Stili i Pablo Neruda

Stili Pablo Neruda

Në të vërtetë, Pablo Neruda nuk u quajt kështu. Emri i tij i vërtetë ishte Naphtali Reyes Basoalto. Nació en Kili, konkretisht në qytetin e Parral përsëri në 1904, dhe ai vdiq në 1973, më 23 shtator. Nëse mendoj për Neruda, më vijnë dhjetëra vargje që vetëm ai mund t’i shkruante në atë mënyrë ... Dhe Neruda Ai jo vetëm që u shpërblye dhe u vlerësua për atë që shkroi, por për mënyrën se si e bëri atë.

Stili i tij personal ishte fajtor për të personalitet dërrmues, e besimeve komuniste, i vendosur dhe kokëfortë Deri në pasojat e fundit, ai mbrojti me vendosmëri gjithçka që besonte dhe atë që i dukej e drejtë, sipas miqve të tij dhe vejushës së tij, Matilde Urrutia, kanë shkruar për të. Për ata që e njihnin dhe ndanin me të kohë mjerimi dhe shtypjeje, Pablo Neruda gëzonte karizmën e jashtëzakonshme të atyre të zgjedhur që konsiderohen shembullorë. Neruda ishte në të vërtetë një qenie krejtësisht e ndryshme nga ajo që u tregua para kamerave, e ndrojtur, e padukshme dhe e përkulur ...

Përmbledhje e jetës dhe stilit të veprës së tij letrare

Pablo Neruda dhe Matilde Urrutia

Neruda kishte dy nëna. Një i tij biologjik që vdiq pak pasi e lindi nga tuberkulozi dhe Trinidad Cambia Marverde, gruaja e dytë e babait të tij José del Carmen Reyes Morales. Sipas vetë Neruda, "nëna e tij e dytë ishte një grua e ëmbël, e zellshme, ajo kishte një humor rural dhe një mirësi aktive dhe të palodhshme".

Në vitin 1910 ai hyri në Liceo, ku tashmë bëri hapat e tij të parë si shkrimtar në gazetën Lokale të quajtur "La Mañana". Artikulli i tij i parë i botuar ishte "Entuziazëm dhe këmbëngulje". Takoi të madh Gabriela Mistral, poet i famshëm, i cili i dha atij disa libra nga Tolstoi, Dostojevski dhe Çehov, shumë të rëndësishëm në formimin e tij të hershëm letrar. Dhe megjithëse babai i tij ishte plotësisht kundër Nerudës duke ndjekur këtë thirrje letrare, mosmarrëveshjet e tij të përjetshme me djalin e tij do të ishin shumë të dobishme për të. Ishte në këtë mënyrë që filloi të bënte Royal Neftalí Reyes Basoaltosar pseudonimi i Pablo Neruda, me qëllimin e vetëm dhe të vendosur të mashtrojë babanë e tij në mënyrë që ai të mos e kuptonte se ai ishte ende duke shkruar.

Ai e gjeti mbiemrin "Neruda" rastësisht në një revistë, dhe për kuriozitet, Neruda ishte një tjetër shkrimtar me origjinë Çeke që shkruante balada të bukura ndër të tjera.

Ai shkruajti deri në 5 poezi në ditë, shumë prej të cilave përfunduan në librin e tij të vetë-botuar me titull "Muzgu". Dhe ne ankohemi sot kur duhet të gjejmë jetën tonë për të botuar një roman ... A e dini se si mund të redaktohet vetë ai libër? Ai i bëri paratë që i duheshin duke shitur mobilje, duke lënë peng orën që i kishte dhënë i ati dhe duke marrë pak ndihmë në minutën e fundit nga një kritik bujar.

Përkundër kësaj, "Crepusculario" e la Neruda të pakënaqur, dhe ai bëri një përpjekje edhe më të madhe për të shkruar një libër tjetër të ri. Kjo do të ishte shumë më personale, më e punuar dhe më mirë letrare. Ishte "Njëzet poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar", nga të cilat ishte vargu që më kujtova kur fillova të shkruaj këtë artikull:

Mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte.
Shkruani, për shembull: “Nata është me yje,
dhe yjet blu dridhen në distancë ”.
Era e natës kthehet në qiell dhe këndon ...

Që nga botimi i këtij libri të dytë, letërsia e tij bëhet shumë më e politizuar. Për më tepër, jeta e tij bëhet disi më e vështirë për shkak të rrethanave financiare, pasi që babai i tij tërhoqi të gjithë ndihmën materiale kur Neruda vendosi të linte studimet që kishte filluar të jepte frëngjisht në Institutin Pedagogjik.

Duke kërkuar ndihmë, në 1927 ai mori vetëm një post konsullor të errët dhe të largët në Rangoon, Burma. Aty u takua Josie lumturi, i cili do të bëhej partneri i saj i parë. Çift që nuk zgjati shumë për shkak të xhelozisë së saj të demonizuar. Ai e la atë sapo mësoi se kishte një detyrë të re në Ceilon. Ai e rregulloi fshehtas udhëtimin e tij dhe nuk i dha lamtumirë asaj, duke lënë rrobat dhe librat në shtëpi.

Ishte disa vjet më vonë, më 1930, kur Pablo Neruda u martua me María Antonieta Agenaar, e cila gjithashtu do të bëhej nëna e tij vajza, Malva Marina.

Pablo Neruda

Në Buenos Aires u takua me Federico García Lorca, i cili këmbënguli që ai të udhëtonte në Spanjë. Këtu u takua me Miguel Hernández, Luis Cernuda dhe Vicente Aleixandre, ndër të tjera. Por koha e tij në tokat spanjolle nuk zgjati shumë, sepse kur shpërtheu Lufta Civile në 1936, atij iu desh të udhëtonte për në Paris. Atje, i pikëlluar nga barbaria që po ndodhte në Spanjë dhe nga vdekja e mikut të tij García Lorca, ai shkroi librin me poezi me titull "Spanja në zemër". Gjithashtu nën këtë kauzë ai vendosi të redaktojë revista "Poetët e botës mbrojnë Popullin Spanjoll".

Në 1946 ai ishte tashmë në atdheun e tij, Kili, ku u bashkua me Partinë Komuniste, dhe ku ai u zgjodh senator i Republikës për provincat e Tarapacá dhe Antofagasta. Në 1946 ai gjithashtu mori Çmimi Kombëtar i Letërsisë. Por lumturia e tij në vendin kilian nuk zgjati shumë, pasi pasi bëri publike një protestë në të cilën ai sulmoi përndjekjen e sindikatave nga Presidenti González Videla, ai u dënua me arrestimin e tij. Falë miqve, Neruda shmangu burgun dhe arriti të largohej nga vendi.

Ndërsa ishte duke u fshehur, ai botoi një tjetër gjeni të tij: "Gjenerali Canto". Libër që u botua në Meksikë dhe do të shpërndahej në mënyrë klandestine në Kili. Këto vitet e mërgimit ishin jashtëzakonisht të trishtuar për autorin, i cili vazhdoi të merrte çmime të tilla si Çmimi Ndërkombëtar i Paqes, në 1950, së bashku me artistë të tjerë si p.sh. Pablo Picasso dhe Nazim Hikmet. Megjithë trishtimin e tij, ai kishte shoqërinë solide dhe të rehatshme të Matilde Urrutia, një grua që do të bëhej shoqëruesja e tij deri ditën e vdekjes së tij. Me të ai duhej të jetonte në mënyrë të fshehtë derisa të mund të ndahej zyrtarisht nga gruaja e tij e mëparshme.

Në vitin 1958 do të botohej një libër tjetër që vetë Neruda e përcaktoi si "libri i tij më intim": "Estravagario". Më vonë ai do të shkruante vepra të tjera si p.sh. "Zhurma dhe vdekja e Joaquín Murieta".

Në vitin 1971 ai u vlerësua me çmimin Çmimi Nobel në Letërsi, dhe dy vjet më vonë, në 1973, ai vdiq më 11 Shtator. Ditë pas vdekjes së tij, ata plaçkitën brutalisht shtëpitë e tij në Valparaiso dhe Santiago, gjë që ishte një zemërim dhe habi e madhe për ata që adhuronin shkrimtarin.

Stili letrar

Pablo Neruda

Stili i Pablo Neruda ishte i pagabueshëm. Shkroi duke u përqëndruar në të gjitha shqisat: dëgjoj, nuhas, shikoj, etj. Me këtë ai kërkoi përshkrimi i një skene apo ndjenje sa më natyrale ta përcjellë atë të vërtetë te lexuesi dhe ta bëjë atë të hyjë në poezinë ose shkrimin e tij. Neruda ishte preciz kur kërkonte fjalë të përshtatshme që do të entuziazmojnë lexuesin, veçanërisht në gjërat e pajetë, ato më të vështirat për t'u përshkruar.

Kam përdorur shumë metafora dhe krahasime për të krijuar përshkrime të hollësishme dhe emocionale të njerëzve, gjërave, natyrës dhe ndjenjave. Ka shumë ndikimi i surrealizmit në përshkrimet e tij, pasi ai përdori shprehje më të rralla dhe të vështira për të përshkruar gjëra vërtet të thjeshta, të tilla si dashuria e humbur, magjia e natës, etj. Ju gjithashtu shihni personifikimi i gjërave të pajetë në poezinë e tij kur flet me një narrativë si Bolívar në "Un Canto para Bolívar", vdekja në "Alturas de Macchu Picchu", ose deti në "Oda al mar". Ky personifikim rrit efektet dhe universalitetin e poezisë së tij sepse Neruda i dha jetë, emocion dhe frymë të gjitha gjërave në botë.

Një stil unik që mund ta shijoni në punime të panumërta.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Gustavo dijo

  Poet i madh .... nje nga te preferuarat e mia ..

 2.   gloria dijo

  Para Matilde ai ishte i martuar me Delia del Carril «milingona e vogël» për 20 vjet

 3.   Tutu dijo

  falënderim

 4.   Maria Alma Aguilar Martinez dijo

  Pablo Neruda është poeti im i preferuar: Poema ime e preferuar 15

  Më pëlqen shumë sepse poezitë e saj arrijnë në zemrat dhe shpirtrat tanë.

  Ju përgëzoj për këtë faqe dhe ju falënderoj.