Seriali Arkady Renko, detektivi rus i Martin Cruz Smith

Arkady renko është detektivi Ruso protagonist i një serie romanesh të shkruara nga autori i Amerikës së Veriut Martin Cruz-Smith. Së pari u shfaq në Parku Gorky, në 1981, dhe pastaj ka pasur të tjerë 7 tituj më shumë që kanë qenë shumë të suksesshëm me kritikët dhe publikun, përveçse kanë marrë disa çmime të zhanrit të zi, si Edgar apo Hammett. Në këto ditë të mbylljes, unë kam rilexuar disa. Keshtu qe ky rishikim shkon. Për ata që nuk e dinë ose e freskojnë për ata që e dinë.

Arkady renko

Gjëja e parë që më tërhoqi tek Arkady Renko ishte ai vizatim fataliste dhe nostalgjike të karakterit të tyre, tipike e asaj që ata zakonisht e quajnë "Shpirt rus". Dhe është qesharake, duke qenë krijim i një shkrimtari amerikan me origjinë spanjolle si Martin Cruz Smith. Gjithashtu, pas takimit me të në Parku Gorky, dhe për shkak të asaj që ndodhi me prindërit e tij, ne gjithashtu e kuptojmë atë prirja për cinizëm dhe vetëshkatërrim. Por është gjithashtu shumë i zgjuar, skeptik përballë perspektivave pozitive për të ardhmen, veçanërisht për të, dhe në të njëjtën kohë, ai nuk mund të shmangë të qenit edhe idealist, i pakorruptueshëm, i arsyeshëm y i nderuar. Ai e tregon sa herë që dashurohet, edhe pse mund ta dijë sa i kushton kjo dashuri.

Rastet tuaja gjatë gjithë serisë do t'ju çojnë nëpër të tjerët Vendet, që nga viti Shtetet e Bashkuara në Kubë, dhe vende të tjera si Çernobilit. Vitet do të kalojnë edhe për të, dhe nga humbja 80 ne do të arrijmë në ishte Putin, ku ndodh historia e tij e fundit, Tatiana.

Seri e Arkady renko

Parku Gorky

La romani i parë është ndoshta më të njohurit. Botuar në 1981, në të Arkady Renko heton pamja e tre kufomave Gjetur në Parkun Gorki të Moskës. Fytyrat dhe majat e gishtave të tyre mungojnë, duke parandaluar identifikimin. Renko do të zbulojë se çështja ka implikimet ndërkombëtare. Por të dyja KGB, elitë Sovjetike dhe a biznesmen i paskrupullt amerikan ata duan ta heqin Renko nga hetimi. E tëra që marrin është se ai këmbëngul ta zgjidhë atë, pavarësisht nga pasojat personale. Dhe në mes të të gjithave Bie në dashuri nga një grua që ai nuk e di nëse mund të ketë besim.

Ylli Polar

Titulli është emri i anijes së fabrikës në rrjetet e të cilit shfaqet trupi i një vajze që i përket tuajit ekuipazh. dhe Arkady Renko punon në të, sa eshte ora ish-hetuesindërsa ai u hoq nga detyra për "arsye politike" pas çështjes Gorky Park. Dhe megjithëse duket si një vetëvrasje, kapiteni i anijes ju pyet për të hetuar.

Sheshi i Kuq

Vendosni pas rënia e komunizmit, në këtë roman Arkady Renko do të duhet të hetojë vdekja e një bankieri të lidhur me botën e nëndheshme. Dhe ai do të takohet përsëri Irina Asanova, gruaja që ai e do dhe u takuan në Parku Gorky dhe kjo ishte gjithashtu arsyeja e rënies së tij nga hiri brenda sistemit.

Gjiri i Havana

Këtë herë Renko do të duhet të shkojë në Havana për të identifikoni kufomën e një rusi që është shfaqur atje. Renko do të zbulojë një qytet që nuk e imagjinonte ashtu dhe që e çudit atë. Ju gjithashtu do të duhet të punojnë me një polici të bukur Kubane, dhe ato do të shihen me ritualet e Santeria, një amerikan i arratisur dhe një grup i mercenarë. Por do të duhet pak kohë për të shijuar diçka nga jeta juaj.

Koha e ujkut 

El vetëvrasje e dukshme i Pasha Ivanov, një prej miliarderëve të rinj rusë, është çështja që Arkady Renko do të duhet të zgjidhë dhe që mbase do të bëhet më enigmatike deri me tani. Një rast që do t'ju çojë drejt Çernobilit, një mjedis që do ta bëjë hetimin më të tensionuar.

Fantazma e Stalinit

E vendosur përsëri në Moskë, ajo na tregon për fenomenin misterioz që ndodh kur disa pasagjerë të metrosë pretendojnë se kanë parë fantazmën e Stalinit në një nga stacionet e saj. Ajo që duket e parëndësishme rezulton të jetë më serioze kur Renko e zbulon atë dy detektivë prestigjiozë mund të jetë përfshirë. Ato paraqitje të supozuara janë të lidhura me një parti politike nga të cilat një nga detektivët është një militant. Dhe ajo parti fsheh të dhëna të rëndësishme për atë që ka ndodhur në të Çeçeni në vitet 90. Por Renko gjithashtu do ta zbulojë sekrete të tjera që datojnë që nga Lufta e Dyte Boterore.

Tre sezonet

Me një tren sfond, a nënë adoleshente dhe vetëm dhe a ushtar me qëllime të këqija ndaj saj, në këtë roman Renko do të duhet të hetojë zhdukja e një foshnje prej të cilave nuk ka asnjë gjurmë.

Tatiana

Titulli i fundit i botuar tregon për koincidencë midis vdekjeve, në të njëjtën javë, të një gazetari të pamaturTatiana Petrova, dhe një mafioz miliarder. Arkady do të mbajë gjurmët e të dy ngjarjeve në Kaliningrad, "Qyteti sekret" i luftës së ftohtë. Dhe duke hetuar të kaluarën e Tatianës, Arkady do të gjejë disa niños braktisur dhe një fletore e një përkthyesi i cili gjithashtu ka vdekur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.