Washington Irving, një nga klasikët e mëdhenj amerikanë

Portret i Washington Irving nga John Wesley Jarvis. 1809

Uashington Irving është një nga shkrimtarët klasikë të Amerikës së Veriut më të njohurit. Kush nuk ka lexuar ose parë dhe ndjerë një ftohje me Kalorës pa kokë de Legjenda e Hollow e Sleepy në versionet e tij të shumëfishta? Dhe kush nuk ka ndjerë një simpati të veçantë për figurën e tij falë tij Përrallat e Alhambrës? Sot shkon ky artikull kushtuar tij.

Uashington Irving

Lindur në NY, ne prill 1783, është konsideruar autori i parë amerikan që arriti famë në të gjithë botën. Ai është gjithashtu i pari që përdor letërsi për t’i bërë njerëzit të qeshin dhe karikaturojnë realitetin e kohës së tij, por në një mënyrë që nuk e shqetësoi publikun. Ai gjithashtu krijoi Stili bisedor amerikan që më vonë mori kolegë si Mark Twain.

Ai qëndroi jashtë lëvizjeve politike dhe shoqërore që ndodhën në kohën e tij, por ai është gjithashtu një përfaqësues i romantizmit amerikan. Sigurisht, një romantizëm me karakteristikat e tij më sipërfaqësore si p.sh. dashuria për të kaluarën, fantastiken dhe legjendat. Ai gjithashtu kishte impulsi i udhëtarit ndarë nga kaq shumë shkrimtarë dhe artistë të tjerë në të dy anët e Atlantikut.

Miku i Walter Scott

Ishte miqësia e tij me shkrimtarin e madh romantik skocez, të cilën ai e bëri gjatë udhëtimeve të tij në Evropë, që ii ndikuar në punën e tij dhe e inkurajoi atë për të shkruar një nga titujt e tij më përfaqësues: Libri i Skicave, një seri esesh dhe tregimesh. Wasshtë botuar në Shtetet e Bashkuara midis viteve 1819-20, në vëllime të ndryshme dhe si një libër në Angli në 1820.

Libri i Skicave

ajo Përmban portrete të jetës angleze si Darka e Krishtëlindjes o Westminster Abbey, ndër të tjera. Gjithashtu ese në Klishetë amerikane dhe përshtatjet e tregimeve popullore gjermane si Rip Van Wink y Legjenda e Sleepy Hollow, mbase vepra e tij më e njohur. Elemente popullore, skenë, humor pak dashakeqës, bestytni dhe detaje sensuale gjithashtu janë të shumta.

Ky libër shënoi një moment historik në pavarësinë kulturore të Shteteve të Bashkuara, jo për shkak të ndikimeve angleze, por për shkak të asimilimit të tyre.

Në Spanjë

Ishte një udhëtar i madh, karakter i shqetësuar por gjithashtu i sëmurë që nuk e pengoi atë të bënte disa udhëtime në vendin e tij, Kanadë y Evropë. Ai shkroi për to në të tijin i përditshëm, ku shkruajti përshtypjet e tij. Ai ishte këtu në periudhën e tij si diplomat, pasi që ishte Ambasadori i Shteteve të Bashkuara në Madrid. Prej andej erdhi një biografi e Christopher Columbus (1828) dhe L Përrallat e Alhambrës (1832).

Për këtë të fundit u frymëzua nga përrallat dhe legjendat popullore. Ai ishte një student i shkëlqyeshëm i folklorit, shumë i vëmendshëm dhe merrte shënime për gjithçka. I impresionuar shumë me traditën dhe pasurinë e historive antike spanjolle, materiali që mblodhi u përdor për ato përralla.

Perëndimi Amerikan

Kur u kthye në Amerikë, ai vazhdoi të udhëtonte i cili i siguroi atij material për punët e tij të mëvonshme të përqendruara në Perëndimin Amerikan. Ishin tituj si Udhëtim nëpër kullota, Astoria o Aventurat e kapiten Bonneville. Por askush nuk arriti suksesin e atyre të mëparshmit.

Patjetër

Washington Irving i ofroi publikut atë që dëshironte. Punime historike dhe biografike si argëtim letrar por i dokumentuar mjaftueshëm, dhe plot prekjet tradicionale dhe bisedore, Dhe tema tërheqëse.

Disa fragmente të Përrallat e Alhambrës

  • Në fakt, jepi një Spanjoll hijen në verë, diellin në dimër, një copë bukë, hudhër, vaj, qiqra, një pelerinë të vjetër dhe një kitarë, edhe nëse nuk është e tija, tingujt e kitarës dhe çfarë rrotulloje botën si të duash!
  • Lërini të tjerët të ankohen për mungesën e rrugëve të mira dhe hoteleve të kushtueshme dhe të gjitha komoditetet e komplikuara të një vendi të kultivuar dhe të civilizuar në butësi dhe të zakonshme, por më lejoni të ngjitem në malet e ashpra, të eci atje duke bredhur dhe zakonet gjysmë të egra, por të sinqertë dhe mikpritës, që i japin një aromë kaq të hollë Spanjës së dashur, të vjetër dhe romantike!

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.