Unë, Julia

Unë, Julia.

Unë, Julia.

Unë, Julia u bë në vitin 2018 romani i dhjetë i botuar nga shkrimtari spanjoll Santiago Posteguillo. Duke merituar çmimin Planeta po atë vit, është një trillim historik i bazuar në aventurat e Julia Domna. Një nga gratë më të fuqishme brenda regjimit qeverisës praktikisht në të gjithë Evropën dhe pjesën më të madhe të Afrikës deri në fillimin e Mesjetës.

Teksti gjeneroi një numër të mirë të shitjeve, në këtë mënyrë, ai ratifikoi emrin e autorit të tij në mesin e listës së specialistëve në Romën e Lashtë dhe Perandorinë Romake. Kjo punë është plot me të dhëna të besueshme, të shkruara në një mënyrë të shkathët dhe konkrete në masë të barabartë. Prandaj, lexuesit nuk janë në gjendje të dallojnë midis atyre që janë ngjarje të vërteta historike dhe atyre të nxjerra nga imagjinata e shkrimtarit Spanjoll.

Autori

Santiago Posteguillo është një doktor i filologjisë, i trajnuar në Universitetin e Valencias, vendlindja e tij. Ai është gjithashtu një specialist në Letërsinë Angleze - kryesisht në rrëfimin e shekullit të XNUMX - një lëndë në të cilën ai është një profesor me mandat në Universitetin Jaume I të Castellón.

Që nga debutimi i tij në botën e letrave me Africanus: djali i konsullit (2006), fitimet e krijuara nga puna e tij e lejojnë atë të jetojë ekskluzivisht nga shkrimet. Sidomos pas botimit të Tradhtia e Romës (2009), bestseller i parë në katalogun e tij. Sidoqoftë, - me fjalët e tij - ai kënaqet shumë me mësimdhënien dhe mëson nga rinia e tij shumë më tepër sesa mëson.

Julia Domna: protagonistja

Julia Domna lindi në 160 pas Krishtit. C., në territoret që i përkasin Sirisë sot. E formuar brenda një familje priftërinjsh arabë, në 187 ajo vulosi fatin e saj duke u martuar me Septimius Severus. Ky personazh në atë kohë ishte autoriteti më i lartë në provincën romake Gaul Lugdunense ose Celtic Gaul. (Rajoni ku aktualisht qëndron Lioni, në Francën Veriore).

Gjatë kësaj kohe, Perandori famëkeq Commodus pushtoi qendrën e Perandorisë Romake. Një president jashtëzakonisht jopopullor në të gjithë bordin. Si pasojë, Senati dhe institucioni ushtarak u bashkuan për një grusht shteti që çoi në vrasjen e tij në 192.

Çdo krizë është një mundësi

Problemi nuk ishte më një udhëheqës despotik, i korruptuar dhe amoral. Roma po dridhej nga vakumi i pushtetit i krijuar nga vdekja e Commodus. Pa trashëgimtarë natyralë, Senati u përpoq të përmendte një pasardhës. Por nuk u njoh nga ushtria. Pas periudhave të paqëndrueshme të qeverisjes, Septimius marshoi me trupat e tij në "kërthizën e botës" dhe në 193 ai e shpalli veten Perandor.

Santiago Posteguillo.

Santiago Posteguillo.

Shumë pak rezistuan, falë pjesës më të madhe të dinakërisë së pakufishme të gruas së tij. Gruaja kishte një aftësi të lindur për të vepruar si një operator politik. Dhe, sigurisht, pa krahasim midis ndonjë prej grave të perandorisë (jo midis burrave). Prandaj, hierarku i ri arriti të qëndrojë në pushtet për gati 20 vjet. Vetëm vdekja e tij ishte në gjendje t’i ndërpresë mandatin.

Romani, Unë, Julia

Romanin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

Teksti varion nga ato kohë të pasigurisë dhe moskonformitetit të prekshëm në ditët e Komodit në krye të Perandorisë deri në marrjen e pushtetit nga Septimius. Një përmbledhje historike, po aq e dokumentuar sa përshkruhet me shkëlqim në mes të trillimeve të paraqitura.

Rrëfimi drejtohet nga pesë personazhe të ndryshëm, të cilët ndajnë fokusin e historisë. Katër burra dhe një grua, të gjithë të etur për pushtet, por përpjekjet e të cilëve janë sterile. Sigurisht, vetëm aleati i Domnës triumfon për t'u bërë Perandor.

Seks i dobët?

Posteguillo hyn në jetën e një prej grave me fuqinë dhe ndikimin më të madh mbretëror në historinë e civilizimit perëndimor. Autori nuk e fsheh këndvështrimin e tij hakmarrës për figurën e Domnës. Epo, përtej gjithë fuqisë së akumuluar nga kjo perandoreshë, të gjitha meritat i takuan një burri, burrit të saj, Perandorit.

Por Si një operator i mirë politik, ajo nuk luftoi kundër këtij lloji të porosive. Përkundrazi, ai përfitoi prej tyre për të ndikuar në secilin vendim të shtetit në maksimum. E gjithë kjo ishte e mundur sepse Septimius ishte dashuruar marrëzisht me të. Pastaj - në përputhje me interesat e saj, të cilat ishin pothuajse gjithmonë në përputhje me ato të burrit të saj - ajo e manipuloi atë sipas dëshirës.

Historia e "trilluar"

Fokusi narrativ është në botën brenda intimitetit të personazheve, si dhe në jetën e tyre private. Ky është kontributi i dhënë nga Posteguillo në llogarinë historike. Gjë që shërben, për mrekulli, si një justifikim për romanin e tij. Unë, Julia. Për lexuesit më kuriozë është e pashmangshme të rishikojnë burimet "reale" historike dhe i krahasoni me këtë vepër. Saktësia është absolute.

Tashmë gjatë trilogjive të mëparshme të vendosura në Romë, ky autor kishte mahnitur nga trajtimi i tij i jashtëzakonshëm i të dhënave të kësaj periudhe. Të dy seritë e Scipio Afrikan, si Trilogji për Trajanin jo vetëm që u bënë vepra të shquara narrative. Ajo vlerësohet njësoj nga një numër i madh i historianëve si një referencë e besueshme të perandorisë më të madhe të antikitetit.

Dritë, si pendë

Teksti shtrihet në pothuajse 700 faqe dhe ka një ashpërsi të detyrueshme historike në një histori të këtij lloji. Të dyja janë aspekte të nevojshme për të qenë në gjendje të "tregojmë historinë siç duhet". Tani, vetëm me këto dy referenca, shumë shkrimtarë do të dyshonin nëse është ide e mirë të ndërmarrësh një aventurë të tillë. Dhe po, nuk është për t'u habitur që ata mendojnë për të mos filluar një vepër të kësaj madhësie, veçanërisht nëse ata kanë famën e Posteguillo dhe kanë mundësinë minimale për t'u ekspozuar ndaj ndonjë dështimi të dukshëm në rreshtin e ngjarjeve të narrativës.

Fraza nga Santiago Posteguillo.

Fraza nga Santiago Posteguillo.

Por - shtrirja dhe besnikëria dokumentare mënjanë - Unë, Julia është një lexim i lehtë. Posteguillo vendos ekuilibrin perfekt midis ashpërsisë dhe argëtimit për të dhënë një përrallë drithëruese nga fillimi në fund. Në fakt, pavarësisht se janë në gjendje të dinë rezultatin e historisë (mjafton një hetim në internet), nuk është e vështirë për lexuesin të mbetet i bllokuar… Kushdo që e merr këtë libër do të marrë lirinë vetëm pasi të arrijë në faqen e fundit.

Trilogji e re?

Mbyllja e Unë, Julia lini hapjen e hapur për të vazhduar eksplorimin e botës së kësaj perandoresheje këmbëngulëse. Posteguillo nuk e mbajti legjionin e tij të gjerë të lexuesve që prisnin gjatë; mezi dy vjet të botuara Dhe Julia sfidoi perënditë. Kapitulli i dytë në një seri i bërë me porosi për adhuruesit e Perandorisë Romake. Më e mira, përmes një leximi shumë argëtues dhe stimulues.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.