Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi

Rruga e gjatë për në shtëpi

En Rruga e gjatë për në shtëpi (1998), një vajzë përjeton dhunë dhe abuzim në vendin e menduar fillimisht për t'i dhënë asaj strehë dhe siguri, ajo duket se do të humbasë gjithçka ... por diçka do të ndryshojë. Ky është parathënia e këtij romani nga autorja amerikane Danielle Steel. Teksti ekspozon historinë e Gabrielle, një vajzë me një jetë të shënuar nga vuajtjet.

Për shkak të sipërpërmendurve, idea e familjes dhe shtëpisë merr një kuptim krejt të ndryshëm nga ai i besimeve tradicionale. Pavarësisht nga dëshmia e fortë e protagonistit të vogël, ky libër ka pushtuar zemrat e miliona lexuesve. Dhe është që hyrja në këtë histori është të mishërojë vështirësitë dhe padrejtësinë, megjithatë, historia tregon gjithashtu se si të kapërcehet një kontekst i tillë i pafavorshëm.

Përmbledhje e Rruga e gjatë për në shtëpi

plagë

Siç u konkludua në paragrafët e mëparshëm, romani sillet rreth pikëllimit të një vajze të dëmtuar fizikisht dhe psikologjikisht. Për më shumë inri, vajza tre vjeç e kupton veten si fajtore për abuzimin, sepse nëna e saj e dhunshme thotë kështu. Përballë kësaj, babai - ose nga indiferenca ose nga frika - nuk është në gjendje të ndalojë padrejtësitë ndaj Gabriele.

Në këtë mënyrë, me ngacmime, rrahje dhe fyerje rendin e ditës, shpaloset një fëmijëri me të vërtetë traumatike. Ndërsa vajza rritet, agresioni fizik, verbal dhe psikologjik gjithashtu rritet. Deri në pikën që, Pasi i dha vajzës një rrahje gati fatale, nëna merr vendimin të lërë Gabrielle në një manastir. Jo pa premtuar më parë "Do të kthehem".

Rruga e gjatë

Në manastir, vajza më në fund njeh afeksion dhe trajtim të mirë, deri më tani të paparë për të. Tashmë në adoleshencën e saj, Gabrielle bie në dashuri me një prift shumë të ri, duke përjetuar kështu dashurinë e saj të parë për një burrë. Fatkeqësisht, kleriku ndërron jetë, prandaj, tragjedia godet zemrën e vajzës fatkeqe plotësisht.

Në këtë pikë, vajza tregon një vendosmëri të lavdërueshme për të mos u kapërcyer nga dekurajimi ose për tu rrëmbyer nga nostalgjia. Përkundër të gjitha humbjeve të dhimbshme, protagonistja arrin të shërojë plagët e saj dhe të ecë përpara. Më në fund, Gabrielle vendos të largohet nga manastiri për të fituar lirinë nga bota e jashtme ... ku zhgënjimet nuk mungojnë, por ajo tashmë di si të merret me to.

Analizë

Stili narrativ

Literatura e Danielle Steel mund të dallohet nga thellësia psikologjike e personazheve të saj (Ky roman i rrëfyer në vetën e tretë nuk bën përjashtim). Edhe pse New Yorker është klasifikuar si një shkrimtar i romaneve me trëndafila, Rruga e gjatë për në shtëpi nuk ka asnjë lidhje me atë temë. Përkundrazi, paraja është ndjesia mbizotëruese në pjesën më të madhe të zhvillimit.

Si pasojë, përshkrimi i gjallë i gjithë dhimbjes fizike dhe emocionale të ndjerë nga protagonisti i vogël është mjaft tronditës për shikuesin. Nuk ka asnjë faktor zbutës të komplotit, pa marrë parasysh sa i ri është personazhi kryesor. Në mënyrë të ngjashme, përmes zërit të një narratori të largët, lexuesi njeh mjedisin armiqësor të Gabrielës së bashku me disa nga rrëfimet dhe intimitet e saj.

Shumë më tepër sesa një roman për abuzimin e fëmijëve

Skena mikpritëse është jashtëzakonisht shqetësuese: një vajzë tre vjeçare abuzuar nga nëna e saj. Gruaja ka bashkëpunim (të pavullnetshëm?) Të një babai të paaftë për të ushtruar rolin e tij si mbrojtës i familjes. Përkundër kësaj "mirëpritjeje" shqetësuese, autori gradualisht arrin të përcjellë ndjesi të tjera.

Në këtë mënyrë, Çeliku kalon nga një hyrje jashtëzakonisht e tensionuar në evokimin e ndjenjave të shpresës, madje edhe në mes të fatkeqësive. (Aty qëndron grepa e pamohueshme e gjeneruar në publik). pastaj, pasazhet paraqiten me veçori të caktuara të tenderit, ndërsa Qëndrueshmëria dhe forca e brendshme e Gabrielle është e dukshme. Për këtë arsye, lexuesit qëndrojnë deri në faqen e fundit për të ditur destinacionin e tyre.

Për autorin, Danielle Steel

Më 14 gusht 1947, shkrimtarja aktuale Danielle Steel lindi në New York City, e njohur për disa nga romanet e saj. Në fakt, Ajo është ndër më të lexuarat në Shtetet e Bashkuara dhe ka tërhequr simpatinë e lexuesve të saj.. Dhe kjo nuk është e pazakontë, audienca lidhet lehtësisht me rrëfimet e tyre duke interpretuar personazhe këmbëngulës përballë përvojave më të vështira.

Jeta e vështirë e autorit

Biografia e Danielle Steel nuk është saktësisht "një shtrat me trëndafila". Përmes përvojave të tyre, origjina e lirikës së tyre mund të kuptohet në një mënyrë të caktuar. Përveç tregimit, intelektuali nga Nju Jorku gjithashtu ka shkruar poezi dhe disa libra jo-trillues. Për më tepër, në 2003 ai hapi një galeri për të mbështetur artistë të rinj në zhvillim.

gjithashtu, Çeliku ka pasur një jetë shumë të veçantë, të shënuar nga pengesa në nivelin e partnerit dhe familjes së tij (ai ka lënë pesë martesa prapa). Sidoqoftë, ajo ka arritur të kapërcejë çdo pengesë, në të vërtetë, ajo ka përfituar krijuese dhe tregtare të këtyre situatave përmes shkrimit. Për momentin autori amerikan ka një reputacion të shkëlqyer letrar Në nivelin kombëtar dhe ndërkombëtar.

Një jetë e lidhur me shkrimin

Danielle Steel filloi të shkruante që në moshë shumë të hershme; Tashmë në adoleshencën e tij ai kishte disa ese poetike (botuar disa dekada më vonë). Më vonë —Me 18 vjeç - përfundoi romanin e tij të parë, megjithëse, ngjashëm me poezinë e tij, ai e botoi atë pas shumë vitesh.

Me kalimin e kohës, Steel ka arritur të botojë më shumë se tetëdhjetë libra, disa me rekorde shitjesh ose vendet e para të më të mirë-shitësit. Sikur të mos mjaftonte kjo, Casa del Libro e vlerëson atë si autoren më të lexuar në botë, me më shumë se 800 milion kopje të shitura. Së bashku me këtë, ajo njihet si një krijuese pjellore dhe origjinale; Një përrallë (2019) është botimi i saj më i fundit.

Fëmijëria tragjike si temë qendrore

Si protagonist i Rruga e gjatë për në shtëpi, Danielle Steel pësoi disa ngjarje traumatike gjatë fëmijërisë së saj. Prandaj, fëmijëria ka përfaqësuar një temë të shkëlqyeshme jetësore dhe letrare për të, veçanërisht pas humbjes së një djali (Nicholas). Ai vuante nga çrregullime mendore derisa bëri vetëvrasje në 1997. Pas vdekjes së djalit të saj, Steel postoi Drita jote e brendshme.

Botuar në Tetor 1998, Drita e tij e ndritshme -në ​​Anglisht- ka qenë një nga titujt e tij me suksesin më të madh editorial. Po atë vit, Steel nisi Rruga e gjatë për në shtëpi (Maj) dhe Kloni (Korrik). Tani këto dy tekste të fundit të marra performancë e mirë e biznesit, por jo e krahasueshme me kategorinë bestseller të mbajtur nga librat e mëposhtëm:

Disa nga librat më të shitur të Gabrielle Steel

 • Kaleidoskopi (Kaleidoskop, 1987)
 • Zoya (1988)
 • Mesazhi i Nam (Mesazh nga Nam, 1990)
 • stoli (Jewels, 1992)
 • Dhurata (Dhuratë 1994)
 • Nderi i heshtjes (Nderi i heshtur, 1996)
 • Një port i sigurt (Safe Harbour, 2003)
 • Ekos (Echoes, 2004)
 • blu (2017)

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.