Stephen King dhe George RR Martin flasin për kontrollin e armëve

Martin dhe King

George RR Martin, autor i serialit Një këngë me akull dhe zjarr, ka postuar një video duke intervistuar Stephen King, i cili po lëshon një kërkesë të fortë për kontroll më të madh të armëve. Në ngjarjen publike që u zhvillua javën e kaluar në Albuquerque, King sugjeroi që nëse njeriu që vrau 49 vetë në bombën në Orlando kishte shkuar atje me thikë, burri mund të ishte arrestuar para se të godiste më shumë se XNUMX. njerëz.

“Ndërsa kushdo me vetëm dy rrota në rrugë mund të hyjë në një dyqan dhe të blejë një makinë vrasëse si një AR-15 ose të ngjashme, kjo do të vazhdojë vetëm. Vërtetë Varet nga ne"

George RR Martin ishte duke intervistuar Stephing King për romanin e tij të ri "Fundi i Shikimit", e cila përmbyll historinë e vrasësit serik Brady Hartsfield. Duke përshkruar Brady, i cili drejton një Mercedes-Benz në një radhë njerëzish që presin një intervistë për punë, King komentoi si më poshtë:

“Shumë nga këta njerëz nuk janë askush që e sheh rrugën e tyre të shkuar si një lloj ylli duke krijuar një akt terrori masiv. Dhe sigurisht gjëja e trishtueshme për këtë është ajo Ne do t'i kujtojmë ata si vrasës pasi viktimat e tyre të harrohen, dhe kjo është një nga gjërat që përfshin një akt vetë-përjetësues "

Stephen King vuri në dukje Omar Mateen, i cili vrau 49 njerëz në klubin e natës Pulse në Orlando më 12 qershor.

“Unë do të thosha se dikush si njeriu që qëlloi të gjithë ata njerëz në Orlando mund të ishte betuar për besnikëri ndaj Isis por para se ai të ishte një burrë abuziv dhe dikush me zemërim të madh".

Novelisti ka qenë një avokat i shkëlqyeshëm për kontrollin e armëve për një kohë të gjatë. Në vitin 2013 shkroi një ese të quajtur "Armët" në të cilën ai bëri thirrje për ndalimin e armëve automatike dhe gjysmë automatike pas pushkatimit të 20 fëmijëve dhe 6 të rriturve në shkollën fillore Sandy Hook.

Në atë ese, Stephen King shkroi sa vijon:

“Armët automatike dhe gjysmë automatike janë armë të shkatërrimit në masë. Kur të çmendurit duan të bëjnë luftë me ata që janë të paarmatosur dhe të pambrojtur, këto janë armët që ata përdorin."

Vitin e kaluar, pasi nëntë famullitarë të zezë u vranë në Charleston, Karolina e Jugut, autori përsëriti thirrjen që kishte bërë më herët, këtë herë në twitter.

“Për sa kohë që pronarët e përgjegjshëm të armëve mbështesin ligjet për kontrollin e armëve, gjaku i pafajshëm do të vazhdojë të rrjedhë. Sa herë duhet ta shikojmë këtë?"

 

George RR Martin dhe Stephen King vazhduan më tej diskutojnë natyrën e së keqes në trillime. Martin komentoi se në veprat e JRR Tolkien, me të cilat ai krahasohet vazhdimisht, "e keqja eksternalizohet", por në shkrimet e Stephen King, "horrat e vërtetë janë njerëzit".

“Në një farë mënyre, e keqja e jashtme është një koncept më ngushëllues. Ideja se "ajo që djalli më bëri të bëj" është një rrugë e përgjegjshme ", komentoi Stephen King. "Ajo që bën shumë letërsi horror është të na lejojë të merremi me detin e jashtëm që na tërheq vëmendjen."

Nga ana e tij, George RR Martin tha se ai gjithmonë ishte tërhequr më shumë nga personazhet gri.

“Unë mendoj se beteja midis së mirës dhe së keqes është një temë e shkëlqyer për trillime por për mendimin tim beteja bëhet brenda zemrës së njeriut. Të gjithë jemi pjesërisht të mirë dhe pjesërisht të këqij "

George RR Martin e përfundoi intervistën me një dritë kur u pyet nga Stephen King: “Si dreqin mund të shkruash kaq shumë libra kaq shpejt?"

George RR Martin aktualisht është duke shkruar librin e gjashtë në sagën Një këngë me akull dhe zjarr, i cili përmban një seri të HBO të frymëzuar nga romanet e tij që është përpara shkrimit të tij.

"Unë mendoj," Unë kam pasur një gjashtë muaj me të vërtetë të mirë, kam shkruar tre kapituj ", dhe ke mbaruar tre libra në atë kohë. A nuk keni pasur një ditë ku uleni dhe është si një sëmundje? Se ju shkruani një fjali dhe e urreni atë fjali? Dhe ju shikoni emailin tuaj dhe pyesni veten nëse ai ka pasur talent më parë? "

Stephen King u përgjigj se ai punon tre ose katër orë në ditë dhe synon të shkruajë gjashtë faqe mjaft të rregullta.

"Pra, nëse libri im ka, të themi, 360 faqe, në thelb janë dy muaj punë".

Por ai shprehu simpati për Martinin lidhur me presionin që tifozët vazhdimisht i ushtrojnë për t'i dhënë fund sagës së tij.

"Njerëzit që bërtasin dhe thonë" duam librin tjetër menjëherë "janë si bebe."


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.