Sot kujtojmë Pablo Neruda

Pablo Neruda

"Unë mund të shkruaj vargjet më të trishtueshme sonte". Kështu fillon, ndoshta, poezia më e recituar dhe më e njohur e Nerudës së madhe. Isshtë poema numër XX e veprës së tij "20 poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar". Edhe pse tani që e mendoj, mbase është «Më pëlqen kur hesht sepse je si mungesë ...». Por Neruda njihet jo vetëm për këto vargje, por për shumë më tepër.

Sot kujtojmë Pablo Neruda, sepse për të kujtuar një nga poetët më të mirë që ka lindur letërsia, nuk duhet të presësh përvjetorë të çfarëdo lloji. Kënaquni të lexoni këtë artikull aq sa më ka pëlqyer të shkruaj.

Kilian nga lindja

Kilian nga lindja, vetëm, sepse puna e tij është ndërkombëtare dhe emri dhe mbiemri i tij janë të njohur në të gjithë botën. Ai lindi në 12 korrik, çfarë rëndësie ka viti, dhe emri i tij nuk ishte ai me të cilin ai nënshkroi veprat e tij të mëdha. Ricardo Eliecer Neftali Reyes Basoalto, ky ishte emri i tij i vërtetë.

Pablo e donte KilinAi e donte vendin e tij ashtu siç e donte vendi i tij. Thjesht hidhini një sy punëve të tij "Unë rrëfej se kam jetuar" o "Nga brigjet e botës" për të realizuar këtë pasion për vendin e tij të origjinës.

Ai i donte gratë, si çdo poet i mirë, por ajo që del më shumë në poezitë e tij, dhe prandaj mendoj se ajo që zgjati më gjatë në mendimin e tij, ishte Matilde Urrutia, gruaja e tij.

Dy të dhëna më shumë se të shquara që vazhdoj t’i përmend si një detaj i thjeshtë, sepse poetët nuk duhet të njihen vetëm për çmimet, ose të paktën ky është mendimi im modest, ai e fitoi çmimin Çmimi Nobel në Letërsi në 1971 dhe arriti një Doktoraturë Honoris Causa në Universitetin e Oksfordit.

Poet dhe folës

Shtë e vështirë të zgjedhësh një ose dy poezi vetëm nga Neruda për t'i lënë ato si shembull, por është sigurisht më e vështirë të mos bësh në zgjedhjen e zakonshme dy poezitë e tij më të famshme, për mua më e bukura ...

E para nga goja e vetë Nerudës, e dyta po jua lë me shkrim, në mënyrë që çdokush ta lexojë kur të ndiejë dhe ta kënaqë me zërin e tij sa herë të jetë e nevojshme.

 

POEM XV

Më pëlqen kur hesht sepse mungon,
dhe ju më dëgjoni nga larg, dhe zëri im nuk ju prek.
Duket se sytë tuaj kanë fluturuar
dhe duket se një puthje të mbyll gojën.

Ndërsa të gjitha gjërat janë të mbushura me shpirtin tim
ti del nga gjërat, i mbushur me shpirtin tim.
Dreamndërr flutur, ti dukesh si shpirti im,
dhe ju dukeni si fjala melankoli.

Më pëlqen kur je i qetë dhe je si i largët.
Dhe ju jeni si ankesa, flutura ninullë.
Dhe ju më dëgjoni nga larg, dhe zëri im nuk ju arrin:
Më lër të hesht me heshtjen tënde.

Më lër të flas edhe me ty me heshtjen tënde
e qartë si një llambë, e thjeshtë si një unazë.
Ju jeni si nata, e heshtur dhe e konsteuar.
Heshtja juaj është nga yjet, deri tani dhe e thjeshtë.

Më pëlqen kur hesht sepse mungon.
I largët dhe i dhimbshëm sikur të kishe vdekur.
Një fjalë atëherë, një buzëqeshje është e mjaftueshme.
Dhe jam i lumtur, i lumtur që nuk është e vërtetë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   jakobust dijo

  Pablo Neruda

  20 poezi dashurie dhe një këngë e dëshpëruar

  poezi 19

  Vajzë e errët dhe e shkathët, dielli që bën frutat,
  Ai që gatuan grurin, ai që përdredh algat
  e bënë trupin tënd të lumtur, sytë e tu të shndritshëm
  dhe goja juaj që ka buzëqeshjen e ujit.

  Një diell i zi i shqetësuar mbështjell veten rreth fijeve tuaja
  të kashtës së zezë, kur zgjat krahët.
  Ju luani me diellin si me një lumë
  dhe ai të lë dy pishina të errëta në sytë e tu.

  Vajzë e errët dhe e shkathët, asgjë nuk më afron me ty.
  Gjithçka për ty më largon, si në mesditë.
  Ju jeni rinia delirante e bletës,
  dehja e valës, forca e kulmit.

  Zemra ime e zymtë ju kërkon, megjithatë,
  dhe unë e dua trupin tënd të gëzuar, zërin tënd të lirshëm dhe të hollë.
  Flutura e ëmbël dhe definitive brune
  si fusha e grurit dhe dielli, lulëkuqja dhe uji.