Të gjitha këto do t'ju jap

Të gjitha këto do t'ju jap

Të gjitha këto do t'ju jap

Të gjitha këto do t'ju jap është libri i pestë nga shkrimtarja baske Dolores Redondo, u botua në 2016. isshtë një roman krimi i vendosur në Galician Ribeira Sacra, komploti i të cilit është plot mistere, mosndëshkim dhe lakmi. Me këtë vepër shkrimtari letrar fitoi Edicionin e 65-të të Çmimit Planeta, pasi prezantoi dorëshkrimin me emrin Dielli i Tebës, dhe me pseudonimin Jim Hawkins.

Përveç çmimit të rëndësishëm të përmendur, Redondo u bë shkrimtari i parë spanjoll që mori Çmimin Bancarella (2018), për versionin italian të këtij libri. Një vit më vonë, faqja aktuale Biznes Insider zgjodhi romanin si një përfaqësim të krahinës së Lugos, në një artikull të titulluar: "Një udhëtim letrar nëpër Spanjë për Ditën e Librit", shkruar nga Ana Zarzalejos.

Përmbledhje e Të gjitha këto do t'ju jap (2016)

Një mëngjes, Manuel shkroi fundin e librit të tij të fundit: Dielli i Tebës; papritur trokas në derën tënde, dhe kur hapet ajo takohet dy roje civile të uniformuara. Agjentët menjëherë e pyesin atë nëse ai është i afërm i varlvaro Muñiz de Dávila dhe pasi konfirmuan se ai ishte burri i saj, ata e informuan atë për ngjarjen fatkeqe: lvaro pati një aksident trafiku në Galicia ku fatkeqësisht vdiq.

Shumë e prekur dhe në të njëjtën kohë intriguar, Manuel shkon në Ribeira Sacra. Duke arritur, konfirmon vdekjen e dashurisë së jetës së tij, Dhe përkundër shqetësimeve të tij për atë që ndodhi, çështja ishte mbyllur tashmë. Ndërsa është atje, ajo do të fillojë të zbulojë detaje të jetës së burrit të saj të ndjerë, njëra prej tyre është se ai i përket një familje të mbretërisë Galike, e cila banon në provincën ku ndodhën ngjarjet.

I refuzuar nga vjehrrat e tij dhe i zhytur në trishtim, Manuel do të kthehet kur përgjohet nga Nogueira, një roje civile në pension. Kjo ngre dyshimet e tij në lidhje me çështjen, e cila zgjon tek ai dyshime të reja për vdekjen e partneres së tij dhe familjes së tij misterioze. Dyshimi dhe intuita e ish-oficerit, së bashku me kureshtjen dhe zemërimin e Manuelit, do t'i çojë ata të pyesin për aksidentin "e supozuar".

Hetimit do t'i bashkohet prifti Lucas, i cili drejtoi varrimin dhe ishte një mik i fëmijërisë së të ndjerit. Pak nga pak, do të shfaqen detaje të reja dhe befasuese për lvaro - i cili bëri një jetë të dyfishtë., e cila mund të çojë në vdekje. Kjo treshe do të shkaktojë një trazirë të madhe në familjen fisnike, e cila do të përpiqet t'i parandalojë ata që të arrijnë të vërtetën; por përpjekjet tuaja do të jenë të kota.

Analiza e Të gjitha këto do t'ju jap (2016)

strukturë

Shtë një roman krimi faza e parë e së cilës është Madridi, por më pas lëviz në Chantada, në provincën e Lugo në Galicia. Libri ka pak më shumë se 600 páginas, ndarë në 47 kapituj dhe tregohet në vetën e tretë nga një rrëfimtar i gjithëdijshëm. Komploti është shumë mirë të organizuar dhe zbulohet në një pikë, e cila e mban intrigën nga fillimi, deri në fundin e befasishëm.

Temat e ndryshme

Rrëfimi adreson disa çështje, përfshirë hetimin e aksidentit, i cili kryhet kryesisht nga protagonisti dhe dy aleatët e tij. Si rezultat, shumë sekrete, gënjeshtra dhe veprime të paligjshme të një familje fisnike do të zbulohen dhe të respektuar nga popullata. Ai gjithashtu tregon shumë kulturë dhe zakone galike, si civile ashtu edhe fetare.

Peisazhet e Galician Ribeira Sacra

Në këtë roman, shkrimtari zgjodhi Galicia si mjedis për zhvillimin e personazheve. Historia është paraqitur në pazo de los marquises de Santo Tomé, një vend fiktiv, por shumë i ngjashëm me zonat e provincës së Lugo. Territori është disi armiqësor dhe i ftohtë për shkak të klimës së saj, por me peisazhe të pabesueshme dhe të bukura, të cilat Redondo i përshkruan me hollësi në libër.

Figurë

Varlvaro Muñiz de Dávila

Ai është një biznesmen, i cili vdes në fillim të komplotit; ai do të jetë boshti kryesor në histori. Në radhë të parë, për shkak të vdekjes së tij misterioze; dhe së dyti, për jetën e tij të fshehtë. Ndërsa shpaloset romani, do të dihen të afërmit e tij - të cilët janë pjesë e aristokracisë galike - dhe arsyet që e detyruan atë të bënte dy jetë kaq të ndryshme njëkohësisht.

Manuel Ortigosa

Ai është një shkrimtar, i cili u bë me famë falë romanit të tij të parë dhe është i martuar me varlvaro. Manuel do të kalojë nëpër disa faza, nga mohimi te zemërimi pasi zbuloi sekretet e burrit të saj. Realiteti juaj do të ndryshojë rrënjësisht për shkak të vdekjes së tij; me një familje të re, një trashëgimi të madhe dhe shumë enigma që rrisin mjedisin armiqësor.

Lucas Robledo

Ai është një baba katolik dhe gjithashtu shoku më i mirë i Álvaro, besnikëria e një miqësie të vërtetë do të pasqyrohet në të. Luka do t'i japë mbështetje të pakushtëzuar Manuelit dhe kjo do ta kujtojë atë se ai e dinte Álvaro-në e vërtetë. Veç kësaj, me këtë personazh shkrimtari tregon rrethana mizore që dëmtojnë kishën dhe që nuk dalin kurrë në dritë.

Andres Nogueira

Ai është një zyrtar në pension i Gardës Civile Spanjolle, një njeri me traditë familjare, me vlera të rrepta. Ky personazh do të jetë një mbështetje e madhe për Manuel në hetimet rreth vdekjes së varlvaro. Për shkak të kësaj përvoje ju do të evoluoni dhe do të bëheni një person shumë më tolerant.

Rreth Autorit

 

Fraza nga Dolores Redondo.

Fraza nga Dolores Redondo.

Maria Dolores Redondo Meira Ajo lindi në Donostia - San Sebastián, të Shtunën 1 Shkurt 1969. Ajo është e parëlindura e një martese Galike; babai i tij, një marinar; dhe nëna e tij, një shtëpiake. Ai kishte një fëmijëri të shënuar nga të qarat dhe dhimbjet, pasi në moshën 5 vjeç ai humbi motrën e tij të vogël. Në ato momente të zymta, shkrimtari rrëfeu se ishte strehuar në lexim për të shmangur duelin.

Adoleshencë dhe studime profesionale

Që në moshë të re ishte i apasionuar pas letërsisë; tek 14 vjeç ai shkroi historitë e tij të para dhe më vonë mori pjesë në konkurse të ndryshme në këtë fushë. Paralelisht me punën e saj si shkrimtare, ajo filloi studimet e saj për Drejtësi në Universitetin e Deusto, një karrierë që ajo vendosi ta ndryshonte në një tjetër nga profesionet e saj: gatim; kështu që ai studioi dhe u diplomua në restaurimin gastronomik.

Karriera si kuzhinier

Në vetëm 24 vjeç, ai ishte tashmë një kuzhinier në biznesin e tij, një vend i vogël i vendosur në San Sebastián. Pas dy vitesh punë të vështirë dhe shumë mësimesh, ai vendosi ta mbyllë atë për shkak të mungesës së kapitalit, pasi gjërat nuk shkuan siç pritej. Më vonë, ajo vazhdoi punën e saj si kuzhiniere në restorante të tjera, tashmë më e relaksuar dhe pa kaq shumë përgjegjësi apo shqetësime.

Garë letrare

Në vitin 2009, shkrimtarja në San Sebastian botoi romanin e saj të parë Privilegjet e engjëllit. Katër vjet më vonë, karriera e tij mori një kthesë 180 gradë, kur ai prezantoi shfaqjen Kujdestari i padukshëm (2013), me të cilën ai filloi Trilogji Baztán. Kjo sagë shpejt u bë një fenomen letrar, me më shumë 700.000 kopje të shitura dhe të përkthyera në më shumë se 30 gjuhë në të gjithë botën.

Pas këtij suksesi të pabesueshëm, literata ai botoi E gjithë kjo do Unë do të jap (2016), roman për të cilin ai mori Çmimi i planetit të po këtij viti. Në vitin 2019, ajo prezantoi Fytyra veriore e zemrës, një parathënie e Trilogji Baztán në të cilën zbulohet për lexuesit fillimi i karrierës së protagonistes së sagës, Amaia Salazar.

Romanet nga Dolores Redondo

 • Privilegjet e engjëllit (2009)
 • Trilogji Baztán:
  • Kujdestari i padukshëm (2013)
  • Legacy in the Bones (2013)
  • Ofrimi i stuhisë (2014)
 • E gjithë kjo që do të të jap (2016)
 • Fytyra Veriore e Zemrës (2019)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.