Shiu i Camille nga Esther Bengoechea (Çmimi Rrose Sélavy për Romanin Historik)

Shiu i Camille

Puna Shiu i Camille (2019) ka qenë njohur me Çmimin Rrose Sélavy për Romanin Historik nga Shtëpia Botuese Ápeiron dhe është debutimi letrar i gazetarit dhe shkrimtarit Esther Bengoechea (Palencia, 1980). Gruaja nga Palencia, e cila rrëfen se është tërhequr që në moshë të re nga jeta dhe vepra e Camille Claudel, u nis me këtë roman për të bërë të dukshme historinë e vështirë të artistit, të cilin ne e njohim si i dashur i Rodin, por jo si origjinal dhe skulptor brilant kush ishte. Shiu i Camille Ai u kushtohet katër grave që nuk janë më pranë dhe që shoqëruan autorin në trajektoren e saj të jetës në një mënyrë vendimtare.

Camille Claudel është një vajzë e abuzuar nga nëna e saj (ajo donte të kishte një djalë, për të zëvendësuar djalin që humbi një vit më parë), e cila gjen strehë vetëm në skulpturë dhe në figurën e babait të saj. Heshtë ai që, duke besuar në talentin e tij dhe duke sfiduar këshillat e familjes dhe miqve, vendos të transferojë të gjithë familjen në Paris, pavarësisht nga ankesat e gruas së tij, për të regjistruar Camille në një shkollë arti dhe për ta ndihmuar atë të përmbushë ëndrrën e saj për t'u bërë një skulptor . Atje gruaja e re takon Rodin, i cili do të impresionohet nga skulpturat e saj sa nga hijeshia e tyre misterioze dhe do ta bëjë atë dashnoren e tij, muzën e tij dhe ndihmësen e tij të punëtorisë. Sidoqoftë, lumturia e Camille nuk do të zgjasë dhe një sërë situatash dramatike - mashtrime, premtime të parealizuara ... - do ta çojnë atë në jerm, mjerim dhe mbyllje në një sanatorium të Parisit, ku ajo do t'i përfundojë ditët e saj në të njëjtën vetmi në të cilën mbërriti në botë.

Ai as nuk guxon të hyjë. Ai vetëm ndjen se i dridhen këmbët dhe se do të bie të fikët në çdo moment. Shtë dita. Sot eshte dita. Mund të jetë një ditë e shkëlqyer ose mund të jetë një ditë fatale. E gjitha varet nga dështimi. Ajo është vetëm, plotësisht e vetme, në dyert e Sallës së Champs-Elysées dhe ekziston një pengesë e padukshme që e pengon atë të kapërcejë pragun. Pengesa që qëndron midis saj dhe suksesit të saj është frika, frika nga dështimi. Por ju e dini që duhet. Ai e ka zgjatur këtë moment për shumë minuta, duke bredhur nëpër pavijon, por momenti i së vërtetës ka ardhur. Mbyllni sytë, merrni frymë dhe kaloni shpejt nga dera, para se të pendoheni. Në pjesën e pasme të dhomës është puna e tij, gjithçka e tij, është 'Sakountala'.

Shiu i Camille

Jeta e Camille Claudel është rindërtuar në roman përmes njëzet e një skenash të titulluara vetëm për vitin në të cilin ato ndodhën, të rrëfyera në një prozë të shkathët dhe të rrjedhshme, dhe një monolog i brendshëm në dy pjesë, një dremitje e shfaqjes 'El lamento de Portnoy 'nga Philip Roth.  Autorja gjithashtu pranon se ajo ka simetri si një "mani të saj" në shkrimet e saj.Prandaj, të gjithë kapitujt kanë të njëjtën gjatësi dhe janë si shpërthime të një dite specifike të një viti specifik të protagonistit. Kohezioni midis këtyre skenave arrihet me shfaqjen e vendeve të zakonshme në histori, siç është ndjenja e qetësisë që prodhon prekja në argjilë tek skulptori. Nga ana tjetër, koha narrative dhe një gjuhë e thjeshtë arrijnë të krijojnë një Kamile autentike dhe të ngushtë, "prej mishi dhe gjaku".

Esther bengoechea

Studimi psikologjik i karakterit përshkon tërë veprën dhe zhyt lexuesin në emocionet e Camille, një vajzë plot krijimtari dhe entuziazëm, por që i mungon afeksioni i nënës së saj, e cila e refuzon në mënyrë aktive që nga lindja. Artistja do të gjejë në skulpturë konfirmimin e pranisë së saj në botë dhe do të bëhet një grua e pasionuar dhe e guximshme që do të frymëzojë Rodin dhe do të vijë të konkurrojë me talentin e tij. Ajo vetë do të thoshte në një rast: "shoqëria më ndëshkoi sepse kisha tejkaluar mësuesin tim në gjeni".

Autori i jep veprës së saj të njëjtën delikatesë dhe ndjeshmëri që ajo përshkruan për skulpturat e Camille Claudel, duke u ndalur te detajet dhe duke përdorur një stil që kufizohet me lirizmin disa herë. Një histori dashurie dhe refuzimi që shfajëson figurën e një prej shumë grave anonime në historinë e artit, forca dhe temperamenti i së cilës ishin shenja e saj dhe "varri" i saj, gra që besohej se ishin të çmendura pasi kishin ëndërruar punën e një burri.

Më shumë informacione në faqen e internetit të autorit


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.