Të urrej sikurse nuk kam dashur kurrë askënd

Postuar në 2015, Të urrej sikurse nuk kam dashur kurrë askënd Shtë libri i parë me poezi nga Luis Ramiro, një kompozitor dhe këngëtar spanjoll. Edhe pse kantautori Madrid i ka kushtuar jetën muzikës, si shkrimtar ai ka arritur të gjejë një koleksion me poezi për peripecitë e dashurisë. Në këtë mënyrë, ai paraqet për publikun një vepër lirike jashtë skenës muzikore, më afër tekstit.

Në këtë kuptim - megjithëse autori më vonë botoi libra të tjerë, i fundit në 2018 - ky debutim poetik pati pritjen më të mirë. Prandaj, ky artikull paraqet një qasje ndaj propozimit letrar të Luis Ramiro dhe kështu di se çfarë i magjeps lexuesit e tij. Mbi këtë të fundit, shumë nga poezitë e tij mbledhin atë që shumica e njerëzve përjetojnë në fushën e dashurisë.

Për autorin, Luis Ramiro

Jeta dhe muzika

Luis Vicente Ramiro është emri i parë i këtij kompozitori i lindur në Madrid, Spanjë, më 23 Prill 1976. Që në moshë të hershme ai tregoi interes artistik, duke arritur, përveç që të luante bas, të kompozonte zyrtarisht në moshën 23 vjeç. Në shenjtërim, Këmbëngulja e tij u pagua në 2007, kur ai nënshkroi me Sony MBG për të prodhuar albumin e tij të parë me titull Dënohet në parajsë.

Që nga ajo kohë, ai tashmë ka publikuar 7 albume, disa prej të cilëve kanë marrë çmime dhe mirënjohje të rëndësishme. Po kështu, në koncertet e tij ai ka pasur bashkëpunime të shkëlqyera si ato të Luis Eduardo Aute apo Pedro Guerra, ndër të tjera. Ne te njejten menyre, këngëtari i ka treguar Joaquín Sabina, Bob Dylan ose The Beatles, ndër ndikimet e tij më të mëdha.

letërsi

Që nga botimi i tij i parë letrar në 2015, Ramiro ka nënshkruar pesë tituj të tjerë. Ne anen tjeter, stili i artistit madrilen tregon se ai ka fshirë kufijtë midis muzikës dhe poezisë. Për ta bërë këtë, ai ka përfituar nga fakti që i pari e shoqëronte që në moshë të re dhe tani i ka kthyer tekstet e tij në poezi të shkruara, të cilat karakterizohen nga një qasje mjaft intime.

Po kështu, kantautori spanjoll ka ndjekur një rrugë letrare në të cilën imazhi gjenerues i poezisë së tij është jeta e tij e dashurisë. Kështu, poezitë e tij trajtojnë një nga temat e mëdha të njerëzimit, dashurinë, por me vulën e tij biografike. Me fjalë të tjera, Ramiro nuk ka asnjë kompleks në vendosjen e jetës së tij si lëndë e parë për krijimin artistik.

Paraqesin

Sot, Luis Ramiro është një personazh shumë aktiv në rrjetet sociale, ku ndan të tijat poezi dhe muzikën e tij. Përveç kësaj, ai ka ofruar këndimin e tij në platforma dixhitale dhe ka ruajtur një prani të konsiderueshme në fushën artistike. Prandaj, duke vizituar llogarinë e tij në Facebook, për shembull, publiku mund të mësojë rreth projekteve të tij muzikore dhe letrare.

Analiza e Të urrej sikurse nuk kam dashur kurrë askënd

stil

Në këtë libër me poezi lexuesi do të gjejë një përzierje stilistike që kalon nga mikro-poezitë në sonete. Me tutje, ekziston një qëllim lirik që dallohet nga vargje të ndërthurura që duken si një llogari e shkurtër e përvojës personale me një mesazh të drejtpërdrejtë. Si pasojë, poezia e Luis Ramiro nuk është monolit, përkundrazi, është një stil shumë i shkathët dhe madje edhe eksperimental.

Tani, qasja letrare e Spanjishtes duket se përqendrohet në përmbajtjen poetike, por e vërteta është se format dhe gjuha janë vendimtare. Meqenëse për poetin Iberik variantet shprehëse të ndjenjës e lejojnë atë të përpiqet të arrijë efekte të ndryshme tek lexuesi. Për këto arsye, stili i përzier poetik është një tipar i qenësishëm i kësaj përmbledhjeje poezish.

temë

Të urrej sikurse nuk kam dashur kurrë askënd përfshin një dinamikë të madhe të dashurisë dhe thyerjes së zemrës të afruar nga këndvështrime të ndryshme. Nga njëra anë, duke e përshkruar dashurinë si gjallëri dhe fatalitet, konfigurimi i librit fiton një hapësirë ​​të një nevoje të caktuar shprehëse. Nga ana tjetër, mund të kuptohet që vargjet më të dhimbshme, për shembull, deklarojnë një lloj kërkimi të papërfunduar.

Një gjendje shpirtërore jo tradicionale

Për argumentet e paraqitura në paragrafin e mëparshëm, është e papajtueshme të pohosh se mënyra në të cilën Ramiro eksploron dashurinë dhe mungesën e dashurisë është saktësisht tradicionale. Në realitet, lirikat e tij janë një ftesë për tu zhytur në një përvojë njerëzore të pashmangshme që nuk dënon personin tjetër në veçanti.

Prandaj, qëllimi (i dukshëm) i autorit është t'i afrohet traktatit mbi dashurinë dhe fatkeqësitë e saj nga përvojat e tij. Sigurisht, në asnjë rast ai nuk ka ndërmend t'i zgjidhë mendimet e tij si një e vërtetë absolute, sepse kalimi i dashurisë është gjithashtu një fakt shumë i zakonshëm.

strukturë

Struktura dpërmbledhja e poezive përfshin më shumë se njëqind poezi; disa prej tyre janë bërë të njohura dhe janë pranuar gjerësisht. Një nga këto është poezia “Kur gjithçka përshtatet", Ndërtuar nga fraza të tilla si:" Gratë e çmendura si ti më bëjnë të arsyeshme / ti më shkakton një cunami në ijet e mia ". "Dhe atëherë kur beteja ka mbaruar, / Unë vëzhgoj të vërtetën tënde pa grim, / dhe atëherë dashuria është kur ajo shpërthen."

Ndër poezitë më të shquara vlen të përmendet "Gruaja e ëndrrave të mia": "Ajo kurrë nuk ishte gruaja e ëndrrave të mia. / Ishte diçka më e mirë: / Gruaja e zgjimeve të mia ”. Në këtë rast, vini re kthesën që merr ideja në vargun e parë kur lexoni të dytin, dhe rezultatin e fundit. Si pasojë, ndodh me një forcë të ngjeshur emocionesh që poeti dëshiron ta sensibilizojë dhe ta deklarojë në atë që beson.

Poezia si këngë

Në bastin poetik të Luis Vicente Ramiro, Ekziston një aspekt që e ka bërë atë mjaft të veçantë dhe tërheqës për publikun. Bëhet fjalë për atë mundësi të dyfishtë interpretuese të poezive të tij, sepse autori disa prej tyre i ka kthyer në muzikë (me rezultate shumë të mira). Në fakt, Ramiro arrin të shpalosë veprën letrare në vepër muzikore me një natyrshmëri mahnitëse, të denjë për lavdërim.

Kjo e fundit, përveç përfshirjes së deklamimit nga poeti, i jep produktit letrar një karakter shumë qëllimesh vërtet interesant. Ndoshta, jo i gjithë publiku ose kritikët janë mësuar me këtë lloj performanca poetike. Por, pa dyshim, vërtetësia e tij transmeton atë freski thelbësore për t’u dalluar midis kompozitorëve të tjerë lirikë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.