Saga e jetëgjatësisë nga Eva García Sáenz

Saga e të vjetrave.

Saga e të vjetrave.

Saga e të vjetrave është një seri me tipare historike të botuara në dy këste: familja e vjetër (2012) y Bijtë e Adamit (2014). Titulli i parë shënoi një debutim letrar shumë të suksesshëm për romancierin spanjoll Eva García Sáenz, i përshkruar nga kritikët e specializuar si një fenomen i madh botues që filloi në mediat dixhitale.

Saga fillon me prezantimin e personazhit kryesor, 10.300 vjeçarit Iago del Castillo. Ai fillon me bashkë-yllin (Adriana Alameda) një hetim të ndërlikuar që kërkon të zgjidhë enigmën gjenetike të rinisë së përjetshme të jetëgjatësisë. Pjesa e dytë paraqet një evolucion të thellë të personazheve në mes të një gare me kohën që lë një boshllëk të vogël në një këst të tretë. Shkurtimisht, një libër për të lexuar para se të vdesësh.

Rreth Autorit

Eva García Sáenz lindi në 1972 në Vitoria, Alava. Ajo ka një diplomë në optikë dhe optometri, e diplomuar në Universitetin e Alicante, një profesion që ai e praktikoi para se t’i përkushtohej më plotësisht letërsisë. Botimi origjinal i Saga e jetëgjatësisë: familja e vjetër (2012) u prodhua përmes portalit në internet Amazon.com, pasi nuk i bëri botuesit të interesuar për punën e tij.

Prej atëherë e tutje, García Sáenz përfitoi nga pritja e mirë e librit të tij të parë për të promovuar botimet e tij të mëposhtme: Bijtë e Adamit y Kalim në Tahiti, të dy nga 2014. Gjatë vitit 2016, kësti i parë i tij i vlerësuar Trilogjia e Qytetit të Bardhë, Heshtja e qytetit të bardhë, vazhdoi me Ritet e ujit (2017) y Zotërat e kohës (2018).

Ajo është një shkrimtare e aftë të zhvillojë stilin e saj të roman i zi, ku ai eksploron kufijtë midis të realizueshmes dhe trillimit në një mënyrë mjaft argëtuese. Për më tepër, García Sáenz ka demonstruar një kapacitet të madh hetimor dhe përgatitor në kohën e shtjellimit të secilës nga rrëfimet e tij, për këtë arsye, ai ka arritur të zhytej në botën e arkeologjisë ose në kronikat e policisë në një mënyrë të besueshme dhe të plotë.

Eva Garcia Saenz.

Eva Garcia Saenz.

Komplot, analizë dhe personazhe të Sagës së jetëgjatësisë: familjes së vjetër

Mutacioni i rinisë së përjetshme

Ky libër shqyrton praninë e një familje njerëzish që nuk plaken më shumë se tre dekada falë një mutacioni gjenetik të panjohur. Këto nuk janë figura mitologjike apo qenie të pavdekshme. Në realitet, origjina e kësaj gjendje është e trashëgueshme. Sidoqoftë, pse është transmetuar kaq pak herë në histori mbetet e fshehur.

Iago del Castillo dhe kërkimi i përgjigjeve

Pastaj, Iago del Castillo vendos të gjejë përgjigjet, nxitur nga vëllezërit e tij Jaime del Castillo dhe Kyra del Castillo. I lindur në bregdetin e Kantabrias 10.300 vjet më parë, Iago (në të vërtetë, emri i tij është Urko) është një njeri me pamje të pjekur, i fiksuar pas njohurive, një koleksionist i zjarrtë i diplomave të kolegjit, dhe një maniak për zgjidhjen e problemeve.

Ai punon si koordinator teknik i Muzeut të Arkeologjisë së Cantabria (MAC). Pas vdekjes së djalit të tij Gunnarr në Betejën e Kinsale (Irlandë, 1602), Urko kaloi një periudhë të alkoolizmit. Ai e kishte të vështirë të shërohej nga kjo varësi. Më shumë se gjysma e ngjarjeve në roman rrëfehen nga ai në vetën e parë, në një linjë komploti që zhvillohet në kohën e tashme.

Sidoqoftë, herë pas here vizionet e kohërave antike (kohët parahistorike ose skite, për shembull) tregohen përmes kujtimeve të personazheve në mënyrë që të tregojnë ngjarjet e epokave të kaluara. Përveç kësaj, Iago ndan rolin e protagonistit me vëllezërit e tij dhe me Danën. Tani, ai është ai që ka pak më shumë peshë për shkak të rolit të tij udhëheqës brenda familjes së vjetër.

Jakobi i Kalasë

Jaime del Castillo, emri i vërtetë i të cilit është Nago (lindur në Ukrainë, mosha: 2.700), ai është mbrojtësi mbrojtës i MAC. Ai kurrë nuk ka qenë i kënaqur me pozicionin e vëllait të tij të madh në familjen e vjetër. Ai e ruan pasurinë e tij falë suksesit të ndërmarrjeve të tij. Karakteri i tij konfliktual dhe elitist është një plotësim ideal i qëndrimit të tij për një dandy grua që përbuz familjet jetëshkurtra.

Kyra e Kalasë

Për më tepër, Kyra del Castillo (Lyra) është mbikëqyrësi i Laboratorit të Restaurimit MAC. Përgjatë pothuajse 2.500 viteve të tij, ajo ka humbur shumë fëmijë të përkohshëm, prandaj, identifikimi i gjenit që shkakton jetëgjatësinë është bërë arsyeja kryesore e ekzistencës së tij në mënyrë që të mos rikthehet më në jetë traumat e tij të kaluara. Me një sjellje të qetë dhe të rezervuar, ajo është shumë dyshuese ndaj atyre përreth, përveç Urkos.

Dana

Në zhvillimin e komplotit, paraqitja e Adriana "Dana" Alameda Almerana është vendimtare. Ajo është një akademike nga Santander, një ekspert në Parahistori, ajo punon si përgjegjëse e ruajtjes së departamentit parahistorik të MAC. Ajo është një grua e re e lindur në vitin 1980, e dalluar nga ashpërsia dhe programi i saj mbresëlënës që përfshin punën në depozitat më të rëndësishme në Evropë.

Motivi personal i Dana është të sqarojë shkaqet e vetëvrasjes së nënës së saj që ndodhën kur ajo ishte fëmijë. Edhe pse në fillim përplaset ballë për ballë me personalitetin e Iago, lind një tërheqje e fortë mes të dyve që ata të dy përpiqen të mbivendosen për ca kohë ... derisa të dorëzohen dhe të fillojnë një lidhje dashurie.

Lür, "patriarku"

Lür, "patriarku" (Héctor del Castillo) është një vendas i Cueva del Castillo, ku ai lindi gati 28.000 vjet më parë. Ai mund të konsiderohej "dekani i njerëzimit". Misioni i saj kryesor është të ruajë unitetin e familjes së vjetër me çdo kusht. Me një sjellje miqësore dhe të qetë, ai është një lexues i zjarrtë dhe i dashur për peshkim. Vetëm tre nga mijëra fëmijët e tij kanë trashëguar gjenin për rininë e përjetshme, kauzën shkencore? Epo, askush nuk e ka deshifruar atë ... deri më tani.

Detajet e dukshme në përshkrimet e së kaluarës demonstrojnë dokumentacionin e shkëlqyeshëm të prodhuar më parë nga Eva García Sáenz. Regresionet shërbejnë gjithashtu për të shpjeguar shkaqet e mosmarrëveshjeve familjare. Ata shtojnë një ritëm emocionues dhe shumë të rrjedhshëm në më shumë se 700 faqe të Saga e jetëgjatësisë: familja e vjetër.

Analiza dhe përmbledhja e Bijve të Adamit

Si në librin e parë të serisë, García Sáenz nuk lë të dhëna të rastit ose shton karaktere mbushës. Çdo informacion është i rëndësishëm, detajet rregullohen me precizion milimetër. Për më tepër, shkrimtarja nuk i ka zhgënjyer fansat e saj pavarësisht pritjeve shumë të mëdha të krijuara që nga ajo kohë Familja e vjetër. Në fillim, historia bëhet intensive, pavarësisht nga situata idilike midis Adriana dhe Iago, të cilët imagjinojnë një të ardhme së bashku.

Në pjesën e parë, protagonistët izoluan një model të pazakontë në enzimat përgjegjëse për sintetizimin e telomereve të ADN-së (telomerasave) të fëmijëve të Lür. si shkak i arrestimit të plakjes së tyre. Sidoqoftë, frenuesi telomerazë i injektuar në Nagoya është aktivizuar më herët sesa pritej. Kjo bën që zemra e tij të funksionojë si ajo e një 30-vjeçari ndërsa pamja e tij vazhdon të jetë XNUMX.

Bijtë e Kainit.

Bijtë e Adamit.

Në këtë pikë, një Nago i dëshpëruar vendos të rrëmbejë Dana si një strategji presioni në kërkimin e një zgjidhjeje. (Duhet të jetë në më pak se 21 ditë). Si pasojë, një pjesë e familjes së vjetër bashkohet përsëri. Kjo përfshin pamjen surprizë të një personazhi të supozuar të vdekur në librin e parë.

Krahasuar, en Bijtë e Adamit detajet e kthim prapa nga e kaluara ato nuk janë aq të pasura apo të qëndrueshme - Nga pikëpamja shkencore - si ato të këstit të parë. Por, pa dyshim, është arritur nga një histori që e kap lehtë lexuesin. Kjo është, ajo nuk e humbet nivelin e cilësisë. Kthesat e befasisë dhe kuotën e eksitimit të Saga e jetëgjatësisë: familja e vjetër.

A do të ketë një pjesë të tretë të Sagës së jetëgjatësisë?

Ndoshta pyetja më e shpeshtë e pazgjidhur nga lexuesit e gjithë sagës është një analogji e dilemës së pulës dhe vezës.: nëse për të transmetuar gjenin kundër plakjes keni nevojë për një jetë jetëgjatë, si lindi i pari? Ndjekësit më besnikë të García Sáenz shpresojnë që misteri të zbardhet plotësisht në një këst të tretë.

Në këtë drejtim, shkrimtari kantabrian i tha dosjes së shtypit të Sfera e librave: «Unë kam shkruar një roman vetë-përfundimtarMegjithëse titulli i "sagës" çorienton, me të po i referohesha një sage familjare. Nëse do të ketë më shumë dërgesa të jetëgjatësisë, do të varet nga larg.

Nëse mund të gjej kohë cilësore që të përballem përsëri me shkrimin e një romani tjetër –E para më mori 27 muaj dhe e shkrova natën, pas punës time në Universitet dhe disa detyrimeve familjare mjaft kërkuese–, pa dyshim që do të ketë më shumë histori për jetëgjatësinë.

Njëzet e tetë mijë vjet histori shkojnë shumë dhe personazhet tashmë janë përshkruar mirëAto janë kaq shumëplanëshe dhe aq të mëdha sa do të funksionojnë në çdo epokë historike. Në çdo rast, ato do të ishin gjithnjë romane vetëvendosëse; Si lexues, nuk duroj të kaloj nja dy vjet duke pritur të zbuloj se si mbaron një histori.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.