Terenci moix

Terence Moix.

Terence Moix.

Terenci Moix është pseudonimi me të cilin njihej romancieri dhe eseisti i famshëm me origjinë spanjolle Ramón Moix Meseguer (05 janar 1946 - 02 prill 2003). Karriera e tij e shquar në letërsinë moderne Castiliane ishte për shkak të fleksibilitetit të tij për të trajtuar tema të ndryshme me stile dhe zhanre të ndryshme letrare.

Përveç se ishte një shkrimtar i shquar, ai gjithashtu kishte një karrierë televizive dhe një pozicion të rëndësishëm si avokat për të drejtat e komunitetit homoseksual. Aktualisht, ekzistojnë dy çmime prestigjioze letrare të vendosura për nder të tij pasi kanë qenë një pjesë kryesore në kushtetutën e letërsisë homoseksuale në Spanjë.

Profili biografik

Fëmijëria dhe vitet e hershme

Terenci Moix, emri i të cilit është Ramón Moix Meseguer, lindi më 5 janar 1946 në Barcelona, ​​Spanjë. Ajo u rrit me motrën e saj të vogël Ana María Moix - e cila më vonë ishte një poete, përkthyese dhe redaktore e njohur Spanjolle - në një familje në lagjen Raval të Barcelonës.

Përmes një interviste për gazetën Vendi Më 14 shkurt 2002, ai komentoi për studimet e tij si më poshtë: “Kam studiuar te Piaristët, domethënë… me priftërinj! Ai ishte një student i krimbur, por qesharak ”. Megjithatë, përkundër hirit të saj, Moix e kaloi pjesën më të madhe të adoleshencës së tij të zhytur në vetmi.

Një vetmi që ai arriti ta pakësonte vetëm me magjepsjen e tij të zellshme për kinemanë. Në fund të fazës arsimore me bashkimin kishtar, ai vazhdoi të përfundonte trajnimin e tij akademik. Ai studioi tregti, dramë, mori klasa për stenografi dhe vizatim topografik. Përcaktimi në këtë mënyrë, drejtimi i jetës dhe karrierës së tij profesionale.

Terenci Moix: një karakter i shumanshëm

Para fillimeve të tij në botën letrare dhe falë kurrikulës së tij të gjerë, Ramón Moix Meseguer mbajti punë të ndryshme. Ai erdhi për të zënë një pozicion si një staf administrativ, ishte në shitjen e librave dhe gjithashtu shërbeu si këshilltar letrar. Po kështu, ai bashkëpunoi në revista dhe gazeta të gazetave të tilla si, për shembull, Korniza të reja, Tele-Express, Destinacion, Tele-Estel ose El País.

Megjithatë, Talenti dhe vendosmëria e tij e madhe e bënë atë vite më vonë të zbulonte aspektin e tij si një autor katalanas, dramaturg dhe përfundimisht përkthyes dhe tregimtar.. Në kohën e 1988 dhe 1989 Terenci Moix bëri një hap të madh në ekranet e vogla të të gjithë Spanjës, si prezantues televiziv.

Programet si Terenci a la afresk o Më shumë yje sesa në qiell - Program intervistë për personalitetet e Hollivudit - që u transmetuan në kanalin 1 të TVE, ata e katapultuan atë në famë televizive.

Egjipt: një dashuri e paçmuar

Pasionet e mëdha të Moix kanë qenë gjithmonë filmat dhe udhëtimet. Në vitin 1962 ai udhëtoi në Paris dhe deri në fund të viteve gjashtëdhjetë, ai kishte njohur tashmë një pjesë të madhe të Evropës dhe Egjiptit. Peisazhet, historia dhe kultura e këtij destinacioni të fundit ishin një nga muzat më të mëdha të tij. Ai e demonstron këtë në disa raste në vepra të tilla si: Mos thuaj se ishte një ëndërr (1986) y Plaga e sfinks (1991)

Sharmi i Terencit për civilizimin egjiptian daton që nga fëmijëria e saj, kur përmes kinemasë ai arriti të perceptojë imazhet e Egjiptit të lashtë. Ato peisazhe me histori i dhanë një interes të thellë, të cilin ai e pohoi përmes veprave të tij letrare.

E tillë ishte përkushtimi i tij ndaj këtij kombi, sa kërkoi si testament të fundit para se të largohej nga aeroplani tokësor shpërndarjen e një pjese të hirit të tij në gjirin e Aleksandrisë. Dëshira e tij u respektua dhe u përmbush pas vdekjes së tij. Pas kësaj, e gjithë trashëgimia e tij letrare prehet në bibliotekën e këtij qyteti historik.

Citim nga Terenci Moix.

Citim nga Terenci Moix.

Boshti i homoseksualitetit

Jo vetëm zhanri i fantazisë dhe civilizimi egjiptian ishin nënshkrimi i dukshëm i romancierit. Puna e tij vërtitej gjithashtu rreth një teme të tretë: homoseksualitetit mashkullor. Moix kurrë nuk e konceptoi ndarjen e jetës së tij publike nga jeta e tij private, të dy shkuan dorë për dore. Për këtë arsye, ai ishte gjithmonë anëtar i komunitetit homoseksual.

Jeta e tij e dashurisë ishte aq e hapur për publikun, sa që ai u bë një mbrojtës i diskutimeve shoqërore aluzive të seksualitetit, si dhe ishte kundër lëvizjeve që i konsideronte homofobe. Ajo kishte një lidhje dashurie me aktorin spanjoll Enric Majo, të cilën e përfundoi pas 14 vjetësh.

Analiza e punimeve të tij

Si të gjithë shkrimtarët, Moix ndoqi rryma të ndryshme gjatë gjithë jetës së tij. Ndërsa fitoi përvoja personale, puna e tij evoluoi dhe mori drejtime të reja. Sidoqoftë, nuk ka dyshim se stili letrar i këtij autori tregon kryesisht drejt një pasioni për kulturën dhe historinë.

Qytetet si Meksika, Italia, Egjipti ose Greqia i dhanë këtij autori frymëzimin për krijimin e një portofoli letrar për udhëtimet. Gjithashtu, një grup titujsh ku mbizotëron mitologjia Greko-Romake dhe Egjipti i lashtë.

Si një Spanjoll i vërtetë, lejoi thellë në punët e tij për të vëzhguar kulturën katalanase, periudhën e Frankos, seksualitetin dhe edukimin fetar, duke kombinuar në to pasurinë e katalanishtes dhe spanjishtes. Sigurisht, kjo përzierje gjuhësh e pozicionoi atë në kulmin letrar si një nga autorët më të vlefshëm në letërsinë spanjolle.

Ray Sorel dhe punimet e hershme

Ashtu si Terenci Moix, Ray Sorel ishte nofka adoleshente me të cilën ai e quante veten Moix Meseguer. Në vitin 1963, dhe vetëm në moshën shtatëmbëdhjetë vjeç, Sorel ishte magjepsur nga shkrimet e krimit. Për këtë arsye, gjatë atij viti ai botoi cilat do të ishin dy veprat e tij të para në zhanrin e romanit të krimit: Do ta puth kufomën tënde y Ata vranë një bjonde.

Dekada midis viteve 60 dhe 70

Pas botimeve të tij në 1963, Moix pushtoi rrëfimin e gjuhës Spanjolle me titujt vijues të shkruar në katalanisht: Kulla e veseve kapitale (1968), Valët në një shkëmb të shkretë (1969), Ditën kur Marilyn vdiq (1970), Udhëtim sentimental në Egjipt (1970), Bota mashkullore (1971) y Ndërgjegjja e pakrijuar e racës (1976).

Kjo epokë ishte një lloj inicimi si autor i respektuar në industrinë letrare. Nga atje, ajo filloi të përdorë pseudonimin me të cilin njihet më shumë: Terenci Moix. Pak nga pak veprat e tij anuan më shumë nga historia dhe kultura e popujve antikë.

Vitet 80: epoka e Egjiptit

Epoka e viteve 80 konsolidoi Terenci Moix midis autorëve më të mirë në Spanjë. Ai gjithashtu u bë i famshëm për t'u bërë një nga të parët që shkruajti kaq hapur për homoseksualitetin në një kohë kaq të vështirë për komunitetin homoseksual. Nga 1982 mbaroi Virgjëresha jonë e dëshmorëve, një vepër e shkruar fillimisht në gjuhën spanjolle. Në 1983 botoi Terenci i Nilit, dhe më pas, në 1984, ai shkroi Dashuri, Alfred!

Por vetëm në vitin 1986 u thirr një vepër Mos thuaj se ishte një ëndërr, i dha atij famë në të gjithë komunitetin spanjoll. Ai i dha fund viteve tetëdhjetë duke botuar titullin Thendrra e Aleksandrisë (1988).

Vitet 90: hite dhe trilogji

Të mbyllet me një lulëzim rryma e saj e nëngjenit të roman historik, Moix publikoi titujt vijues: Plaga e sfinksit (1991), Venus bonaparte (1994) y Dhurata e hidhur e bukurisë (1996). Gjatë viteve 90 ai gjithashtu shkroi Seksi i engjëjve (1992), një vepër që shkaktoi sensacion në publikun lexues dhe me të cilën fitoi shumë çmime.

Terenci i filloi dhe i mbaroi vitet 90 me krijime të mëdha letrare. Mund të thuhet se ishte koha më produktive e autoritEpo, ai nuk pushoi së botuari libra nga viti në vit. Në të njëjtën kohë që ai botoi, ai gjithashtu shpiku projekte të tjera, të tilla si dy trilogjitë e tij: Pesha e kashtës y Esperpentos i Spanjës në fund të mijëvjeçarit.

Seksi i engjëjve.

Seksi i engjëjve.

E para është një vepër autobiografike ku Moix tregon me shaka fëmijërinë e tij në tre vëllime: Kinemaja të Shtunave (1990), Puthja e Peter Pan (1993) y I huaj në parajsë (1998). E dyta është një trilogji narrative për shoqërinë spanjolle, ku përfshihen sarkazma dhe mendimi i autorit. Përbëhet nga titujt vijues: Kthetrat atraskane (1991), Shumë femra (1995) y E ftohtë dhe e famshme (2000).

Mijëvjeçari i ri, vepra e fundit dhe vdekja e tij

Me ardhjen e mijëvjeçarit të ri, shkrimtari i njohur zbuloi se cila do të ishte vepra e tij e fundit letrare e shkruar në jetë: Harpisti i verbër (2002). Nga atje ai filloi të luftojë për peripecitë e shëndetit të tij. Moix, një duhanpirës zinxhir për 40 vjet, u prek rëndë nga emfizema pulmonare.

Kjo gjendje, më vonë, më 2 prill 2003, shkaktoi vdekjen e tij. Ai e la aeroplanin tokësor në shtëpi me dy të vejat e tij: motrën e tij Ana María Moix dhe sekretaren dhe mikun e tij besnik Inés González.

Përmbledh eseistin

Terenci Moix gjithashtu kënaqej duke shkruar ese nga personi i parë. Përveç veprave narrative, kjo zhanër u bë mjeti me të cilin ai e lejoi veten të rrjedhte dhe ndau një tjetër pasion të tij të madh: kinemanë. Që nga fillimet e saj deri në ditët e fundit, ajo ishte e lidhur me këtë lloj prodhimi letrar. Në fakt, titulli i fundit që ai shkroi në shtratin e tij të vdekjes dhe më vonë u bë vepra e tij pas vdekjes, Të pavdekshmit e mi, vitet 60 (2003), është një ese që është pjesë e një serie punimesh —20, 30 dhe 40— për autorët hollivudianë të kohës.

Lista e plotë e librave të tij

Rrëfim

 • Do ta puth kufomën tënde. (1965).
 • Rrëmujë. (1965).
 • Ata vranë një bjonde. (1965).
 • Kulla e veseve kapitale. (1968).
 • Valët në një shkëmb të shkretë. (1969).
 • Ditën kur Marilyn vdiq. (1970)
 • Bota mashkullore. (1971).
 • Melodramë, oNdërgjegjja e pakrijuar e racës. (1972).
 • Caiguda de l'imperi sodomita i altres històries herètiques, (1976).
 • Sadiste, groteske dhe madje metafizike. (1976).
 • Lilí Barcelona dhe altres transvestites: tots els kontes, (1978).
 • Kontakte të Tots els, tregime. (1979)
 • Virgjëresha jonë e dëshmorëve. (1983).
 • Dashuri, Alfred! o pluhuri i yllit (1984).
 • Mos thuaj se ishte një ëndërr. (1986).
 • Thendrra e Aleksandrisë. (1988).
 • Pesha e kashtës. Kinemaja të Shtunave. (Plaza & Janés, 1990).
 • Plaga e sfinksit. (1991).
 • Kthetrat Astrakhan. (1991).
 • Seksi i engjëjve. (1992).
 • Pesha e kashtës. Puthja e Peter Pan. (1993).
 • Psherëtimat e Spanjës. (1993).
 • Venus Bonaparte. (1994).
 • Shumë femra. (1995).
 • Màrius Bajron. (1995).
 • Dhurata e hidhur e bukurisë. (1996).
 • Pesha e kashtës. I huaj në parajsë. (1998).
 • E ftohtë dhe e famshme. (1999).
 • Demoni. (1999).
 • Harpisti i verbër. (2002).

  Virgjëresha jonë e dëshmorëve.

  Virgjëresha jonë e dëshmorëve.

Test

 • Hyrje në historinë e kinemasë. (Bruguera, 1967).
 • Fillimi në një histori të kinemasë.
 • Komike, art i konsumit dhe forma pop. (Libres of Sinera, 1968).
 • Sadizmi i fëmijërisë sonë. (1970).
 • Kronikat italiane. (Seix Barral, 1971).
 • Terenci i Nilit. (Plaza & Janés, 1983).
 • Tre udhëtime romantike (Greqi-Tunizi-Meksikë). (Plaza & Janés, 1987).
 • Të pavdekshmit e mi të kinemasë. Hollywood, vitet 30. (Planet, 1996).
 • Të pavdekshmit e mi të kinemasë. Hollywood, vitet 40. (Planet, 1998).
 • Të pavdekshmit e mi të kinemasë. Hollywood, vitet 50. (Planet, 2001).
 • Të pavdekshmit e mi të kinemasë. Hollywood, vitet 60. (Planet, 2003).

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.