San Francisco dhe 4 shkrimtarë të tjerë e quajtën të njëjtën gjë. Fragmente punimesh.

Sot eshte Tetor 4, festa e San Francisco de Asis, gjithashtu shenjtori italian model kafshësh. Kështu që e kujtoj me një fragment të veprës së tij më të famshme, Kantika e krijesave. Dhe unë gjithashtu kujtoj ato të të tjerëve 4 shkrimtarë emërtuan të njëjtën gjë: Francisco Umbral, Francisca Aguirre, Francesco Petrarca dhe Francis Scott Fiztgerald.

Kantika e krijesave - Françesku i Asizit

Zoti më i lartë dhe i plotfuqishëm i mirë,
tuajat janë lavdërimet, lavdia dhe nderimi dhe të gjitha bekimet.

Vetëm për ty, Më i Larti, ato të përshtaten
dhe asnjë njeri nuk është i denjë të të vendosë emrin.

I lavdëruar qoftë ti, Zoti im, në të gjitha krijesat e tua,
veçanërisht në diellin e vëllait,
për të cilët na jepni ditën dhe na ndriçoni.

Dhe është e bukur dhe rrezatuese me shkëlqim të madh,
prej jush, Më i Larti, ka rëndësi.

I lavdëruar qoftë ti, Zoti im, përmes hënës motër dhe yjeve,
në qiell i ke bërë të qarta dhe të çmuara dhe të bukura.

I lavdëruar qoftë ti, Zoti im, përmes vëllait të erës
dhe përmes ajrit, reve dhe qiellit të qetë dhe gjithë motit,
përmes të gjithave ju jepni ushqim krijesave tuaja.

I lavdëruar qoftë Ti, Zoti im përmes Ujit Motër,
e cila është shumë e përulur, e çmuar dhe e dëlirë.

I lavdëruar qoftë ti, Zoti im, përmes zjarrit vëlla,
me të cilën ju ndizni natën,
dhe është e bukur dhe e gëzuar dhe e fuqishme dhe e fortë.

Vdekëse dhe rozë - Francisco Umbral

Unë gjeta vetëm një të vërtetë në jetë, bir, dhe ishe ti. Kam gjetur vetëm një të vërtetë në jetë dhe e kam humbur. Unë jetoj për të të qarë natën me lot që djegin errësirën. Ushtar i vogël biond që sundoi botën, të kam humbur përgjithmonë. Sytë e tu zunë blunë e qiellit. Flokët tuaj i kanë praruar cilësinë e ditës. Ajo që mbetet pas teje, bir, është një univers i luhatur, pa qëndrueshmëri, siç thonë ata Jupiteri, një paqartësi e përzier e verës dhe e dimrave, një prishje e diellit dhe seksit, e kohës dhe e vdekjes, nëpër të gjitha që unë endem vetëm sepse unë nuk e di gjestin për të bërë për të vdekur. Nëse jo, ai do ta bënte atë gjest dhe asgjë tjetër.
Sa budallaqe plotesia e dites. Kë po mashtron ky qiell blu, kjo mesditë me të qeshura?

Dëshmitari i përjashtimit - Francisca Aguirre

Një det, një det është ajo që më duhet.
Një det dhe asgjë tjetër, asgjë tjetër.
Pjesa tjetër është e vogël, e pamjaftueshme, e dobët.
Një det, një det është ajo që më duhet.
Jo një mal, një lumë, një qiell.
Jo, asgjë asgjë,
vetem nje det.
As dua lule, duar,
jo një zemër për të më ngushëlluar.
Unë nuk dua një zemër
në këmbim të një zemre tjetër.
Nuk dua që ata të flasin me mua për dashurinë
në këmbim të dashurisë.

Soneti te Laura - Francesco Petrarca

Unë nuk mund të gjej paqe dhe as nuk mund të bëj luftë,
dhe unë digj dhe jam akull; dhe kam frikë dhe të gjitha shtyrjet;
dhe unë fluturoj mbi qiell dhe shtrihem për tokë;
dhe asgjë nuk shtrydhur dhe të gjithë u përqafuan.

Kush më mban në burg, as hap e as mbyllet,
as nuk më mban dhe as e humbet lakun;
dhe dashuria nuk me vret as nuk me zhbën,
as nuk me do dhe as nuk ma heq shtatzenine.

Shoh pa sy e pa gju qaj;
dhe unë kërkoj ndihmë dhe dukem i malluar;
Unë i dua të tjerët dhe ndihem i urryer për veten time.

Duke qarë Unë bërtas dhe dhimbja kalon;
vdekja dhe jeta më japin zgjim të barabartë;
Për ty unë jam, Zonjë, në këtë gjendje.

Gatsby i Madh - F. Scott Fitzgerald

Kur isha më i ri dhe më i prekshëm, babai më dha këshilla për të cilat nuk kam pushuar së menduari që prej asaj kohe.

"Kurdoherë që keni dëshirë të kritikoni dikë," tha ai, "mos harroni se jo të gjithëve ju janë dhënë aq lehtësira sa ju."

Kjo ishte gjithçka që ai tha, por meqenëse ne gjithmonë i kemi treguar njëri-tjetrit gjithçka pa hequr dorë nga gjykimi, unë kuptova që fraza e tij kishte një kuptim shumë më të gjerë. Rezultati është që unë prirem të mos gjykoj askënd, një zakon që më ka bërë që të bashkëveproj me shumë njerëz interesantë dhe gjithashtu më ka bërë viktimë të shumë budallallëkeve të thella.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.