Romantizmi

Viktor Hygo.

Viktor Hygo.

"Romantizmi" është një nga ata terma për të cilët mund të jetë një mision i vërtetë i pamundur për të gjetur një përkufizim të rreptë. Kuptimi i tij i qartë është qartë "i njohur për të gjithë botën", por ka mungesë unanimitet. Në teori, romantizmi është një lëvizje që filloi në Evropë në shekullin e XNUMX-të dhe u përhap në Amerikë gjatë shekullit pasues.

Një lëvizje letrare, në radhë të parë, gradualisht u shtri në sfera të tjera "kulturore". Në mënyrë të ngjashme, "kultura" është shembulli klasik i një koncepti shumë të vështirë për t'u kornizuar. A mund ta deklarojë dikush saktësisht pa tejkaluar nja dy fjali? Ndoshta po. Sidoqoftë, sa do të pajtohen me përgjigjet e dhëna, pa shtuar ose fshirë asgjë?

Pasqyrimi i një momenti historik

Në mes të revolucionit industrial, me pragmatizëm që impononte veten si një model të palëvizshëm, romantizmi ishte një kthim te njeriu. Një licencë për të shkuar në fantazi dhe të jashtëzakonshme në çdo kohë të nevojshme. Filloi si një lëvizje filozofike kundër rrymës së mendimit racional të imponuar nga elitat intelektuale dhe politike.

Një lëvizje politike?

Në një shkallë të madhe, romantizmi lindi për të kundërshtuar përparimin e pandalshëm të kapitalizmit. Po, për atë sistem ekonomik të stigmatizuar deri në ditët e sotme si "të egër". Pa atë mendim, i vogli, i përuluri, "para-industrial" nuk do të kishin kurrë një shans për t'u kthyer në plan të parë. Ajo që konsiderohet "e varfër" nga kapitalistët, për pjesën tjetër është "romantike".

Per kete arsye, romantizmi kundërshton idetë e paracaktuara. Ndonjë ide të paracaktuar? Mund të jetë një ekzagjerim, por mbi të gjitha, është e pamatur të thuash se është. Por, nga një këndvështrim pragmatik (çfarë paradoksi), përgjigjja është po. Për sa kohë që bëhet fjalë për nocione ose paradigma "dominuese", të pranuara si të vlefshme nga shumica e popullsisë.

Romantizmi letrar

Kur flitet për narrativë romantike, bëhet referencë për një lloj romani të gjatë, i shkruar zakonisht në prozë. Ndryshimi kur krahasohet me historitë e trilluara "standarde" është në kontekstin e ngjarjeve, pasi që këto të fundit ndodhin brenda botëve fantastike dhe të pabesueshme. Sigurisht, kjo e fundit nuk duhet të trajtohet si një rregull i vështirë dhe i shpejtë.

Me fjalë të tjera, Kur flitet për karakteristikat e romantizmit letrar, është më mirë të flasësh për supozime ose prirje. Ndoshta mënyra më e mirë për të dhënë një farë qartësie në këtë është përmes studimit të disa shembujve. Në këtë pikë - për të mos u zhytur në konflikte konceptuale - rekomandimi është që të përqendrohet analiza në të kuptuarit e gjerësisë së zhanrit.

Frankenstein… Përsëri

Frankenshtajni.

Frankenshtajni.

Frankenstein ose Prometeu Modern (1818) e Mary me qejf unanimisht konsiderohet si pikënisja e romanit të trillimit shkencor. Aspekti i panjohur për shumë është se ai gjithashtu përfaqëson një shembull të shkëlqyeshëm të tipareve më të dukshme të romanit romantik. Çfarë mund të jetë më iracionale dhe në kundërshtim me paradigmat e besimit dhe moralit, sesa kthimi i të vdekurve në jetë?

Librin mund ta blini këtu: Frankenstein

Mes terrorit të ngritur në themel të argumentit të saj, autori merr kohë për të eksploruar mjerimet njerëzore. Dhe e bën këtë duke hyrë në psikikën e protagonistit të saj, Dr. Victor Frankenstein, jo përmes përbindëshit. Të gjitha të rrëfyera me prozën më delikate, madje edhe për një gjuhë si "fshatar" ose "që nuk ka hollësi" si anglishtja.

Víctor Hugo

Shumë e vendosin këtë francez të gjithanshëm në krye të çdo liste të shkrimtarëve romantikë. Dhe, sigurisht, për veprën e tij më ikonike: Të mjerët (1862). Me të lindi ideja e "romantizimit të varfërisë", (glorifikimi i vështirësive). Megjithëse ky është më shumë një interpretim subjektiv sesa një propozim "objektiv" që i atribuohet këtij autori.

Në mënyrë të ngjashme, subjektiviteti qëndron si një element i pashmangshëm në konceptimin e romantizmit letrar. Epo, shfajëson perceptimin unik të natyrshëm të secilit person, të kushtëzuar nga realiteti i tyre. Prandaj, për të pohuar atë Të mjerët është një ode ndaj varfërisë dhe mjerimit njerëzor, nuk meriton të refuzohet në parim.

Një altoparlant për të mbrojtur Artin Gotik

Një tjetër klasik romantik nga Víctor Hugo es Notre Dame de Paris (1831) Fatkeqësi, dashuri të irrituara dhe personazhe të margjinalizuar. Në të vërtetë, kur romani u botua u bë një thirrje zgjimi në kërkim të shfajësimit të Artit Gotik. Sepse atëherë isha shumë i kërcënuar.

Kohët e Faust

Heronjtë romantikë nuk janë perfekt. Ata i nënshtrohen tundimeve, bien në pasione të ulëta, bëjnë marrëveshje me djallin ... Përfundimisht ata kanë kohë të shpengojnë veten e tyre ose të paktën të marrin shpëtimin hyjnor. Kjo mund të jetë një përmbledhje ekspres - Por, mbi të gjitha, shumë e lehtë - e Faust (1808) Një nga pjesët më të rëndësishme të të gjithë romantizmit letrar.

Shkruar nga Johann Wolfgang von Goethe, Kjo dramë është një nga monumentet më të rëndësishme të dhëna nga Gjermania për njerëzimin. Një fakt që nuk është saktësisht i vogël është se Romantizmi, zyrtarisht, e kishte zanafillën në tokat e Perandorisë antike Gjermane.

Nga sorrat dhe macet e zeza

Edgar Allan Poe: mjeshtër i misterit, historive të mbinatyrshme dhe detektive. Figura e tij është shoqëruar gjatë gjithë historisë me komplote të tmerrshme ose të trillimeve shkencore. Sikur të mos mjaftonte kjo, Edgar Allan Poe ishte gjithashtu shkrimtari i parë i madh romantik nga ana tjetër e Atlantikut.

Estetika gotike e këtij shkrimtari të lindur në Boston vazhdon edhe sot e kësaj dite. Edhe ndikimi i veprave të tij ka arritur artin e shtatë, brenda "produkteve të konsumit masiv". Thelbi i saj arrihet në filma të tillë si ordinancë nga Tim Burton ose Shtatënga David Fincher. ¿Macja e zezë (1843) a është një përrallë romantike? Përgjigja është po.

Stereotipet aktuale të romantizmit

Trashëgimia e Jane Austen

Ndjenjë dhe ndjeshmëri.

Ndjenjë dhe ndjeshmëri.

Konsiderata e përgjithshme e Ndjeshmëria dhe ndjeshmëria (1811) e Jane Austen si një nga klasikët më të mëdhenj të romantizmit letrar nuk është befasi. Rrethana e papritur për shumë është se brenda kësaj kategorie janë disa nga titujt dhe autorët e përmendur më lart.

Librin mund ta blini këtu: Ndjenjë dhe ndjeshmëri

Nga Austen, të paktën, Necessaryshtë e nevojshme të tregoni një titull tjetër në listë: Krenari dhe paragjykim (1813). Një nga veprat letrare më të rishikuara në të gjithë historinë, e cila ka dhënë interpretime dhe adaptime nga më të ndryshmet. Kinemaja ka qenë përgjegjëse për kthimin e këtij argumenti në një apokalips zombie ...

Nga sublima te qesharaka?

Media audiovizive është kryesisht përgjegjëse për konfuzionin mbizotërues rreth narrativës romantike sot. TEMegjithëse shumë refuzojnë ta pranojnë atë - posaçërisht spanjishtfolësit - romantizmi është "baltosur" nga argumente të përqendruara në "drama të pasionuara". Po, pabesitë dhe personazhet manike janë me bollëk. Të gjithë këta faktorë janë të shumtë, në vend të origjinës së tyre legjitime: një revolucion anti-racional.

Për më shumë inri, në shekullin XXI zhanri u rrëmbye nga të ashtuquajturat "romanca paranormale adoleshente". Tekste argëtuese (disa), por pa ndërlikime. Në fakt, shumica e këtyre punimeve kanë pak (ose aspak) lidhje me narrativën romantike të dikurshme. E cila, në terma historikë, ishte një rilindje e dytë kulturore.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.