Romanet e rekomanduara spanjolle të krimit

Fraza nga Dolores Redondo.

Fraza nga Dolores Redondo.

Kur një përdorues i Internetit kërkon "roman kriminal spanjoll të rekomanduar", rezultatet tregojnë për autorë të tillë si Eva García Sáenz de Urturi ose Dolores Redondo. Së bashku me ta, ka emra që kanë vendosur tonin në zhanër, të tilla si Antonio Mecerro dhe Carmen Mola, ndër të tjerët.

Të gjithë ata kanë krijuar tituj shumë të rëndësishëm nga pikëpamja komerciale. Përveç numrave të jashtëzakonshëm editorialë, shumë nga historitë e tij detektive janë përshtatur me sukses për film. dhe në televizion. Prandaj, shenja që ata do të lënë brenda kulturës bashkëkohore të Spanjës, sapo ka filluar të vihet re.

Romanet e rekomanduara spanjolle të krimit

Trilogji Baztánnga Dolores Redondo

Kryevepra e shkrimtarit bask Dolores Redondo Meira përbëhet nga tre libra të vendosur në enklava me hije në rajonin e saj të origjinës. Atje, referencat për mitet dhe legjendat e luginës së Baztanit janë të rëndësishme kur zgjidhen vrasjet. Duke hyrë në histori, ndarja midis fizibilitetit dhe fantastikës së disa ngjarjeve nuk dallohet qartë.

Redondo gjeneron këtë "konfuzion" tek lexuesi përmes një komploti shumë të varur dhe përshkrimeve jashtëzakonisht të sakta të hetimeve të policisë. Këto paraqesin në një mënyrë shumë realiste krimet që do të zgjidhen nga inspektorja enigmatike Amaia Salazar, protagonist.

Kujdestari i padukshëm (2013)

Kujdestari i padukshëm

Kujdestari i padukshëm.

Librin mund ta blini këtu: Kujdestari i padukshëm

Salazar ndërmerr veprime kur autoritetet njoftohen për zbulimin e trupit të pajetë të një adoleshenti në brigjet e lumit Baztán. Ajo vrasje duket se ka të bëjë me një tjetër që ka ndodhur një muaj më parë në të njëjtën zonë dhe në rrethana të ngjashme (trupa të zhveshur të lënë në një pozicion të çuditshëm).

Për të zgjidhur çështjen, Salazar duhet të merret me kujtimet e së kaluarës së tij të trazuar dhe të përballet me një sërë fenomenesh në dukje paranormale. Njëra prej tyre është Basajaun, figura mitologjike e aluduar në vdekjet e vajzave. Për këtë arsye, ai përfundimisht kërkon ndihmën e motrave të tij Flora dhe Ros, plus Halla Engrasi (eksperte në punët e mbinatyrshme).

Trashëgimi në kocka (2013)

Trashëgimi në kocka.

Trashëgimi në kocka.

Librin mund ta blini këtu: Trashëgimi në kocka

Kësti i dytë i Trilogji Baztán konfirmon shumë nga dyshimet e ngritura në Kujdestari i padukshëm. Së pari, shfaqen të dhëna të reja në lidhje me sjelljen e çrregullt të babait (në kujtimet) e inspektorit. Ekziston gjithashtu një fluks i dukshëm i energjive paranormale rreth Amaia, e cila sapo është bërë një nënë e re.

Por nuk ka kohë të kënaqeni me butësinë e foshnjës tuaj. Salazar duhet të zgjidhë një rast të ri të karakterizuar nga mizoria e një autori që paraqitet si Tarttalo, një lloj ciklopi i pangopur, gjakatar dhe i pamëshirshëm. Në shenjtërim, situata bëhet gjithnjë e më shtypëse midis traumave të së kaluarës së tij dhe mistereve të rrezikshme të së tashmes.

Ofrimi i stuhisë (2014)

Ofrimi i stuhisë.

Ofrimi i stuhisë.

Librin mund ta blini këtu: Ofrimi i stuhisë

Në pjesën e tretë të trilogjisë, entiteti i përfshirë është Inguma, një demon që thith jetën e foshnjave njerëzorë me frymën e tij. Sidoqoftë - si në vëllimet paraardhëse - autori i vdekjeve është një njeri me mish dhe gjak.

Për shumicën dërrmuese të kritikëve dhe lexuesve letrar, Ofrimi i stuhisë Touchshtë prekja përfundimtare e trilogjisë. Arsyeja është mbizotëruese: tensioni i përhershëm i rrëfimit shtohet nga mbyllja perfekte e rrethit të personazheve. Në këtë pikë, Dolores Redondo i dhuroi secilit prej anëtarëve të sagës me një thellësi dhe një njerëzim shumë të shquar.

Heshtja e qytetit të bardhë (2016), nga Eva García Sáenz de Urturi

Heshtja e qytetit të bardhë.

Heshtja e qytetit të bardhë.

Librin mund ta blini këtu: Heshtja e qytetit të bardhë

Pjesa e parë e trilogjisë së qytetit të bardhë përjetësoi Sáenz de Urturi brenda zhanrit të romanit bashkëkohor spanjoll të krimit. Jo më kot, Heshtja e qytetit të bardhë u soll në ekranin e madh në vitin 2019 nën drejtimin e Daniel Calparsoro. Protagonist i të gjithë serialit është Inspektori i pamëshirshëm Unai López Ayala (aka "Kraken", për shkak të pamjes së tij mbresëlënëse).

Së bashku me studiuesin me pseudonimin e cefalopodit, ndihmësi i tij besnik Estíbaliz dhe Komisioneri Alba hyjnë në një garë kundër kohës për të zgjidhur dhe parashikuar krimet shqetësuese që ndodhën në Vitoria. Per kete arsye, López - një ekspert në profilizimin e kriminelëve - nuk heziton të përdorë metoda jokonvencionale (dhe madje edhe të diskutueshme moralisht) për të arritur misionin e tij.

Ritet e ujit (2017)

Ritet e ujit.

Ritet e ujit.

Librin mund ta blini këtu: Nuk u gjet asnjë produkt.

libri i dytë i trilogjisë, kryesi ndjek gjurmët e një rituali të çuditshëm paraardhës që përfshin gratë shtatzëna. Pastaj, López e merr çështjen personalisht kur shfaqet viktima e parë shtatzënë, e cila kishte qenë e dashura e tij e parë. Në mënyrë të ngjashme, Komisioneri Alba është gjithashtu në gjendje (Unai mund të jetë babai), prandaj, ajo mund të jetë një shënjestër e vrasësit.

Zotërat e kohës (2018)

Zotërinjtë e kohës.

Zotërinjtë e kohës.

Librin mund ta blini këtu: Zotërat e kohës

Me këtë rast, hetuesit do të duhet të kërkojnë prova në dy kohë të ndryshme. Nga njëra anë, të dhënat për vdekjet e paraqitura në një roman mesjetar mbajnë një lloj lidhje me vrasjet e së tashmes. Nga ana tjetër, Alba dhe Unai do të duhet të zgjidhin pyetje në lidhje me stilin e jetës, marrëdhëniet e tyre dhe të ardhmen e familjes së tyre.

Rasti i grave të vdekura japoneze (2018), nga Antonio Mercero

Rasti i grave të vdekura japoneze.

Rasti i grave të vdekura japoneze.

Librin mund ta blini këtu: Rasti i grave të vdekura japoneze

Rasti i Japonezëve Muertas është pjesa e dytë në serinë Sofía Luna. Ky libër thellohet në konfliktet e brendshme, shoqërore dhe familjare të personazhit kryesor të rritur në Fundi i njeriut, vëllimi paraardhës. Padyshim, operacioni i ndërrimit të seksit i personazhit kryesor - Karlos është shndërruar përfundimisht në Sofía - është një rrethanë e paparë në zhanrin detektiv.

Përtej veçorisë dramatike të përmendur, komploti i këtij libri shpejt e kap lexuesin dhe shkakton reflektim. Arsyeja: vrasësi sulmon një grup turistësh japonezë me neveri ndaj hiperseksualitetit. Për këtë arsye, Luna duhet të mbështetet te një përkthyes i dyshimtë kur pritjet publike rriten për shkak të zhdukjes së vajzës së ambasadorit japonez.

Nusja cigane (2019), nga Carmen Mola

Nusja cigane.

Nusja cigane.

Librin mund ta blini këtu: Nusja cigane

Inspektorja Elena Blanco merr përsipër çështjen e Susana Macaya, e cila u gjet e vdekur dy ditë pasi festoi partinë e saj të beqarisë. Ngjarja kishte prindër ciganë, megjithëse ishte rritur në shoqërinë moderne. Po kështu, vdekja duket se ka një lidhje me atë që ndodhi shtatë vjet më parë (ajo e motrës, Lara Macaya), pasi i njëjti rit makabër u ndoq në të dy.

Megjithëse vrasësi i Lara-s u gjet dhe u burgos, vdekja e Susanës vë në dyshim të gjithë skuadrën e policisë. A është njeriu i dënuar në të vërtetë i pafajshëm ... apo dikush po e përsërit modus operandin e tij? Paralelisht, Blanca përpiqet të kuptojë peripecitë e jetës së disa ciganëve që kanë hequr dorë nga zakonet e tyre. Për më tepër, ajo ka një çështje të pazgjidhur për një kohë të gjatë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.