Shkrimtarët spanjollë

Shkrimtarët spanjollë

Shumë herë u japim më shumë njohje shkrimtarëve ndërkombëtarë sesa shkrimtarëve spanjollë, dhe kjo na ndodh në të gjitha kategoritë. Vetëm kur një person spanjoll fillon të njihet jashtë vendit është kur ne i kushtojmë më shumë vëmendje atyre.

Kështu që sot e kemi dashur njëri-tjetrin përqendrohuni te të gjithë ata shkrimtarë të mëdhenj spanjollë, nga më parë, nga tani, nga e ardhmja, që duhet të keni në sytë tuaj, mbështetje dhe mbi të gjitha të dini veprat e tij. A doni të dini për kë po flasim?

Shkrimtarë të mëdhenj spanjollë që duhet t’i njihni

Shkrimtarë të mëdhenj spanjollë që duhet t’i njihni

Ne ju paralajmërojmë paraprakisht se nuk mund të përmendim të gjithë shkrimtarët spanjollë që meritojnë të jenë në listë, sepse ne kurrë nuk do të mbaronim dhe gjithashtu do t'ju ngopim me kaq shumë informacion. Por ne kemi një boshllëk mjaft të gjerë për t'ju thënë rreth një përzgjedhje e mirë e shkrimtarëve që nuk duhet t’i harroni.

Almudena Grandes

Almudena Grandes

Almudena Grandes është një autor që aktualisht po arrin sukses dhe nuk është çudi. Veprat e tij janë përqendruar në romanin bashkëkohor, por e vërteta është se ai ka prekur disa zhanre që nuk janë të zakonshëm, si erotik, me Moshat e Lulu. Një nga veprat e tij të fundit është Pacientët e Doktor García.

Pothuajse të gjitha veprat e tij janë përqendruar në periudha të historisë. Dhe është se ajo studioi Gjeografi dhe Histori (i detyruar nga nëna e tij, po).

Ai gjithashtu merr pjesë në kolona gazetare, të tilla si në El País, ose në radio, në Cadena Ser.

Maria Dueñas

Maria Dueñas

Një tjetër nga shkrimtarët spanjollë që duhet të mbani mend është María Dueñas. Emri mund të mos jetë i njohur për ju, por sigurisht nëse themi "Koha mes tegeve", gjërat ndryshojnë, apo jo? Sidomos për adaptimin në seri që u bë.

mirë María Dueñas është shkrimtarja e saj dhe ajo është një nga më të vlerësuarat jo vetëm në shkallë kombëtare, por edhe ndërkombëtare.

Tani për tani, një nga librat e tij të fundit është "Kapitenët e Bijave", por me siguri shumë të tjerë do të mbërrijnë (edhe pse tani një adaptim i ri i një prej romaneve të tij, La tempelanza, është në proces.

Raundi i Dolores

Raundi i Dolores

Nëse shkoni në Netflix dhe kërkoni trilogjinë Baztán, do të merrni tre filma që ishin shumë të suksesshëm. Epo, ata filma bazohen në trilogjinë që shkroi Dolores Redondo. Ky shkrimtar spanjoll është gjithashtu fitues i një Çmimi Planet (një nga viti 2016) ku ajo u prezantua me Të gjitha këto do t'ju jap fshehur në një pseudonim (në mënyrë që askush të mos e dijë se ishte ajo).

Ajo gjithmonë ka dashur të jetë shkrimtare (në moshën 14 vjeçare), megjithëse në realitet më vonë ajo iu përkushtua gastronomisë. Ishte pak kohë pasi ai u kthye në "ëndrrat e tij të vërteta".

Matilde Asensi

Matilde Asensi

Ju mbase nuk e njihni shumë me emër, por e njihni nga librat e saj, veçanërisht nga "El Último Catón", një libër që pati sukses të madh ndërkombëtar. Megjithatë, Përkundër këtij suksesi të madh, ai i vërtetë (dhe njohja më e madhe) ishte me "Origjina e Humbur".

Më vonë ai ka vazhduar të shkruajë libra, siç është "Kthimi i Caton", ku u kthye për të shpëtuar famën ndërkombëtare që i dha atij i mëparshmi. Aktualisht merr pjesë edhe në media të tjera, veçanërisht gazetareske.

Rosalia de Castro

Rosalia de Castro

Rosalía ishte një nga shkrimtarët e mëdhenj spanjollë që kemi pasur në vendin tonë. Ai jetoi nga 1837 në 1885 dhe ishte një Poeti Galician që mbahet mend edhe sot. Ajo nuk është aq e njohur sa poetët e tjerë meshkuj (të cilëve u është dhënë më shumë famë), por nuk ka asgjë për t'i pasur zili.

Çfarë mund të rekomandojmë për të? Epo, këngë galike ose Follas novas.

Emilia Pardo Bazán

Emilia Pardo Bazán

Gjithashtu nga shekulli i 1851-të (XNUMX), kjo shkrimtare, Kontesha e Pardo Bazán, Ajo ishte një gazetare, romanciere, feministe, poete, përkthyese, profesore, dhe shumë më tepër. Ajo ishte një nga gratë që ishte në gjendje të hynte në Akademinë Mbretërore Spanjolle.

Ai vdiq në 1921 dhe na la vepra të mëdha, të tilla si Los pazos de Ulloa.

Carmen de Burgos

Carmen de Burgos

Carmen de Burgos lindi në Almería (konkretisht në Rodalquilar) dhe kur u nda nga burri i saj ajo shkoi të jetonte në Madrid. Atje ajo ishte një gazetare dhe shkrimtare. Dhe megjithëse iu desh të përdorte një pseudonim (Colombine) në disa artikuj ose libra, e vërteta është se Ajo ishte një nga gratë e shkëlqyera që thyen mykun.

Ka shumë vepra të këtij autori, të tilla si "Gruaja fantastike", "E demonizuar e Jaca", "Arti i të qenit grua (bukuria dhe përsosja)", "Fundi i luftës" ...

Shkrimtarët spanjollë: Gloria Fuertes

Gloria Fuertes

Gloria Fuertes është një nga shkrimtarët më të njohur spanjollë, veçanërisht në zhanrin për fëmijë. Madje është e mundur që ju të keni një libër tani në mesin e atyre në dhomën e fëmijëve tuaj (nëse i keni, nëse nuk jeni i sigurt që e mbani një nga fëmijëria juaj).

Ju duhet ta dini nga ky autor që Ai ishte autodidakt dhe shkroi si letërsi për fëmijë, për të cilën njihet më shumë, ashtu edhe letërsi për të rritur (kjo është më e panjohur për disa). Për më tepër, ai bëri hapat e tij të parë në teatër duke shkruar ose shkruar për revista.

Carmen laforet

Carmen laforet

Ky shkrimtar ishte shumë i parakohshëm. Dhe është se, Në moshën 23 vjeç, ai tashmë kishte fituar çmimin Nadal Novel. Ajo nuk ka shkruar aq sa shkrimtarët e tjerë, por ka disa vepra që duhet t’i merrni parasysh, përveç asaj që ka fituar çmime, Asgjë.

Shkrimtarët spanjollë: Ana María Matute

Ana Maria Matute

Ky autor, i emëruar si romancieri më i mirë i pasluftës, na la tituj të tillë si Mbreti i Harruar Gudú ose Kujtesa e Parë, dy vepra shumë të rëndësishme. Ishte anëtar i Akademisë Mbretërore të Letrave dhe fitoi shumë çmime.

Mjerisht, ai ndërroi jetë në 2014.

Shkrimtarët spanjollë: Espido Freire

Espido freire

Ky shkrimtar mban rekordin e të qenit autori më i ri për të fituar një çmim Planet (25 vjeç). Ky roman ishte Pjeshkat e ngrira dhe është një nga veprat e tij më të mira, edhe pse shumë më tepër erdhën më vonë.

Elvira e lezetshme

Elvira e lezetshme

Nga Elvira Lindo një nga librat që ndoshta keni lexuar është ai i Manolito Gafotas, apo jo? Epo ky shkrimtar ka bërë gjithçka jo vetëm letërsi për fëmijë dhe të rinj, por edhe skenar televiziv dhe filmik. Tani është duke bashkëpunuar në El País.

Shkrimtarët spanjollë: Eva García Sáenz de Urturi

Eva García Sáenz de Urturi

Ajo është një nga shkrimtarët spanjollë që po jep më shumë për të folur, sidomos pas trilogjisë së qytetit të bardhë, tre libra me ritëm të shpejtë që nuk mund t’i humbni (ata ishin gjithashtu fillimi i këtij autori).

Për këtë duhet të shtojmë se është fitues i çmimit Planet 2020 me Akuitaninë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.