Vdes Nacho Montoto, poeti kordovan

Sot u zgjuam me lajmin tragjik të vdekjes së Nacho Montoto për në Vjet 37. Poet kordovan dhe drejtor i festivalit të fundit letrar Kozmopoetika festohet. Sipas burimeve të informacionit, vdekja e tij ishte për shkak të një sulmi në zemër, megjithëse të dhënat nga autopsia janë ende në pritje.

Megjithëse vepra e tij poetike, për fat të keq, ka qenë e shkurtër, ai fitoi Çmimin Andaluzia e Re për Poezi në 2013. Ne kemi botuar librat e mëposhtëm poetikë:

 • "Qyteti i pasqyrave", pllaka, koleksion Poesía Nueva Juan Ramón Jiménez de Fondo (2007).
 • "Shirat e fundit", plaketë (Vargjet del sol, 2008).
 • Kujtesa ime është një diapozitiv - Hapësira të paqëndrueshme (Botimet Cangrejo Pistolero, 2008).
 • "Tepricë" (Botimet Cangrejo Pistolero, 2010).
 • "Pas dritës" (La Garua, 2013).
 • "Litari i thyer", Për të cilin ai fitoi çmimin Andalusia e Rinj, 2013. (Renacimiento, 2014).
 • "Ne jemi të gjithë këtu, nuk ka askush këtu" (Koleksioni Katër Erërat. Rilindja, 2015).

Përveç shkrimit të poezisë, ai ishte gjithashtu një shkrimtar dhe kritik letrar për Diario Córdoba, «Fletoret e Jugut » dhe revista Port

Blogu i tij: «Pantallona letre»

Ai shkroi herë pas here në blogun e tij me titull «Lidhëse letre», të cilat mund t'i vizitoni në këtë lidhje. Atje, shkrimi i tij i fundit ishte një poezi e pabotuar të cilën ai e titulloi "Lajme":

Deti ishte një tualet. Trupat notuan të fryrë,
të fryrë, të purpurt dhe të bardhë; përkundër
errësirë

Dendësia e algave përqafoi këmbët e saj. Nuk duket
fat mund të lundrojë me ta atë natë.

Shiu mbi dallgët, mbi tumat e valëve që
ata rrotulloheshin duke mundur trimat
që… për trimat që… për premtimet që… për të
ëndrrat që ... për të ardhmen që ...

Një grua me vetëm gjashtëmbëdhjetë përqafon foshnjën e saj në
fundi i detit. Në fund të së keqes.

Vala e re po i afrohet bregut, duke mbajtur kreshtën e saj
ëndrrat për një jetë më të mirë që qëndron në
thellësitë e shtratit të detit, mbart në kreshtën e saj
britmat, shpresa dhe humnera.

Kjo botë është një kafshë që mund të shihet duke ardhur nga larg.
Ne, ne, jetojmë në paqe. Ne e dimë
qetësia e gjuhës falë shtretërve tanë
nxehtë, në divanët tanë Ikea dhe në blerjen tonë
çdo javë në Carrefour.

Qese të vogla uji shfaqen në lajme.

Frika, pafuqia dhe të përzierat në mes të detit.

Ata e shohin veten duke ardhur.

Si trupat që natën afrohen me
buzë shtretërve tanë ndërsa i shikojmë, në
heshtja, në pozicionin reflektues për të cilën nuk dihet asgjë dhe
dikush në mes të rrugës, në atë pikë, në atë moment
eja pika

Mesazhet e Zotit shihen duke ardhur. Agimi përparon
dhe një avion i hënës shoqëron në heshtje procesionin.

Deti pëshpërit emrat e tyre në agim. Rryma e lartë e
po depoziton një nga një, duke formuar grumbuj në
plazhet; zorrët e lagura, organet e brendshme të mbytura,
buzët e çara.

Merrni parasysh ngadalë, mëngjesin tjetër,
fortësinë e mbajtësit.

Lajmi për një vdekje nuk është kurrë i këndshëm, por është shumë më pak kur bëhet fjalë për një person kaq të ri. Që kur Literatura aktuale ne duam të dërgojmë një mesazh nga mbështesni familjen dhe miqtë tuaj. RIP Nacho Montoto.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Rebeca dijo

  Puff, sa keq. Siç thoni në fund, gjëja më e keqe në lidhje me një vdekje është kur ajo është një i ri ... E gjithë mbështetja dhe dashuria për familjen, e cila do të kalojë një kohë të tmerrshme.

 2.   Antonio Todriguez dijo

  Nacho ka qenë gjithmonë një poet i ri. Ai madje mendoi se ishte dhjetë vjet më i ri. Ai ishte një person i shqetësuar dhe bujar. Poeti shqetësues gjithashtu. Ai gjithmonë vinte me projekte. Ai ishte një lloj personi që nuk duhej të ishte zhdukur për të paktën 50 vjet. Unë nuk e njoh familjen e tij por i përqafoj. Unë jam një shkrimtar i vjetër i Kordobës që tani jeton në Jalisco. Antonio Rodtiguez Jimenez.