Intervistë me Susana Rodríguez Lezaun, drejtoreshë e Pamplona Negra

Fotografi. Mirësjellje e Susana Rodríguez Lezaun.

Susana Rodriguez Lezaun është gazetar dhe shkrimtar. Krijuesi i trilogjisë së inspektori David Vázquez, shenjë gjithashtu Një plumb me emrin tim, romani i tij i fundit. Për më tepër, që nga viti 2018, është drejtor i festivalit Pamplona Negra, një domosdoshmëri për adhuruesit e zhanrit.

Në këtë intervistë, të cilën ju falënderoj shumë për mirësinë në trajtimin tuaj dhe kohën e kaluar, na tregon pak për gjithçka: autorët dhe librat e preferuar, projektet, ato që dallojnë nga botimi aktual dhe skena sociale, dhe disa tema të tjera si parashikimi i festimit të botimi i ri i Pamplona Negra në janar 2021.

INTERVIST ME SUSANA RODRÍGUEZ LEZAUN

 • LAJME LITERATURE: A ju kujtohet libri i parë që keni lexuar? Dhe historia e parë që keni shkruar?

SUSANA RODRIGUEZ LEZAUN: Kam lexuar edhe para se të kem arsye. Prindërit e mi më sollën libra me figura që unë i doja dhe vëllai i vogël i nënës sime bleu komike të mahnitshme. E mbaj mend atë libri i parë "i rritur" që kam lexuar ishte një gabimi i babait tim.

Ajo u shtrua në spital për dehidrim dhe unë i kërkova asaj diçka për të lexuar, por për të kujtuar ato që kishte lexuar tashmë, duke iu referuar librave për fëmijë. Ai zbriti në kioskë dhe pa një të titulluar Lojtari. Duket si një titull i përshtatshëm dhe ai e vendosi atë. Nuk e kuptova shumë nga historia që ai tregonte Dovstoysky, por zbulova fjalë që nuk i dija dhe që doja t'i kuptoja. Prej atëherë leximet e mia ndryshuan shumë, megjithëse vazhdova me të The Hollisters, The Five dhe sagat klasike në vitet shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë.

Sa i përket shkrimit, është pothuajse e njëjta gjë. Ai shkroi tregime, ese dhe tregime të shkurtra pothuajse çdo ditë. Rrethinat e mia ishin frymëzimi im, kështu që unë mendoj se vëllezërit e mi të vegjël do të luanin në shumicën e aventurave.

 • AL: Cili ishte libri i parë që ju goditi dhe pse?

SRL: Më kujtohet sikur të ishte dje sa më bëri përshtypje të lexoja Era e Lindjes, Era e Perëndimit, Pearl S. Buck. Zbuloni ato prekjet e para të kulturës orientale, kuptoni se ato që mendoja se dija nuk kishin të bënin me realitetin, zbuloni se çfarë janë të detyruara të bëjnë gratë e të gjitha kulturave vetëm sepse janë gra ...

Mendoj se isha rreth njëmbëdhjetë kur lexova atë libër, isha akoma në shkollë dhe ishte mahnitëse. Unë e propozova atë si një lexim në klasë, por mësuesi nuk mendoi se ishte e përshtatshme. E kuptova atëherë atë libra ato nuk ishin vetëm argëtim dhe argëtim, por edhe a dritare drejt botës.

Një libër tjetër që kishte një ndikim të madh tek unë dhe që më bëri të pyes veten për shumë gjëra ishte Vrisni një bilbil, Harper lee.

 • AL: Një shkrimtar i preferuar apo ai që ka ndikuar veçanërisht në punën tuaj? Ju mund të zgjidhni më shumë se një dhe nga të gjitha epokat.

SRL: Unë gjithmonë e kam njohur që mënyra ime e të shkruarit është ndikuar pak a shumë drejtpërdrejt nga shkrimtarë të tillë si Pío Baroja ose Gabriel García Márquez. edhe Miguel Hernandez për delikatesën e tij kur flet për ndjenjat. Më vonë zbulova romane kriminale dhe autorë shumë të rëndësishëm për mua, por mendoj se ndikimi i tyre mbetet më shumë në stilin letrar sesa në mënyrën e të shkruarit, në prozë. Dhe për shumë vite, dy nga autorët që kam lexuar me shumë kënaqësi janë Rosa Montero dhe Almudena Grandes. Librat e tij, proza ​​e tij, janë një festë për mua.

 • AL: Cilën personazh të një libri do të donit të takonit dhe të krijonit?

SRL: Krijimi i një karakteri të aftë të hyjë në histori dhe të bëhet pothuajse një person real në imagjinatën kolektive është ëndrra e çdo shkrimtari. Sidoqoftë, nëse do të doja të isha "nënë" e dikujt, është një vajzë komike historitë e së cilës i kam gllabëruar që kur isha e vogël: Mafalda.

 • AL: Ndonjë hobi kur bëhet fjalë për të shkruar apo lexuar?

LLC: Për të shkruar e nevojshme heshtja dhe vetmia. Fletorja me skenarin e tregimit, kompjuteri im, kartat me personazhet dhe pak tjetër. Unë nuk jam në gjendje të shkruaj në një vend publik, madje as në bibliotekë. Megjithatë, kur lexoj, mund të zhytem në histori dhe të abstrakoj veten i plotë kudo: një tren, një dhomë e mbushur me njerëz, një stol në një park, një aeroplan, një dhomë pritjeje ... Fjalët e shkruara kanë fuqinë të thithin gjithë vëmendjen time kudo që të jem.

 • AL: Dhe vendi dhe koha juaj e preferuar për ta bërë atë?

LLC: Unë nuk i përkushtohem vetëm letërsisë, Unë kam punën e dikujt tjetër, kështu që koha për të shkruar është Kur mundem, dhe vendi, këndi që kam në shtëpinë time, me gjërat e mia, kompjuterin tim, stilolapsat dhe fletoret.

 • AL: Zhanret tuaja të preferuara?

LLC: Romani i krimit, pa dyshim, por unë jam omnivor kur bëhet fjalë për letërsinë. Unë e dua tregim, librat e udhëtoj, zbuloni se çfarë është shkruar në vendet e largëta të Afrikës dhe Azisë, për mua e panjohura e madhe; të poezi, librat e film dhe muzikë...

 • AL: Çfarë po lexon tani? Dhe shkrimi?

LLC: Lexoj shume shpejt, kështu që me siguri ndërmjet kohës që e shkruaj këtë dhe ju e lexoni, unë do të kem lexuar të paktën një libër më shumë. Tani jam me Korrupsioni i mishit, Ambrose Perry, pseudonimi i ulët në të cilin ai boton një martesë të mrekullueshme të shkrimtarëve britanikë. Me te vertete po me pelqen. Tjetra do të jetë I butë, Unaza Saenz de la Maza, dhe pastaj një rekomandim që ata më kanë bërë më pret, Dreamndrra e gjatë e Laura Cohen, mercedes de vega.

 • AL: Si mendoni se është skena botuese për aq autorë sa ka ose dëshiron të botojë?

SRL: Unë mendoj se është si gjithmonë: e komplikuar. Aventura nuk është shkrimi dhe botimi i librit, por merrni atë për lexuesit. Shpërndarja dhe promovimi mund të jenë një problem dhe kjo rëndon shumë autorë të mirë, të cilët kanë libra të pabesueshëm, por nuk mund të arrijnë tek publiku i gjerë.

 • AL: A është i vështirë për ju momenti i krizës që po përjetojmë apo do të jeni në gjendje të qëndroni me diçka pozitive personalisht dhe për romanet e ardhshme?

SRL: Sinqerisht, gjithçka që dua nga kjo pandemi është çfarë ndodh dhe të jesh në gjendje ta harrosh atë. Beingshtë e tmerrshme për shumë njerëz, gjithashtu për mua. Veryshtë shumë e trishtuar të shohësh rrugët e zbrazëta, njerëzit duke shmangur njëri-tjetrin, me fytyra të mbuluara, me frikë.

Unë nuk kam gjetur ndonjë gjë të mirë gjatë këtyre muajve, dhe në fakt Mezi kam arritur të shkruaj disa rreshta që i fshiva më vonë. Unë dua që kjo krizë të kalojë, të zbehet me kalimin e kohës, të jetë në gjendje të flasim për të në të kaluarën dhe që të gjithë të rimarrim normalitetin tonë normal.

 • AL: Ne do të vazhdojmë të shijojmë Pamplona Negra, apo jo?

LLC: Shpresoj! Ne jemi duke përgatitur programin të bindur se do të jemi në gjendje të festojmë festivalin janarin tjeter, sigurisht me masat e sigurisë që janë të nevojshme në atë kohë. Kemi disa mysafirë shumë interesantë, emra të mëdhenj dhe disa surpriza. Do të jetë një edicion i shkëlqyeshëm, ose të paktën ne po bëjmë më të mirën për ta realizuar, kështu që do të mbajmë gishtat kryq që asgjë të mos e prishë atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.