Temperancën

Temperancën.

Temperancën.

Temperancën (2015) është një roman i autores spanjolle María Dueñas. Ajo konsiderohet si "shkrimtare e vonë", pasi karrierën e saj letrare e filloi me më shumë se 40 vjeç. Debutimi juaj, Koha midis tegelave (2009) shiti miliona kopje dhe u përkthye në rreth tridhjetë gjuhë. Në mënyrë të pashmangshme, të gjitha veprat e tij të mëvonshme janë krahasuar me debutimin e tij.

Për ata shkrimtarë qëllimi i të cilëve është të krijojnë karriera afatgjata - më shumë se një libër - ky mund të jetë një problem. Sidoqoftë, marrja e një libri të parë më të shitur përfaqëson një qetësi financiare shumë të vlerësuar. Do të thotë "të jesh në gjendje të jetosh nga shkrimi" (dhe me një cilësi të mirë të jetës). Kështu, sfida e vërtetë për Dueñas sot është të tejkalojë vetveten.

Për autorin: María Dueñas

Dueñas lindi në 1964 në Puertollano, një qytet në Castilla-La Mancha, në rajonin qendror të Spanjës. Ajo është doktoreshë në filozofinë angleze, e diplomuar në Universitetin e Murcia-s, ku është profesoreshë e rregullt në Fakultetin e Letrave. Të them të drejtën, ka qenë pak kohë e kaluar në klasë që nga hyrja e saj në botën e botimeve.

Tani, jo vetëm që i është dashur të shkruajë rregullisht, ai gjithashtu duhet të marrë pjesë dhe të paraqitet në konferenca shtypi, panaire librash, të nënshkruajë autografe ... Në vitin 2009 doli në shitje Koha midis tegelave, një roman historik i vendosur në kohën e Luftës Civile Spanjolle. Plot me hollësi dhe prozë të vërtetë që magjepsi menjëherë lexuesit spanjishtfolës.

Njohjet e para

Dueñas arriti të ruajë paprekur stilin e tij delikat dhe delikat ndaj gjuhëve më "fshatare" siç janë gjermanishtja ose anglishtja. Koha midis tegelave Ishte njohja e parë në rekordin e saj të ri si shkrimtare. Në vitin 2010, ai i dha atij Çmimin Qyteti i Kartagjenës për Romane Historike. Më vonë, ai fitoi Çmimin Kulturor të Komunitetit të Madridit, në kategorinë e Letërsisë, viti 2011.

Romani i tij i dytë gjithashtu e vendosi shiritin shumë të lartë, Misioni Harrojeni (2012), megjithëse ishte një tjetër më i shitur, zhgënjeu pjesën më të madhe të lexuesve të saj. Vetëm lexuesit që nuk i dinin më parë aventurat e Sira Quiroga (protagoniste e romanit të parë) përfunduan të kënaqur me këtë histori. Zgjimi i lënë nga rrobaqepësi i ri i detyruar të largohet nga Madridi para luftës është shumë i fuqishëm.

Bijat e Kapitenit

Maria Dueñas.

Maria Dueñas.

Në vitin 2018 arriti në libraritë Bijat e Kapitenit. Për kritikët kjo nënkuptonte pajtimin përfundimtar të Dueñas me "tifozërinë" e tij. Një proces i filluar tre vjet më parë me Stuhia. Të dy botimet përfaqësojnë një shembull të qartë të një situate shumë kurioze në botën e sotme të letrave.

Shtë një lloj "sistemi yll”, E cila ka ngjashmëri të mëdha me Hollywood-in dhe kinemanë e tij. Ose edhe më aktual, ai i Netflix dhe serialet e tij. Tifozët e zemëruar dhe të zhgënjyer kudo, me ankesa të vazhdueshme në mediat sociale (kryesisht Facebook) dhe në forume në internet.

Tregime për të kënaqur ndjekësit?

Suksesi i menjëhershëm nuk është për t'u habitur kur bëhet gjithashtu jetëshkurtër. Ky nuk është rasti me María Dueñas. Spanjolli ka fituar vendin e tij midis autorëve të një nën-zhanri të pagëzuar nga një sektor i caktuar si "romani bashkëkohor". Prandaj, edhe pse Koha midis tegelave vazhdon si puna e saj kryesore, ajo nuk është një shkrimtare me një libër.

Temperancën: Meksikë, Havana, Jerez de la Frontera

Librin mund ta blini këtu: Temperancën

Tre momente të diferencuara qartë. Tre rajone me sa duket nuk janë të ngjashme me njëri-tjetrin, por me shumë të përbashkëta përtej një gjuhe të përbashkët. Në momentet e para të romanit duken rrethana të prekshme në shikim të parë: dashuri, tradhti, tragjedi dhe lakmi. Por pasi përparuan disa kapituj në histori, thellësia e komplotit bëhet e dukshme.

E mësipërmja ndodh kryesisht falë ndërtimit të kryer nga Dueñas të personazheve të tyre: tre-dimensional, i ndryshueshëm (dhe i paparashikueshëm, përfundimisht). Me disa shtresa që vihen ose hiqen sipas rrethanave, larg nga vlerësimet manike. Të gjitha për të përmbledhur protagonistët e saj në një fjalë: njerëzit.

Komplot: një histori e kapërcimit ... dhe kapërcimit

Në sipërfaqe (pa ndonjë qëllim pejorativ në përdorimin e këtij termi), është historia e një njeriu këmbëngulës, punëtor dhe ambicioz, Mauro Larrea: i cili detyrohet jo vetëm një herë, por dy herë të kapërcejë fatkeqësitë më të këqija. "Interesi i dashurisë" manifestohet nën emrin Soledad Montalvo. Një grua u përshtat me protagonistin si "e fundit e këpucës".

Ajo është në gjendje të diktojë çdo hap të rrugës dhe të parashikojë lëvizjet e radhës. Betweenshtë midis këtyre dy personazheve - domosdoshmërisht i një karakteri dominant - tensioni mobilizues i pjesës më të madhe të historisë është lëshuar. Vlera të tilla si vendosmëria dhe besnikëria në mënyrë të përsëritur vihen në provë. Qëndrueshmëria është shumë më tepër sesa një koncept i thjeshtë referues.

Analiza dhe rishikimet e punës

Personazhet "e tjerë"

Vendet janë protagonistë. Shkretëtirat minatorë nga Meksika veriore gjatë presidencës së Benito Juarez. Havanë, i pasur dhe në mënyrë të pavetëdijshme mohoi çdo ide në lidhje me kërkimin e pavarësisë ose heqjen e skllavërisë. Jerez, një nga qytetet e pakta që i mbijetoi gjakderdhjes ekonomike që ndodhi gjatë shekullit të XNUMX-të në Spanjë për shkak të humbjes së pothuajse të gjitha kolonive të saj Amerikane.

Këta janë personazhet e tjerë që marrin anën brenda Temperancën. María Dueñas, ndërsa zhvillon prozën e saj të ngadaltë dhe delikate, nuk ruhen detaje për të përshkruar këto tre rajone. Ai shqyrton gjithashtu me kujdes momentet historike që kanë ndodhur në secilën prej tyre.

Udhëtimi ndijor i Temperancën

Fraza nga María Dueñas.

Fraza nga María Dueñas.

Spektatorët ndiejnë nga afër pengesat dhe luksin që vuajnë ose shijojnë banorët e saj. Përveç turneut vizual, merita sublime e María Dueñas në Temperancën ka qenë që të evokojë tek lexuesi një udhëtim të shëndoshë të gjallë, nuhatës dhe shijues.

Temperancën, Një roman në "lëvizje të ngadaltë"?

Temperancën është një histori me një zhvillim të ngadaltë të ngjarjeve. Deri në pikën që disa lexues bëhen të mërzitur dhe të dëshpëruar, të vendosur të braktisin historinë gjatë gjysmës së parë. Por sapo personazhet e saj u nisën për në Karaibe (së pari) për të kapërcyer përsëri Atlantikun (më vonë), komploti merr një ritëm frenetik deri në fund.

Pak durim nuk të dhemb për të shijuar prozën e Dueñas siç duhet. Isshtë ndërtuar për tu shijuar me qetësi. Pa vetëkënaqësinë e menjëhershme të promovuar nga platforma si Twitter ose Instagram. Ju duhet të merrni mjaft kohë për ta shijuar atë. Mbi të gjitha, siç tha Julio Cortázar, "romani gjithmonë fiton me pikë" ...


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.