Stephen King: suksesi i qëndrueshmërisë

Stephen King, suksesi i qëndrueshmërisë.

Stephen King, suksesi i qëndrueshmërisë.

Nëse ka një autor i cili është në grindje sot për gjeniun e penës së tij të përgjakshme, është Stephen King.. Ky amerikan nga Portland ka shënuar një para dhe pas në zhanrin e tmerrit në letërsinë botërore. Dashuria e tij për trillimet horror vjen kur ai dhe vëllai i tij David (afërsisht 5 dhe 7 vjeç secili) lexojnë histori tmerri nga seriali me njëri-tjetrin. Tronditje SuspenStories y Mit nga Kriptimi.

Ka shumë tifozë të shkrimtarit, dhe mes atyre që nuk e njohin plotësisht, gjithmonë flitet për sukseset e tij, si p.sh. Shkëlqimi o Varrezat e Kafshëve, ndër veprat më të mira të Mbretit. E vërteta është se para se të vinte fama e tij, Mbreti jetoi një jetë shumë të vështirë me nënën dhe vëllain e tij.

Stephen King dhe braktisja

Kur shkrimtari ishte vetëm 2 vjeç e gjysmë, babai i tij (Donald Edwin King) braktisi familjen e tij. Nëna e Kingut, Nellie Ruth Pillsbury e Kingut, e mbajti mend frazën "Unë jam duke shkuar për cigare", e thënë nga Donald para se të nisej përgjithmonë. Nga atje, Nellie u desh të punojë shumë për të rritur dy fëmijët e saj. Për këtë ai punoi njëkohësisht në deri në tre punë.

Ndërsa koha kalonte, pas leximeve të tij me vëllain dhe nënën e tij (një tregimtar i jashtëzakonshëm), pasioni i Stefanit për letërsinë u rrit, veçanërisht tmerri. Sidoqoftë, paratë ishin gjithmonë një kufizim për të qenë në gjendje të shenjtëronin. Varfëria ishte shumë e theksuar në to. Në dimër, madje, vëllezërit King duhej të shkonin në një nga shtëpitë e tezeve të tyre që të ishin në gjendje të laheshin me ujë të nxehtë gjatë dimrave, të cilat në Maine ishin shumë të ashpra.

Ruth gjithmonë shpresonte që burri i saj të kthehej, por nuk ishte kurrë kështu. Zbrazëtia atërore ishte e dukshme në shtëpi, si emocionalisht dhe financiarisht, dhe kjo preku emocionalisht vëllezërit King.

Vëllezërit King dhe gazeta e tyre

Pavarësisht nga gjithçka, Davidi dhe Stefani u rritën të forcuar nga mbështetja e nënës së tyre, deri në atë pikë sa nuk u kufizuan në përpjekjen për të kapur pasionin e tyre për letrat. Nëse vëllezërit kishin diçka, kjo do të ishte dashuria për të lexuar. Në fakt, gjithçka në jetën e tij u ndikua nga librat (tmerri, sidomos), nuk kishte ditë që ata të mos lexonin diçka ose të praktikonin shkrime.

Në vitin 1959, dhe i ndihmuar nga një makinë shkrimi i vjetër që mori, Davidi krijoi Daves leckë, një lloj gazete ku i riu botonte dukuritë e tij. Atje, Stephen King kontribuoi në rishikime të ndryshme që ai bëri për programet televizive të kohës.

Kjo ishte takimi i parë zyrtar i King me letra. Pavarësisht se ishte jashtëzakonisht i varfër, krijimi i Daves leckë ishte lajm në të gjithë qytetin.

Stephen King dhe origjina gjenetike e dashurisë së tij për letërsinë

Kur King ishte 12 vjeç, ai mori disa letra në kuti në shtëpinë e tezes së tij. Bëhej fjalë për disa përpjekje që babai i tij kishte bërë për të qenë në gjendje të botonte disa vepra të bëra prej tij; të gjithë u refuzuan. Në atë moment Stefani e kuptoi që kalimi i tij me botën e letrave shënohej nga diçka më e madhe se ai vetë., diçka që vazhdonte nga gjaku, madje dhe me mungesën e përhershme të babait të tij.

Koleksioni i veprave nga Stephen King.

Koleksioni i veprave nga Stephen King.

Vazhdimi i problemeve ekonomike

Pasi u bind se e tij ishte letërsi, i riu Stephen filloi të paraqiste historitë e tij në revista dhe gazeta për botim, por u refuzua dhe perseri. E vetmja gjë që e veçoi nga i ati nuk ishte të dorëzohej, por këmbëngulte dhe këmbëngulte.

Shkolla e Hishit e Lisbonës i hapi dyert shkrimtarit dhe atje ai arriti të përshtatet mirë. Në fakt, në atë institut, për talentin e tij me letrat, King ishte shumë i njohur.

Sidoqoftë, pavarësisht hyrjes në një institut ku puna e tij u njoh, dhe këmbëngulja me media të ndryshme për ta botuar, King nuk mund të stabilizohej financiarisht. Shkrimtari erdhi të punojë si një gërmues varresh për të marrë ca para shtesë. King gjithashtu duhej të dhuronte gjakun e tij disa herë në mënyrë që të kishte diçka për të ngrënë në shtëpi.

Nëse Mbreti ka diçka për të qenë mirënjohës, kjo është miopia e tij, këmbët e sheshta dhe presioni i lartë i gjakut, sepse këta faktorë e shpëtuan atë nga shkimi në Vietnam. Nga rruga, pozicioni i tij në këtë luftë ishte shumë i qartë dhe i hapur.

Në takimin me dashurinë e jetës së tij

Stephen u takua me Tabitha Jane Spruce, gruan e tij të ardhshme, ndërsa ai po bënte një punë me kohë të pjesshme në bibliotekën e universitetit. Ajo studioi histori dhe ishte adhuruese e poezisë. Pak nga pak dashuria rrodhi mes tyre, ata patën vajzën e parë dhe më pas u martuan.

Edhe pse King kishte dy punë dhe gruaja e tij kishte një, paratë nuk shkonin aq mirë sa duhet. Për atë arsye atyre iu desh të jetonin në një rimorkio. Kjo i shkatërroi aspiratat e Kingut. Në mendje i qëndroi mendimi se duhej të përsëriste historinë fatkeqe të nënës së tij.

Prania e alkoolizmit

Të gjitha ato probleme të grumbulluara, njëra pas tjetrës dhe të lidhura drejtpërdrejt me ato ekonomike, ato bënë që shkrimtari të binte në depresion dhe, më vonë, në varësi nga alkooli. Dhe ne nuk po flasim për dikë konvencional, jo, ky ishte një individ i cili në vitin e tij të tretë të punës universitare kishte përfunduar tashmë pesë romane, kur pjesa tjetër e studentëve as që menduan të shkruanin një.

Ajo që ndodh është që lirika nuk u vlerësua sa duhet në atë kohë, mirëpo, jo ato të dikujt që nuk njihej, i cili nuk vinte nga një familje shkrimtarësh të njohur. Kjo është pengesa kryesore që mbreti paraqiti, ai nuk e kishte njohur prejardhjen letrare.

Suksesi i këmbënguljes dhe syri i mirë i Tabitha

Në vitin 1973 Stephen King ishte duke punuar në një histori të bazuar në historinë e një gruaje të re që u ngacmua në shkollë. Gjithashtu, vajza ishte vajza e një fanatiku fetar. Po, ajo histori ishte Carrie Përkundër faktit se historia ishte e mirë dhe e varur, King nuk besoi në potencialin e saj, nuk e konsideroi atë me forcën e nevojshme, kështu që ai e hodhi atë në koshin e plehrave.

Tabitha ishte në gjendje ta gjente dorëshkrimin ndërsa bënte punë shtëpie, ta lexonte dhe i tha burrit të saj se do të ishte një sukses, se nuk e la mënjanë. Asgjë më afër realitetit.

Në 1974 Stephen u kontaktua nga Doubleday Publishing, i cili vendosi të botonte historinë dhe të paguante 2.500 dollarë për të. E gjitha ishte falë ndërhyrjes së redaktorit Bill Thomson, një mik i Stephen. Emocioni ishte i dukshëm në familjen King, megjithatë, lajmi i mirë nuk arriti atje.

Nënshkrimi i Stephen King.

Nënshkrimi i Stephen King.

Biblioteka e Re Amerikane më vonë kontaktoi Dobleday dhe i ofroi atij 200 dollarë. për të drejtat e Carrie. Pas disa negociatave, shuma arriti në 400 dollarë.

Sipas statuteve me të cilat u themelua Doubleday, shkrimtari ishte përgjegjës për gjysmën e asaj që u negociua. Fashtu si Stephen King arriti të linte punët e tjera dhe t'i përkushtohej plotësisht jetesës nga letrat. Ndoshta më e pafat për të gjitha është që Ruth, nëna e shkrimtarit, nuk ishte në gjendje të ndjente triumfin e djalit të saj. Ajo vdiq para se të përfundonte negociatat, ajo vuante nga kanceri. Kjo ndikoi thellësisht te Stefani.

Pjesa tjetër janë histori të thurura me mjeshtëri, dhe nëse nuk i keni lexuar, ju rekomandoj t'i kërkoni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.