Ujku i stepës

Ujku i stepës

Ujku i stepës

Ujku i stepës është një roman psikologjik i prozatorit, eseistit dhe poetit zvicerano-gjerman Hermann Hesse. Lëshuar në vitin 1927 (versioni përfundimtar u shfaq një vit më vonë), Ujku i stepës - Emri origjinal në gjermanisht - ishte një libër i vlerësuar shumë në Evropë dhe me sukses të dukshëm botues. Sidoqoftë, autori Teutonic vazhdimisht u ankua se ishte keqinterpretuar.

Në këtë drejtim, kritikët letrar tregojnë se historia e ujkut e ka zanafillën në një krizë të thellë shpirtërore të vuajtur nga Hesse në fillim të viteve 20. Në çdo rast, është një nga klasikët e mëdhenj letrarë gjermanë të shekullit të XNUMX-të. Jo më kot, ky titull konsiderohet kryevepra e një shkrimtari, karriera e të cilit u njoh me Çmimin Nobel për Letërsi në 1946.

Analiza e Ujku i stepës

Konteksti i veprës

Ujku i stepës Ka qenë objekt i tezave dhe studimeve akademike të panumërta; shumica e tyre përkojnë në nxjerrjen në pah të natyrës autobiografike të librit. Sigurisht, Ka ngjashmëri mes psikikës së protagonistit të historisë dhe jetës së Hesse. Në fakt, midis 1916 dhe 1917 ai ishte një pacient i Dr. Joseph B. Lang, një repart i të famshmit Dr. Carl Gustav Jung, të cilin autori më vonë e takoi.

Psikoterapia ishte e nevojshme për shkak të krizës ekzistenciale të shkrimtarit të shkaktuar nga vdekja e babait të tij plus sëmundjen e rëndë të djalit të tij Martin. Për më tepër, gruaja e tij e parë pësoi episode skizofrenike (martesa nuk e kaloi kurrë atë ekstazë). Pas divorcit të tyre në 1923, Hesse kaloi një periudhë tjetër izolimi dhe depresioni, të dyja këto janë të dukshme në historinë e ujkut.

Temat

Argumenti i tekstit pasqyron armiqësinë e shkrimtarit teutonik ndaj shoqërisë borgjeze të kohës së tij. Po kështu, Hesse përdor figurën e kafshës si një metaforë në mënyrë që të kontrastojë dy stilet e jetës: njeriun dhe ujkun. Nga njëra anë, njeriu ka të bëjë me sjelljen e civilizuar, idetë pozitive, ndjenjat fisnike dhe konceptimin e bukurisë së gjërave.

Në vend të kësaj, qeni është një figurë, mendimi i së cilës për mjedisin e tij dhe ata përreth tij distilon vazhdimisht tallje dhe ironi. Pa dyshim, mishngrënësi i natës është një armik i njerëzimit dhe i zakoneve të pranuara shoqërisht për të përmbajtur natyrën e egër të vërtetë të njeriut. A) Po, historia rrotullohet rreth një debati të pandërprerë moral brenda kokës së personazhit kryesor.

Elementet e psikologjisë analitike

Komploti në vetvete është një analizë psikologjike e Harrit Më i lartë, protagonist, një shkrimtar dhe poet i shkëlqyer, i trazuar mendërisht dhe i dëshpëruar. Edhe pse që në fillim kjo Ai është i pacenuar dhe i sjellshëm, rrëmuja në dhomën tuaj është shenja e parë e shqetësimeve tuaja të brendshme. Ndërsa ngjarjet zhvillohen, kufijtë midis realitetit dhe ëndrrave bëhen të paqarta.

Tek Haller, ndjenjat e thella të fajit bashkëjetojnë me iluzionet e dukshme të madhështisë. Në të njëjtën mënyrë, ai posedon një intelekt sublime që i lejon të vlerësojë artin dhe të kuptojë me ndjeshmëri thelbin e elementeve rreth tij. Sidoqoftë, e njëjta inteligjencë e çon atë të humbasë veten në labirintet e tij hije në mes të diskutimeve të tij filozofike.

Përmbledhje e Ujku i stepës

paraqitje

Rrëfyesi i parë (ai prezantohet si "redaktori" i dorëshkrimit të Harrit) është nipi adoleshent i pronarit të pensionit ku po qëndron protagonisti. Ky raportues herë pas here shpreh mendimin e tij për Haller, të cilin e përshkruan si burrë inteligjent dhe i zhytur në mendime, por i trazuar shpirtërisht.

Shkrimet e Haller

Personazhi kryesor ai e përshkruan veten si një i huaj, mendimtar, dashamirës i Mozartit dhe poezisë. Ai gjithashtu është pagëzuar si "ujku i stepës", një qenie jashtëzakonisht e madhe i keqkuptuar dhe i vetmuar. Një natë ai vendos të dalë, dhe arrihet me një derë te "Teatri Magjik", por nuk arrin ta kalojë atë. Afër aty, vrapon në një tregtar, i cili, pas një bisede të shkurtër, i dhuron atij një libër të vogël.

Kur kthehet në dhomën e tij, Harry zbulon se libri flet për të. Puna përmban një sërë meditimesh filozofike mbi virtytet, problemet dhe mangësitë e ujqërve të stepës të vetëquajtur. Megjithatë, teksti parashikon vetëvrasjen e protagonistit, diçka me të cilën ai pajtohet, sepse ai ndihet mjaft i zhgënjyer në jetën e tij.

Kafsha e natës

Pas një shëtitje të gjatë, Harry hyn në lokalin "The Eagle Black", ku takohet me Hermine, një grua e re tërheqëse që lëpin burrat. Pastaj, Haller bëhet një lloj ndjekësi i saj dhe pranon t'i përmbahet të gjitha urdhrave të saj (përfshirë edhe vrasjen e saj). Në kthim, protagonistit i ofrohet "të mësojë të shijojë kënaqësitë e jetës".

Më vonë, Harry takohet me Pablo, një muzikant hedonist dhe nikoqir i Teatrit Magjik. Gjithashtu, Hermine e prezanton me Marinë, e cila bëhet e dashura e Haller. Përfundimisht, personazhi kryesor guxon të kërcejë dhe të qeshë me ujkun dhe burrin. Më tej, pasazhet janë të mbushura me të qeshura, drogë dhe transe të çuditshme midis realitetit dhe trillimeve brenda Teatrit Magjik.

Rezoluta

Në hapësirat absurde të teatrit, Harry përjeton situata tipike të një makthi; Ai madje shkon aq larg sa të diskutojë filozofinë dhe ekzistencializmin me një version modern dhe burlesk të Mozartit. Afër fundit, Haller merr Hermine në gjumë i zhveshur pranë Pablo, ai konsideron si një sinjal për të përmbushur vullnetin e vajzës ekscentrike.

Më në fund, protagonisti vret Hermine me një thikë. Si pasojë, ai është i dënuar të jetojë përgjithmonë. Si pjesë e dënimit, ai duhet të durojë të qeshurën e ashpër të anëtarëve të gjykatës për dymbëdhjetë orë. Në mbyllje, Haller vendos të kthejë jetën e tij përmbys, dhe vendos të mësojë të qeshë me fatin e tij.

Për autorin, Hermann Hesse

Lindja dhe fëmijëria

Hermann Karl Hesse Ai lindi në qytetin e vogël Cawl, Württemberg, Gjermani, më 2 korrik 1877. Babai i tij, Johannes Hesse, ishte një mjek vendas Estonez, me origjinë nga predikuesit e krishterë; nëna e tij ishte Marie Gundert me origjinë nga India. Gjatë fëmijërisë së tij, Hermann i vogël ai studioi latinisht në Göppingen midis 1886 dhe 1891.

Nga 1891 shkrimtari i ardhshëm Ai përjetoi debate të forta me prindërit e tij dhe kaloi kriza të rënda depresive (të cilën ai e deklaroi disa herë më vonë). Për më tepër, ai u arratis nga një seminar ungjillor dhe rrallë kalonte gjashtë muaj në të njëjtin institucion arsimor. Në 1892, prindërit e tij e angazhuan atë në një sanatorium në Stetten im Remstal për shkak të shkrimeve të tij vetëvrasëse.

Punët e para

Shkollat ​​e fundit që ndoqi ishin një institucion i veçantë në Bazel dhe Gjimnazi pranë Stuttgartit. Në 1893 ai përfundoi shkollën fillore dhe e braktisi shkollën. Më pas, ai punoi si asistent në një dyqan orësh dhe më vonë si një shitës librash në Tübingen. Atje ai filloi të lexonte mitologji, tekste teologjike dhe filozofi nga autorë të tillë si Goethe, Lessing dhe Schiller, ndër të tjera.

Botimi i tij i parë u shfaq në një revistë të Vjenës në vitin 1986, poema Madonna. Më vonë, Hesse botoi Romantische liede (1898) y Eine Stunde mbrapa Mitternacht (1899) Në të dy koleksionet, Hesse pasqyroi ndikimin e romantikëve të njohur gjermanë (kryesisht Brentano, von Eichendorff dhe Novalis).

Shenjtërimi letrar dhe martesat

Suksesi i romanit Peter camenzind (1904) lejoi Hermann Hesse të jetonte me shkrim për pjesën tjetër të jetës së tij. Në atë kohë, shkrimtari gjerman tashmë ishte interesuar për shpirtëror (në veçanti, hindu) dhe ishte hedhur poshtë për shërbimin ushtarak. Ne anen tjeter, Autori gjerman kaloi disa vështirësi në jetën e tij të dashurisë (ai ishte martuar tre herë).

Bashkëshortët

 • Maria Bernoulli, midis 1904 dhe 1923
 • Ruth Wegner, nga viti 1927 deri më 1927
 • Ninon Dolbin, nga 1931 deri në vdekjen e Hesse në 1962 nga një hemorragji në tru.

Punimet më të njohura

 • Gertrude (1910)
 • Demian (1919)
 • Siddhartha (1922)
 • Ujku i stepës (1927)
 • loja e abortëve (1943).

trashëgim

Puna e Hermann Hesse përfshin më shumë se 40 botime duke përfshirë romane, tregime të shkurtra, poezi dhe reflektime, së bashku me më shumë se 3000 komente dhe redaktime. Prandaj, nuk është për t'u habitur që ai ka shitur më shumë se 30 milion kopje në të gjithë botën, të përkthyera në më shumë se 40 gjuhë. Për më tepër, shkrimtari gjerman ka një rekord të gjerë epistolare (më shumë se 35.000 letra) dhe ishte një piktor i shquar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.