Stuhia

Arti i stuhisë.

Arti i stuhisë.

Stuhia është një dramë për teatrin në pesë akte, e kompozuar në vargje dhe prozë nga dramaturgu i famshëm anglez William Shakespeare. Wasshtë shkruar dhe premierë në 1611. Prezantimi zyrtar i veprës u zhvillua në Pallatin e Whitehall, para Mbretit James I të Anglisë, dhe ishte përgjegjës i ndërmarrjes teatrore King's Men. Me kalimin e viteve është paraqitur shumë herë dhe është përkthyer në gjuhë të ndryshme dhe është ndër 10 librat më të mirë për adhuruesit e detit.

Konsiderohet, së bashku me Fshat i vogël, një nga veprat më të dendura të autorit të saj. Personazhet, dialogët dhe situatat e tij kanë pasur lexime të shumta nga kritikët. Merret me tema të tilla si ambicia, tradhëtia, hakmarrja dhe shpengimi, brenda një ambienti që përzien të mbinatyrshmen me tokësoren. Personazhi kryesor i Stuhia, magjistari Prospero, e mbyll shfaqjen me një monolog të kujtuar, e cila është bërë një nga frazat më të cituara të Shekspirit ndër shekuj: “Ne jemi bërë nga e njëjta substancë si ëndrrat. Bota jonë e vogël është e rrethuar nga ëndrrat ".

Sobre el autor

William Shakespeare ishte një dramaturg, poet dhe aktor anglez, i lindur në 1564 në Stratford Avon. Ai konsiderohet autori më i rëndësishëm i të gjitha kohërave në gjuhën angleze.

Ai ishte djali i një tregtari dhe trashëgimtari i një pronari toke, gjë që i dha atij një pozitë të mirë shoqërore që nga lindja e tij, megjithëse pa tituj fisnikë. Supozohet se ai ka studiuar në Stratford Grammar School, ku do të mësonte latinisht dhe anglisht të përparuar dhe do të zhvillonte shijen e tij të njohur për leximin e teksteve klasike dhe ekzotike.

Gjatë viteve 1590 ai u vendos në Londër, ku Ai ishte pjesë e kompanisë Lord Chamberlain's teatër Men si aktor dhe dramaturg. Më vonë, gjatë mbretërimit të James I, ajo u quajt Mbretërit.

Ai shkroi drama, komedi dhe tragjedi të shumta që janë kryer në pesë kontinente gjatë shekujve. Drama dhe poezitë e tij kanë frymëzuar artistë të të gjitha disiplinave në kohë të ndryshme. Shkroi Stuhia si një nga veprat e pjekurisë së tij, në 1611.

William Shakespeare Ai vdiq në qytetin e tij të lindjes në 1616.

Një ishull në mes të tokës dhe të mbinatyrshmes

Ngjarjet që lidhen ndodhin në një ishull të shkretë për të cilin personazhet arrijnë me forcë: Antonio, Duka i Milanos; Alonso, Mbreti i Napolit; Princ Ferdinand dhe disa shokë dhe shërbëtorë.

Prishja e anijes që i çon ata në një situatë të tillë nuk ishte rezultat i rastësisë, por ishte pasojë e stuhisë së lëshuar nga Ariel, një sylf nën urdhrat e magjistarit Prospero, i cili jeton në ishull. Shpejt i zbulohet shikuesit se Prospero është trashëgimtari i vërtetë i Dukatit të Milanos dhe se vëllai i tij, Antonio, në një akt tradhtie, e dërgoi atë të vdiste në një varkë me vajzën e tij Miranda vite më parë. Në mërgimin e tij, Prospero mësoi artin e magjisë dhe kontrolloi qeniet që banonin në ishullin e shkretë: Arielin dhe Kalibanin.

Fraza e Shekspirit.

Fraza e Shekspirit.

Ata bashkëjetojnë kështu, në Stuhia, politikanë dhe personazhe të botës reale me entitete të mbinatyrshme dhe magji. Në mes të dy botëve është protagonisti, i cili dikur ishte duka, në pjesën më të madhe të shfaqjes ai është një magjistar hakmarrës dhe në fund ai braktis librat e tij magjikë për t'u kthyer në Milano.

Pas mbërritjes së mbretit Alonso, Antonio dhe pjesës tjetër të marinarëve në ishull, Prospero dhe shërbëtorët e tij të mbinatyrshëm komplotojnë për t'i trembur dhe mbajtur ata, duke përfunduar kështu hakmarrjen e magjistarit për atë që bëri Antonio në të kaluarën. Iluzionet dhe magjepsjet janë një pjesë qendrore e punës.

Falja dhe shpengimi si një mesazh i fundit

Në një kthesë të papritur drejt fundit të shfaqjes, Prospero fal armiqtë e tij, i lë librat e magjive prapa dhe vendos të kthehet në Milano dhe të rifillojë jetën e tij të mëparshme.. E gjithë kjo ndodh falë dashurisë së Mirandës dhe Princit Fernando, të cilët u takuan rastësisht nga stuhia dhe vendosën të martohen.

Dashuria përfundon fitimtare dhe Prospero kthehet në njerëzimin e tij. Ky fund i kundërvihet errësirës dhe tensionit të shfaqjes, e cila gjithashtu ka situata gazmore gjatë zhvillimit të saj.

Referenca të ndryshme për ngjarjet e kohës së tij

Për shumë studiues, faktet e Stuhia Ata janë pjesërisht të frymëzuar nga historia e George Somers. Ky ishte një admiral i famshëm në Marinën Mbretërore Britanike i cili mbijetoi pasi u bllokua me ekuipazhin e tij në mes të një stuhie në brigjet e Ishujve Bermuda në 1609.

Hasshtë pohuar gjithashtu se është një aludim për udhëtimet e pushtimit të Botës së Re, territori për të cilin garuan kurora britanike dhe spanjolle. Për shumë evropianë të kohës, Amerika ishte një vend i panjohur, i mbinatyrshëm dhe monstra.

Ka pasur shumë spekulime në lidhje me marrëdhëniet midis Prospero dhe Caliban, një qenie e errët dhe primitive që magjistari paraqet dhe vë në shërbim të tij. Sipas shumë lexuesve dhe kritikëve, ajo përfaqëson marrëdhëniet midis kolonizuesit dhe vendasve të kolonizuar të Amerikës.

Figurë

I begatë

Ai është Duka i ligjshëm i Milanos, të cilin vëllai i tij Antonio e dërgoi në një anije pa qëllim për të qëndruar me Dukatin. Në ishull ai bëhet një magjistar i fuqishëm dhe komploton hakmarrjen e tij. Në fund të shfaqjes, ai vendos të falë tradhtinë dhe të kthehet në atdheun e tij. Solologia e tij përfundimtare dhe epilogu (në të cilin ai nuk i beson më veten magjisë për udhëtimin e kthimit) përfaqësojnë dy nga tekstet kryesore dhe më të kujtuara të shfaqjes së Shekspirit.

Miranda

Ajo është vajza e re dhe ëndërrimtare e Prospero. Pak pasi mbërriti në ishull, Caliban përpiqet ta përdhunojë, kështu që Prospero vendos ta trajtojë ashpër nga tani e tutje. Ajo dashurohet me Fernando, djalin e mbretit dhe dëshiron të martohet me të.

Arti i Mirandës në Stuhinë.

Arti i Mirandës në Stuhinë.

Kaliban

Ai është djali i një shtrigë dhe një demoni. Ajo përfaqëson pjesën primitive dhe viscerale të qenies njerëzore. Gjatë zhvillimit të komplotit, ai përpiqet të bindë një shërbëtor të mbytjeve të anijes për të vrarë Prospero, duke demonstruar kështu karakterin e tij impulsiv dhe të paqëndrueshëm.

Caliban është përmendur ose frymëzuar nga personazhe të tjerë në veprat letrare të njohura më vonë. Ai është aluduar në prologun e famshëm të Fotografia e Dorian Graynga Oscar Wilde, si dhe në Ulysses nga James Joyce, ndër të tjera.

Ariel

Theshtë homologu i Kalibanit, pasi përfaqëson më të lartin dhe më të paprekshmin e qenies njerëzore. Ai jetoi i mbyllur nga nëna e Caliban, shtriga Sycorax derisa Prospero e shpëtoi atë, kështu që ai i premton besnikëri magjistarit me shpresën se një ditë do të rifitojë lirinë e tij. Isshtë një qenie e ajrit, që ka fuqi të shumta magjike dhe mund të kontrollojë erërat.

Anthony

Ai është Duka aktual i Milanos për vdekjen e supozuar të Prospero. Gjatë qëndrimit të tij në ishull, ai përpiqet të krijojë intriga midis mbretit Alonso dhe vëllait të tij, Sebastián. Shtë tradhtare dhe ambicioze.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.