Varrezat e Kafshëve Stephen King

Varrezat e Kafshëve të Stephen King, art nga filmi i ri i bazuar në libër.

Varrezat e Kafshëve të Stephen King, art nga filmi i ri i bazuar në libër.

Varrezat e Kafshëve (Pet Sematary, në anglisht) është një roman i botuar në 1983 i shkruar nga mjeshtri i madh i terrorit Stephen King. Sipas autorit, i cili është një nga më pjellorët e zhanrit, është romani i tij më i frikshëm, pasi ka nuanca realiste që i japin asaj një pamje të besueshme dhe të gjallë.

Ky libër është i aftë të lëviz ndjenjat më të errëta të lexuesit, sepse kryesisht merret me frikën e vdekjes dhe atë që qeniet njerëzore janë të afta të bëjnë për të mbajtur gjallë njerëzit që duan, pavarësisht nga pasojat. Edhe ata më të tmerrshmit ia vlejnë, sipas protagonistit, i cili fillon një aventurë plot mizori për të rivendosur atë që jeta i ka marrë natyrshëm.

Rreth kontekstit

Kjo kryevepër e tmerrshme e mbinatyrshme është vendosur në qytetin e Ludlow, Maine, ku Louis Creed - protagonisti -, gruaja e tij Rachel, fëmijët e tyre Eileen dhe Gage, si dhe macja e tyre, Winston Curchill, mbërrijnë me pritje për të zbuluar shtëpinë e re familjare. Kjo e fundit është një pronë e bukur koloniale pranë autostradës 15 e rrethuar nga shkëlqimi i pyllit. Sidoqoftë, përtej pemëve të dendura është një varrezë e vjetër kafshësh që fillon të shqetësojë Kredot.

Më vonë familja do të zbulojë se ka diçka përtej, thellë në pyll., çfarë duhet të kenë frikë: një varrezë e lashtë amerindiane që i kthen njerëzit nga të vdekurit. Kjo faqe i kthen qeniet që janë varrosur atje në krijesa të korruptuara, të pavdekshmit që lënë një zinxhir tmerresh ndërsa kalojnë nëpër botën e të gjallëve.

Personazhet kryesore

Louis Creed: kryefamiljari dhe kreu i ri i mjekësisë në Universitetin Ludlow. Në fillim të komplotit, ai është një njeri i shkencës, i ndershëm dhe i qetë, i vendosur të kujdeset për anëtarin e familjes së tij dhe t'i sigurojë atyre sigurinë që ai mendon se u nevojitet. Por kur ndodhin ngjarjet më të tmerrshme, ai bëhet i aftë për veprimet më të rrezikshme dhe mashtruese.

Rachel Creek: një nënë tipike e re amerikane, me një sekret shqetësues që shënoi përgjithmonë fëmijërinë e saj dhe la tek ajo një paaftësi kronike për të pranuar humbjet emocionale, duke krijuar një frikë të vazhdueshme nga vdekja.

Stephen King.

Stephen King.

Eileen Creek: 5 vjeç, ajo është vajza më e madhe e Creed. Ai është i ndjeshëm dhe shumë i zgjuar, duke qenë në gjendje të dallojë shumë herë ndjenjat më komplekse të të rriturve.

matës: Ai është djali i vogël i Creed, me vetëm 2 vjet. Gage është i lezetshëm dhe shpesh e bën Louis të mendojë se ai do të jetë një i ri i talentuar, për shkak të inteligjencës së tij të hershme.

Judson Crandall: Jud është një fqinj i moshuar që Creeds, i cili bëhet mik i ngushtë me Louis, dhe kjo e fundit vjen ta konsiderojë atë si një figurë babai. Ky njeri i njerëzve është ai që i siguron Louis informacionin e nevojshëm për të lëshuar ngjarjet paranormale të rrëfyera në komplot.

Për komplotin

Libri është i ndarë në tre akte, i pari është më i gjati. Në të autori përqendrohet në përshkrimin e personazheve kryesorë dhe situatat me të cilat merret secili. Ngjarjet dhe reagimet janë tokësore pavarësisht nga misteri i pathënë dhe është e mundur të identifikoheni me secilin personazh dhe të ndiheni mirë me ta.

Akti i dytë është një zgjim i mistereve, ku lexuesi mund të gjejë frikën e secilit prej personazheve dhe arsyeja e këtyre shpjegohet në një mënyrë mjeshtërore që herë-herë është lëvizëse, plot intensitet dhe te të tjerët mund të jetë mbizotëruese dhe e ligë. Mënyra në të cilën familja dhe mendja e shëndoshë e personazheve ndahen nga ky akt është që t'ju hipnotizoj.

Quote Stephen King.

Quote Stephen King.

Por është në aktin e tretë ku lexuesi mund të përjetojë terrorin e papërpunuar. Hereshtë këtu ku, në një mënyrë gati artistike, autori transformon personazhet, duke zbuluar anët e tyre më dekadente. Siç do ta keni parë, romani është nga më të mirët e zhanrit, jo më kot kjo vepër është ndër më të mirat e Stephen King.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.