Albert Uderzo, krijuesi francez i karikaturistëve të Asterix dhe Obélix, vdes

Albert Uderzo. Foto nga (c) bd75011 blog i Manuel F. Picaud

Sot duhet të pendohemi vdekja e Albert Uderzo, karikaturist dhe karikaturist francés. Ka qenë në shtëpinë tuaj jashtë Paris, te Vjet 92 dhe për një infrakt. Ai dhe skenaristi René Goscinny ishin krijuesit të njërit prej çifteve më të famshëm dhe të suksesshëm në komikët botërorë, Gaulëve të pareduktueshëm Asterix dhe Obelix.

Albert uderzo

Nació en 1927 en Fizmat, Francë. Hartues autodidakt i cili do të kishte dashur të ishte pilot, së bashku me René Goscinny krijuan serinë Asterix në 1959. bir 37 vëllime, dhe një trashegimi kulturore të disa brezave. Edhe pse historitë e fundit ato ishin tashmë vepër e skenaristit Jean Yves Ferry dhe karikaturisti Didier conrad, kanë ndjekur ruajtja e suksesit në të gjithë botën me miliona kopje të shitura.

Asterix dhe Obelix

Galët më të famshëm dhe të dashur, lai më luftëtarët dhe rezistent ndaj Perandorisë Romake të Julius Caesar, ata kanë drejtuar mijëra aventura. Ata kanë udhëtuar në të gjithë botën antike të njohur si Egjipti, Hispania, Greqia, Bretanja, Belgjika, Helvetia, Korsika... Ata madje kanë arritur India. Kanë qenë një mijë mistere, rreziqe, shpëtime dhe beteja kundër disa romakëve që humbasin tërë lavdinë dhe forcën e tyre kur përballen me ta. Sepse ata galët janë të çmendur dhe, përveç kësaj, ata kanë një ilaç magjik që i bën ata të pamposhtur. Por ato janë gjithashtu Miqtë më të mirë, ata do të jepnin ndonjë gjë për vete dhe nuk kanë pa frike.

Vizionarë

Kurioz dhe mahnitëse në të njëjtën kohë si një nga më të shumtat aventurat e fundit, vendosur në Itali dhe botuar në 2017, ka rezultuar të jetë një vizionar i moment dramatik I pranishëm Në Asterix në Itali, protagonistët marrin pjesë në një garë karroce kundër një kundërshtar i maskuar dhe mashtrojnë thirrur Coronavirus, e cila më vonë zbulohet si Julius Cezari. Sigurisht, ata përfundojnë duke fituar.

Albumi im

Nuk do të dija të zgjidhja një sepse ka shumë që më pëlqen. Por unë do ta përmend atë Legjionari Asterix, ku heronjtë tanë ata bëhen gati në legjionin romak për të shpëtuar Tragicomix, i fejuari i Falbala, mbesa e shefit Kurbëza, me të cilin Obélix ka rënë në dashuri marrëzisht.

Në kinema

Dhe si mund të mos çoheshin kaq shumë histori në kinema? Sepse ka shumë filma artistikë të animuar po seriali. Por versionet e mishit dhe të gjakut janë bërë gjithashtu aktorët nga mesi interpretimi më i mirë i frëngjishtes dhe evropianëve.

Në dy të parat, Asterix dhe Obelix kundër Cezarit y Asterix dhe Obelix, misioni Kleopatra, Asterix kishte fytyrën e Klavik i krishterë, i njohur mirë si humorist. Në të tretën, Asterix dhe Obelix në lojërat olimpike, e interpretoi më së paku Clovis Cornillac. dhe Obeliksi mund të ketë vetëm fytyrën, dhe mbi të gjitha, figurën e Gerard depardieu. Ashtu si Julius Cezari ka pasur ato të Alain Delon ose gjermanisht Gottfried John. Ose midis aktoret, emra si Monica belluci, Catherine Deneuve ose Laetitia Casta.

Burimet: El País, kinema Hoy


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.