Salamanca do të presë festivalin e parë fantastik të letërsisë

Salamanca

Letërsia në vendin tonë i përgjigjet një publiku gjithnjë e më të segmentuar, zhanri i fantazisë është një nga zhanret më pjellor nga të gjithë.

Si dëshmi e saj, Qyteti i Salamanca do të presë festivalin fantastik të letërsisë Niebla nga 30 shtator deri më 2 tetor, organizuar nga Fondacioni i Qytetit të Kulturës dhe Njohurisë Salamanca dhe Shoqata e Autorëve Anonimë të Salamanca.

Një takim që premton të bëhet një nga bastet e mëdha letrare të Castilla y León për fillimin e vjeshtës.

Emërimi në Perëndim Salamanca

Salamanca konsiderohet si një nga qytetet më kulturore në Spanjë, një fakt që Fondacioni i Kulturës dhe Njohurisë së Qytetit Salamanca është përpjekur të promovojë vitet e fundit, me programin Plazas y Patios që aktualisht është propozimi perfekt i teatrit, muzikës dhe letërsisë gjatë muajve të verës në qytet.

Një takim që do të pasohet nga një ngjarje e re e quajtur Niebla, festivali i parë fantastik i letërsisë në Salamanca, e cila "lindi me vullnetin për të duruar me kalimin e kohës dhe për t'u bërë një nga ngjarjet e mëdha kombëtare", siç u shpjegua disa orë më parë nga Këshilltari për Kulturën e qytetit, Julio López.

Ky konkurs, posteri i të cilit do të shpallet në javët e ardhshme, do të përpiqet jo vetëm të përfshijë tryeza të rrumbullakëta, takime dhe konferenca në lidhje me gjininë, por gjithashtu Ai gjithashtu do të përfshijë aktivitete të tjera të tilla si tregimi i tregimeve, ditë cosplay ose punëtori të mikro-dramës dhe letërsisë..

Ndër të pranishmit e parë ndërkombëtarë, autori kinez është konfirmuar Ken Liu, romani i parë i të cilit në sagën e Dinastisë Dandelion, Hiri i Mbretërve, u botua këtë vit; o Ian Watson, autor i serisë Warhammer 40K.

Në nivelin kombëtar, ngjarja do të paraqesë autorë të tillë si Juan de Dios Garduño, Carlos Sisí, David Jasso ose Rodolfo Martínez. Për t'i shtuar të gjitha, asgjë më mirë sesa një takim me përkthyesit e disa prej veprave më të njohura të letërsisë fantazike të mijëvjeçarit: Cristina Macía (Game of Thrones), Pilar Ramírez Tello (Lojërat e urisë) dhe Nieves Azofra (Harry Potter) )

Festivali Niebla i organizuar nga qyteti i Salamanca synon të bëhet një nga citimet e duhura për të parë të teksteve fantastike të këtij viti dhe, shpresojmë, shumë më tepër.

A do të merrni pjesë në Mjegull?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

bool (e vërtetë)