Studentët e Yale kërkojnë të ndalojnë të përqendrohen në shkrimtarët meshkuj të bardhë

Yale University

Studentët universitarë të Universitetit Yale kanë nisur një peticion drejtuar departamentit anglez për të shfuqizuar kërkesën themelore të studimit të shkrimtarëve kanonikë, përfshirë Chaucer, Shakespeare dhe Milton, duke deklaruar se “është e papranueshme që një student i Yale, duke marrë parasysh që studion letërsi angleze, mund të lexojë vetëm autorë meshkuj të bardhë"

Universiteti prestigjioz i Connecticut kërkon studimin, për dy semestra, të një përzgjedhje autorësh me etiketën e "poezisë së madhe angleze": Geoffrey Chaucer, Edmund Spenser, William Shakespeare, Silliam Wordsworth, etj.

Sipas universitetit, qëllimi i tij është si më poshtë:

"Për t'u ofruar të gjithë studentëve një hyrje bujare në shqetësimet e vazhdueshme formale dhe tematike që kanë të bëjnë me letërsinë tradicionale angleze."

Në lidhje me poezitë që studentët duhet të lexojnë, universiteti komenton:

"Kuptoni çështjet dhe problemet që rezonojnë në të gjithë letërsinë angleze: gjendja e gjuhës popullore, premtimi moral dhe rreziqet e trillimit, marrëdhëniet midis burrave dhe grave, natyra e heroizmit, pasuritë e traditës dhe dëshira për të bërë diçka të re ".

Por studentët duan që universiteti të heqë kërkesën për poetët kryesorë anglezë dhe të vazhdojë me një riorientimi i kërkesave nga vitet 1800 në 1900 për të përfshirë gjithashtu literaturën në lidhje me gjininë, racën, seksualitetin dhe etninë.

“Përdorimi i një viti rreth një tryeze ku kontributet letrare të grave, njerëzve me ngjyrë dhe të huaj mungojnë dëmton në mënyrë aktive të gjithë studentët, pavarësisht nga identiteti dhe krijon një kulturë që është veçanërisht armiqësore ndaj studentëve me ngjyra".

Sipas Yale Daily News, gazeta ditore e Yale, peticioni ka të paktën 160 nënshkrime. Një nga studentet, Adriana Miele, i tha gazetës se një ndryshim është i nevojshëm në departamentin anglez sepse refuzojnë haptazi kritikat dhe analizat që departamentet e tjera në Universitetin Yale i kanë pranuar.

Në prill, Miele shkroi një kolonë në Yale Daily News duke kritikuar kursin dhe shkroi sa vijon:

"Ata mësohen se si të analizojnë veprat kanonike të letërsisë, nuk janë mësuar të pyesin pse është kanonik., ose implikimet e punëve kanonike që shtypin dhe margjinalizojnë njerëzit jo të bardhë, jo mashkull, transgjinorë dhe homoseksualë. DHEPossibleshtë e mundur të diplomohesh me një diplomë në letërsinë angleze duke lexuar ekskluzivisht punimet e burrave të bardhë. Shumë studentë nuk lexojnë një autore të vetme femër në dy lëndët kryesore. Ky departament kontribuon në mënyrë aktive në shtypjen e historisë "

Disa anëtarë të fakultetit anglez të Universitetit Yale e mirëpritën aktivizmin e studentëve. Profesori Jill Richards komentoi në gazetë:

"Unshtë e papranueshme që kërkesa për dy semestra të mbulojë vetëm punën e tetë poetëve të bardhë."

Megjithatë, peticioni u kritikua nga ish anëtarët e Universitetit Yale. Shkrimtarja Katy Waldman, e cila studioi letërsi angleze në Yale, u tha studentëve se nëse dëshironin të aftësoheshin mirë në letërsinë angleze duhet të "mbanin hundët" dhe të lexonin një mori poetësh të shkruar nga autorë meshkuj të bardhë.

“Kanuni është ai që është dhe kushdo që dëshiron të kuptojë se si vazhdon të rrjedhë përpara duhet të mësojë të notojë në të . Unë nuk jam duke thënë se është e pranueshme që të diplomohesh nga kolegji pasi ke lexuar vetëm autorë meshkuj të bardhë apo edhe që 70% e leximeve ishin nga burra të bardhë. Por ju nuk mund të pretendoni të jeni student i letërsisë angleze nëse nuk keni qëndruar në gjurmët e disa figurave themelore, të cilët gjithashtu ndodhin të jenë (për fat të keq), mashkull dhe të bardhë "

 

Çfarë mendoni për faktin se shumica e literaturës që lexojnë është nga burra të bardhë? Megjithëse është e vërtetë që shumica e letërsisë angleze kishte këtë lloj personi si autorë të saj për shkak të shtypjes së shoqërisë, a mendoni se ata duhet të kenë një larmi më të madhe?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.