Temat e përsëritura në punën e Pablo Neruda

foto nga Pablo Neruda

Pablo Neruda Ai na la vizionin e tij për botën të shpërndarë në të gjithë shkrimet e tij, nga të cilat fiksimet dhe shqetësimet e tij mund të nxirren në formën e tema të përsëritura që ne e ekspozojmë shkurtimisht në këtë artikull:

El Amor Ishte padyshim boshti dhe motori i prodhimit të tij letrar dhe kjo nuk kufizohet vetëm në marrëdhëniet burrë-grua por vlerësohet në llojet e tjera të marrëdhënieve si dashuria për vetë ekzistencën, dashuria për miqtë ose dashuria për të tjerët. . Dashuria është zakonisht diçka pozitive në Neruda që, megjithatë, mund të çojë në zhgënjime dhe dhimbje, pasi shkalla e dëshiruar e korrespondencës nuk arrihet gjithmonë.

El dhimbje ekzistenciale është një tjetër nga konstantet në poezinë e tij, në të cilën qeniet njerëzore tregohen si krijesa të zhytura në një univers në të cilin vuajtjet janë në çdo cep të gatshëm për ta zhytur një në gjendjet më të këqija dhe për t'ju bërë të shihni dhe ndjeni vetminë që vuan.

Së fundi, ai kohë ose më saktë kalimi i saj, është një tjetër nga fiksimet e një Neruda që sheh shkatërrim dhe vdekje në rrjedhën e akrepave të orës nga e cila mund të shpëtojë vetëm përmes dashurisë ... e cila në mënyrë paradoksale gjithashtu zhduket me kohën, kështu që rrjedha e përkohshme bllokon burrat në një spirale të të bërit nga e cila nuk është e mundur të dalësh.

Më shumë informacion - Biografia e Neruda

Foto - Citim Tekstik

Burimi - Oxford University Press

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.