Epoka e artë e Agatha Christie është rikthyer

Christie Agatha

Romani i krimit sapo ka vendosur të hidhet prapa në kohë për të arritur epokën e tij të artë falë një seri librash që i bëjnë hara zonjës së zhanrit, Agatha Christie.

Javën e kaluar u botua "Kasetë e Mbyllur", libri i dytë Hercule Poirot nga autori Sophie Hannah, një libër që ndjek jetën e një detektivi të madh në zgjidhjen e krimeve të tij. Ky libër është botuar për të përkuar me atë që do të kishte qenë ditëlindja e autorit si dhe për të përkujtuar 100 vjet që nga botimi i romanit të parë të autorit.

Romani i parë i Graham Norton, Holding, do të botohet në anglisht në tetor, duke përshkruar një histori të dashurisë, sekreteve dhe humbjeve të përqendruara rreth një krimi që ndodhi në një qytet të vogël në Irlandë. Nga ana tjetër, ata kanë njoftuar se kanë arritur një marrëveshje me Tilly Bagshawe për të shkruar një seri të re të krimeve. Nderkohe, ribotimet e krimeve klasike nga vitet 30 dhe 40 kanë vazhduar të shiten mjaft e mirë dhe shtëpia botuese HarperCollins sapo zgjodhi Stella Duffy për të përfunduar një roman të papërfunduar nga autori Ngaio Marsh, një histori e vendosur në Luftën e Dytë Botërore.

Sidoqoftë, është kurioze të shohim se si epoka e artë e krimit letrar vazhdon të tërheqë kaq shumë vëmendje edhe sot. Hannah komenton se është pjesë e dëshirës sonë për t'u argëtuar që na inkurajon të lexojmë këto libra.

“Unë mendoj se ringjallja e popullaritetit të romanit të krimit të Epokës së Artë Kjo për faktin se ne, në një farë niveli, dëshirojmë të kemi kënaqësinë të kemi një histori që tregohet hapur. E natyrshme në këto histori është mesazhi: "Kjo është një histori e shkëlqyeshme dhe do të argëtoheni duke e lexuar".

 

"Ajo (Agatha Christie) me të vërtetë e vendosi historinë mbi gjithçka tjetër ... ju jeni aq të zënë nga misteri që nJu vetëm mund të mendoni se çfarë po vjen më tej dhe ne gjithmonë jemi të befasuar nga mbarimi".

Bagshawe, seriali i ri i të cilit ishte në lidhje me detektivën amatore Iris Grey frymëzuar nga Agatha Christie, u pajtua me deklaratat e Hanës.

“Unë kam ardhur me idenë për këtë seri sepse shumë redaktorë më pyetën për të shkruar një thriller psikologjik që do të ishte tërheqës, dhe në thelb doli nga mërzia. Menjëherë pasi lexova "Mis Marple Tales" të Agatha Christie, u mahnita me të vërtetën se sa mirë ishte vizatuar personazhi. Shtë një studim i mrekullueshëm i karakterit të një gruaje që nënvlerësohet vazhdimisht për shkak të moshës dhe gjinisë së saj. "

Ajo ka dashur të diferencojë heroinën e saj nga të gjitha vajzat problematike që mbizotërojnë në romanin e krimit.

“Unë me të vërtetë doja të shkruaja një seri për një grua në të 40-at e saj, e cila nuk kishte varësi ose martesë të palumtur ose një jetë të çrregullt. Ajo është vetëm një grua 40 vjeçare që është e aftë të vërejë gjëra. Kjo është marifet i tij".

Redaktori i HarperCollins, David Brawn komentoi se ringjallja e interesit në epokën e artë drejtohet kryesisht nga shqetësime praktike.

“Një nga arsyet kryesore prapa popullaritetit të papritur të krimeve të kësaj periudhe është ajo redaktimi modern dhe teknologjia e re lejojnë ekzekutime më të shkurtra, që do të thotë se ne mund të publikojmë postime që më parë do të kishin qenë jofitimprurëse. Ne kemi qenë shumë të suksesshëm me shtypjen e "Klubit të Detective Story", që sjell disa nga shkrimtarët më të mirë dhe më pak të njohur të epokës së Christie"

Kryeredaktorja e Bloomsbury Alexandra Pringle thotë se ajo bleu serialin Skyes sepse ndihej sikur Dorothy Parker ose Nancy Mitford po përpiqeshin të arrinin Agatha Christie.

Vetë Skyes komenton se ajo është një tifoze e madhe e Agatha Christie dhe dëshironte të merrte atë që kishte dhe mund të bënte, e cila është komedia dhe romanca e shoqërisë së lartë dhe më pas të shtojë misterin në përzierje.

James Prichard, nipi i Christie dhe president i "Agatha Christie Ltd", ranë dakord.

“Ekziston një tendencë e tmerrshme për ta parë krimin e epokës së artë si një krim komod, por mendoj se është mjaft e qartë se stërgjyshja ime gjeti vrasjen një biznes serioz dhe të tmerrshëm. Arsyeja që kanë duruar këta libra dhe kaq shumë njerëz vazhdojnë t'i lexojnë ato sot dhe madje përpiqen t'i imitojnë është sepse ngastrat ngrihen. Njerëzit kënaqen me elementet e enigmave dhe pëlqejnë faktin se ata mund të ndihen paksa të pakëndshëm., por kurrë mos u ndje aq parehati sa të mos mund të vazhdosh më tej ".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.