harper, dhe fundi Ndarja #6, de Rosa Liksom. Unë ndërthur disa përralla të Tymi dhe pasqyrat, nga Neil Gaiman.

Unë jam me rileximi i një prej dorëshkrimeve të mia të fundit. Vitet e fundit kam shkruar shumë, edhe nëse nuk është botuar ende, dhe ka ardhur koha të nxjerr lapsin dhe gomën.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese dhe çfarë ju vendosi të përpiqeni të botoni?

VGP: ajo është e gjithnjë e më e ndërlikuar. Tregu, për më tepër, po polarizohet tepër. Ose je komercial ose je letrar, sikur të dyja karakteristikat të ishin të papajtueshme. Dhe meqë ra fjala, që kur është një gjë e keqe të jesh letrar? A nuk po flasim për libra? Dhe gjithashtu është duke u skriptuar. Unë mendoj se kjo është për shkak të ndikimit dhe suksesit të platformat e shikimit dhe mënyrën sesi një pjesë e madhe e publikut i konsumon ato. A) Po, libri është një produkt konsumi që duhet lexuar shpejt, shumë shpejt, për të shkuar te tjetra sa më shpejt të jetë e mundur. Më vjen keq sepse më duket se në këtë mënyrë humbin histori të mëdha.

Vendosa ta provoj për shkak të dashurisë sime për librat, për të gjithë librat dhe dashuria ime për atë që letërsia i sjell njeriut. Kapaciteti i tij i pafund për t'ju krijuar dhe befasuar; të duash gjithmonë më shumë. Nuk ka asgjë më të bukur se të jetosh një mijë jetë dhe ta bësh këtë vetëm me një tundje të dorës ndërsa kthen faqet.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të mbani diçka pozitive për historitë e ardhshme?

VGP: E vërteta është se më ka ndikuar në mënyra të ndryshme. Unë kisha një momenti i parë i punës së madhe dhe frymëzim dhe atëherë, me kalimin e kohës, një total bllokadë si lexues ashtu edhe shkrimtar. Nuk isha në gjendje të përqendrohesha. Për fat të mirë, e kalova.edhe pse është ende e rëndë. Dhe mbaj diçka, nuk e di. Është ende shumë herët.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.